Հասարակություն 17:51 19/01/2018 Հայաստան
Դիզվառելիքի, բենզինի, սեղմված գազի թանկացումն ազդելու են մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա: Հունվարի 19-ին հրավիրված բողոքի ակցիայի ժամանակ այս մասին նշեց «Ելք» դաշինքի անդամ Էդմոն Մարուքյանը:
«Այս հարվածները հուժկու են: Դուք գիտեք, որ դրանք ազդելու են: Մեկնաբանում են՝ իբրև միջազգային շուկայում էլ են գները թանկացել, բայց միջազգայինից բացի մեր նոր հարկային օրենսգրքով են թանկացել: Մենք ունենք 9 մանդատ գործող խորհրդարանում, բայց դրսում ավելի շատ մանդատներ ունենք, և ես դրանում վստահ եմ»,- ասաց նա:
Նա նշեց, որ հավաքվել են՝ իրենց համախոհների աջակցությունը համախմբելու, և այդ էներգիան դեպի քաղաքական մեծամասնություն ուղղելու, որ հարկային փոփոխությունները չեղարկվեն և նվազագույնը վերադարձ լինի նախկին հարկային օրենսգրքին:
Մարուքյանն ընդգծեց՝ թանկացումներով հանդերձ՝ աշխատավարձերը չեն ավելացել:
«Իշխանությունները 2018 թ. բյուջեում չեն ավելացրել պետությունից տրվող աշխատավարձերը, կենսաթոշակները, նպաստները, այսինքն՝ մեզանից շարունակում են հավելյալ գումարներ հավաքել՝ մի կողմից՝ ստվերային տնտեսության, մի կողմից՝ կոռուպցիայի դեմ չպայքարելով և քաղաքացիների եկամուտները չավելացնելով»,- ասաց նա:
Մարուքյանը նշեց՝ այս երթով իրենք մեկնարկում են նոր հարկային բեռի՝ ակցիզային հարկի, ԱԱՀ-ի, թանկացումների դեմ իրենց պայքարը:

Общество 18:33 19/01/2018 Армения
Митинг против роста цен в Армении: оппозиционный депутат Эдмон Марукян обещает вернуть прежний Налоговый кодекс
Подорожание дизельного топлива, бензина и сжатого газа повлияют на все сферы жизнедеятельности в Армении. Об этом сегодня в ходе шествия против роста цен заявил депутат от оппозиционной фракции Национального Собрания РА «Елк» («Выход») Эдмон Марукян.
Напомним, сегодня, 19 января, в Ереване проводится шествие против роста цен в Армении, инициированное оппозиционным Блоком «Елк» («Выход»).
«Это очень мощные удары. Вы знаете, что повышение цен на дизельное топливо, бензин и сжатый газ повлияют на дальнейшие процессы. Повышение цен объясняют якобы аналогичными процессами на мировом рынке, однако помимо этого, цены повысились также из-за нового Налогового кодекса. У нас всего 9 мандатов в парламенте, но на улице у нас больше мандатов, я в этом уверен», – отметил парламентарий.
Депутат отметил, что шествие проводится с целью объединения усилий, чтобы в дальнейшем направить «энергию» в сторону политического большинства в парламенте, отменить налоговые изменения и как минимум – вернуть прежний Налоговый кодекс.
«Власти по проекту госбюджета на 2018 год не увеличили размер заработных плат, пенсий, пособий, то есть, с одной стороны, государство продолжает взимать дополнительные средства, с другой – не ведет борьбу с коррупцией и не увеличивает размер доходов граждан», – отметил он.
Э. Марукян отметил, что данная акция протеста является началом борьбы против налогового бремени – повышения акцизного налога, НДС и подоходного налога.