Հասարակություն 16:17 20/01/2018 Հայաստան
Այսօր հանրապետությունում առկա է 18 սպանդանոց, նոր շահագործման է հանձնվել 2-ը,  կառուցման փուլում է 21-ը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին այսօր ՍԱՊԾ 2017 թ. գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքները, ինչպես նաև 2018 թ. անելիքները ներկայացնելիս։
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ նա նաև տեղեկացրել է, որ 30-40 անհատ նոր սպանդանոց կառուցելու ցանկություն է հայտնել, արդյունքում ակնկալվում է ունենալ 71 սպանդանոց: Սպանդանոցային մորթին զուգահեռ խստացվել է վերահսկողությունը մսի շուկայում՝ սանիտարահիգիենիկ պայմանների, ուղեկցող փաստաթղթերի, անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության նկատմամբ:
Սահմանվել է սանիտարական անձնագրերի տրամադրման կարգը, սանիտարական անձնագրի օրինակելի ձևը և ժամանակացույցը, ըստ որի՝ իրականացվում է տրանսպորտային միջոցների փուլային անձնագրավորում: ՍԱՊԾ-ն տրանսպորտային միջոցների սանիտարական անձնագրերի տրամադրումն սկսել է 2017թ. օգոստոսի 1-ից, Երևանում և մարզերում սանիտարական անձնագիր է տրամադրվել 569 հաց-հացաբուլկեղեն և 124 միս-մսամթերք տեղափոխող  փոխադրամիջոցներին:
Թվայնացման և տեղեկատվական բազաների ձևավորման մասին խոսելիք կառավարության ղեկավարը նշել է. «Երբ ստուգումների քանակը շատանում է, որոնք իրականացվում են «խորհրդատվություն, ժամանակ, հետո՝ վարչական միջոցառումներ» շղթայի  տրամաբանությամբ, եթե տեղեկատվական բազան ստեղծեք, վիճակագրությունն ունենաք և հետո դասակարգեք բիզնես շղթայի մասնակիցներին, հստակ իմանալու եք՝ ում է պետք տարին մեկ անգամ ստուգել, ում՝ 2 ամիսը մեկ անգամ, ում կարելի է 2 տարին մեկ անգամ ստուգել, որովհետև օրինապահ է: Այդ վիճակագրությունը, յուրաքանչյուրի համար առանձին պատմություն ունենալը չափազանց կարևոր աշխատանք է: Ու նաև պետք է հասկանալ, թե թվային սննդանվտանգության համակարգը ներմուծելով, որքանո՞վ է հեշտացել բիզնեսի կյանքը, որքանո՞վ է կրճատվել շփումը: Այդ դիտարկումները ռեգուլյար պետք է  լինեն»:
Վարչապետ Կարապետյանը, անդրադառնալով Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության 2018 թ. գործունեության առաջնահերթություններին, հանձնարարել է հետևողական աշխատել թե´ ներքին, թե´ արտաքին շուկայում սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում   արդյունքներ արձանագրելու համար: «Փորձեք հետազոտել, թե ինչ ազդակներ է պետք ուղարկել աշխարհին և ինչ ձևով են իրենք մշտադիտարկում անում և հրապարակում, որպեսզի երկրի ծագման նկատմամբ վստահություն լինի: Մենք շատ մեծ ներուժ ունենք գյուղատնտեսության, անասնապահության ոլորտում: Ձեր ծառայությունը չափազանց կարևոր է, որպեսզի բիզնեսը չխեղդենք: Եվ բացի նրանից, որ մենք իրականում պարտավոր ենք մեր քաղաքացիներին ձեր աշխատանքով երաշխավորել, որ եթե իրենք, օրինակ, թթվասեր են գնում կամ մեկ այլ բան, հավատացած լինեն, որ ծառայություն կա, որ իրենց շահերը պաշտպանում է, և բիզնեսը գերշահույթ կամ այլ շահույթ ստանալու համար չի խախտում այդ նորմերը: Բայց բացի դրանից, չափազանց կարևոր գործառույթ է, որ դուք բիզնեսի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծեք, որ կարողանա շուկաներ մտնել», - նշել է կառավարության ղեկավարը:

Экономика 17:25 20/01/2018 Армения
Премьер Армении: Граждане, покупая сметану, должны знать, что Госслужба безопасности продуктов питания защищает их интересы
На сегодняшний день на территории Армении действует 18 скотобоен, недавно в эксплуатацию были сданы ещё две, в стадии строительства находится 21 скотобойня. Об этом сообщил начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Ишхан Карапетян в ходе сегодняшней встречи с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном.
Отметим, что в ходе встречи были представлены результаты выполнения Госслужбой безопасности продуктов питания за 2017 год поставленных задач и план мероприятий на 2018 год.
Как передает пресс-служба правительства РА, Ишхан Карапетян сообщил также, что порядка 30-40 частных лиц также выразили заинтересованность и желание в строительстве скотобоен, в результате ожидается создать 71 скотобойню. Параллельно с ужесточением контроля над осуществлением забоя усилился также контроль на рынке мясной продукции. В частности, речь идет о санитарно-гигиенических условиях, соответствующей документации, а также ветеринарно-санитарной экспертизе.
Установлен порядок предоставления санитарных паспортов, образец санитарных паспортов и расписание, в соответствии с которым осуществляется поэтапная регистрация транспортных средств.
Госслужба безопасности продуктов питания начала предоставлять санитарные паспорта с 1 августа 2017 года. В Ереване и областях Армении было предоставлено 569 паспортов для транспортных средств, осуществляющих перевозку хлебобулочных изделий и 124 паспорта для перевозчиков мясной продукции.
Глава правительства, обратившись к вопросам оцифровки и формирования информационных баз, отметил, что данный процесс систематизации участников бизнес-цепочки позволит точнее проводить процедуры проверок, четко знать, кого проверять раз в год или в два, ибо он законопослушен, а кого – раз в 2 месяца.
«Подобная статистика, информация о каждом участнике в отдельности – чрезвычайно важная работа. Необходимо также понять, насколько внедрение электронной системы продовольственной безопасности позволило упростить жизнь бизнесменам, насколько снизился уровень контактов. Эти наблюдения должны носить регулярный характер», – сказал К. Карапетян.
Премьер также дал поручения касательно приоритетов деятельности Госслужбы на 2018г., отметив необходимость последовательной работы как на внутреннем, так и на внешнем рынках с целью достижения конкретных результатов в сфере продовольственной безопасности.
«У нас имеется огромный потенциал в сфере сельского хозяйства и животноводства. Ваша служба чрезвычайно важна, чтобы мы не задушили бизнес», – сказал премьер, добавив, что необходимо создавать для предпринимателей благоприятные условия для выхода на рынок.
К. Карапетян также отметил: граждане, покупая сметану и вообще любые продукты питания, должны быть уверены, что есть служба, защищающая их интересы и не позволяющая бизнесу ради своей выгоды нарушать установленные нормы.