Քաղաքական 15:00 13/01/2018 Տարածաշրջան
ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարություն-զգուշացումն իր քաղաքացիներին՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով չայցելել մի շարք երկրներ, որոնք ահաբեկչության վտանգի առաջ են, ներառում էր նաև Ադրբեջանը: Հունվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ադրբեջանագետ, պատմ. գիտ. թեկնածու Տաթևիկ Հայրապետյանը նշեց, որ պատահական չէր նույն օրը Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը նախարարների կաբինետի հետ:
«Նա ելույթի ամենասկզբում նշեց՝ Ադրբեջանն աշխարհի ամենակայուն երկիրն է, և չնայած աշխարհում առկա բազմաթիվ սպառնալիքներին՝ իրենք կարողանում են ապահովել անվտանգություն՝ իրենց և օտարերկրյա քաղաքացիների համար, և դա կշարունակվի նաև 2018 թ.»,- ասաց նա:
Ադրբեջանագետի խոսքով՝ այս երկու հայտարարությունները բավական հակասում են իրար: Նրա կարծիքով՝ Պետքարտուղարության հայտարարությունը կապված է Ադրբեջանում իսլամական ակտիվացման հնարավոր գործընթացների կանխատեսումների հետ, դա նաև կապ ունի Իրանում լարվածության հետ, քանի որ դա ևս անմիջականորեն կարող է ազդել Ադրբեջանում իսլամական խմբավորումների ակտիվացման վրա:
«Ադրբեջանում իշխանությունները դա մշտապես պահում են խիստ վերահսկողության ներքո, որովհետև Ադրբեջանը անկախացումից ի վեր տեսել է իսլամի ակտիվացման վտանգները, ամեն ինչ անում է՝ դա կանխելու համար: Նույն ելույթում եղան նաև տնտեսական բնույթի կանխատեսումներ՝ 2017-ին մեծ աճ են գրանցել, զարգացրել են ոչ նավթային սեկտորը, կայունացրել տնտեսությունը»,- ասաց նա:
Հակառակ Ալիևի վստահեցումներին՝ ադրբեջանագետը նշեց, որ ընդդիմադիր տնտեսագետները վատ կանխատեսումներ ունեն, մասնավորապես՝ նշում են, որ բանկային սեկտորում լուրջ խնդիրներ կան, կանխատեսվում է բանկերի փակում, ինչպիսին եղավ 2017-ին. այս տարի էլ մոտ 10 կարևորագույն բանկի փակում է սպասվում: Սակայն, քանի որ նավթի գները փոքր-ինչ կայունացել են, բանախոսը նշեց, որ Ադրբեջանում որոշակի կայունացում նկատվում է:
«Ալիևը հերթական անգամ չբացառեց պատերազմական գործողությունների վերսկսումը, նշեց, որ իրենց բանակը տարածաշրջանում հզորագույնն է և ցանկացած պահի կարող է ռազմական խնդիր լուծել: Հունվարի կեսերին ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին հայտարարվեց, այս հանդիպումների ինտենսիվությունը կարևոր է, թեև խաղաղության իրական գործընթաց չկա, բայց կանխում է պատերազմը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ 2017 թ. զոհերի թիվը նախորդ տարիների համեմատ նվազել է:
Անդրադառնալով սպասվելիք ընտրություններին, որ կայանալու են հոկտեմբերի 17-ին, նա նշեց, որ Ադրբեջանում այս ֆոնին ներկլանային, ներքաղաքական վերադասավորումներ են լինում՝ Մեհրիբան Ալիևայի կլանն ավելի ազդեցիկ է դառնում, սակայն նախիջևանյան կլանը շարունակում է հսկել անվտանգային և պաշտպանական ոլորտը:

Экономика 18:44 13/01/2018 Регион
Госдепартамент США 11 января с.г. включил Азербайджан в категорию стран с риском терроризма и угроз безопасности. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции в Ереване заявила эксперт по вопросам Азербайджана, кандидат исторических наук Татевик Айрапетян.
Эксперт отметила, что данное заявление и встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева с министрами в тот же день не были случайностью.
«На встрече с министрами президент И. Алиев заявил, что Азербайджан является одной из самых безопасных стран мира, и, несмотря на многочисленные вызовы, может обеспечить безопасность как для своих граждан, так и для иностранцев, что и будет продолжаться в 2018 году», – отметила эксперт.
По словам эксперта, заявление Госдепа США и президента Азербайджана противоречат друг другу. Т. Айрапетян отметила, что заявление Госдепа связано с прогнозами возможной активизации в Азербайджане террористической группировки «Исламское государство» (ИГ запрещена в ряде стран, в том числе и в РФ). Это может быть связано с и напряженностью в Иране, поскольку также может непосредственным образом повлиять на процессе активизации ИГ в Азербайджане.
Т. Айрапетян обратилась также к экономической ситуации в Азербайджане.
Оппозиционные экономисты представили плохие прогнозы, вопреки заверениям И. Алиева, в частности, отмечалось, что в банковском секторе существуют серьезные проблемы.
По прогнозам азербайджанских экономистов, ожидается закрытие ряда банков, подобное уже происходило в 2017 году. В 2018 году ожидается закрытие порядка 10 важнейших азербайджанских банков. Однако, поскольку цены на нефть несколько стабилизировались, эксперт отметила, что в Азербайджане наблюдается процесс некоторой стабилизации.
«Ильхам Алиев в очередной раз не исключил возобновления военных действий. Президент Азербайджана отметил, что их армия является “сильнейшей в регионе и в любой момент может разрешить военные проблемы”. Было также заявлено о предстоящих в середине января встречах на уровне глав МИД Армении и Азербайджана. Частота проведения данных встреч важна, хоть и реального процесса нет, однако подобные мероприятия предотвращают начало полномасштабной войны», – отметила она.
Обратившись к предстоящим в Азербайджане президентским выборам, которые состоятся 17 октября с.г., эксперт отметила, что на фоне электорального процесса в этой стране происходят внутриполитические перестановки: клан супруги президента Ильхама Алиева – Мехрибан Алиевой – становится более влиятельным, однако «нахичеванский клан» продолжает контролировать сферу безопасности и обороны.