Քաղաքական 16:19 22/01/2018 Հայաստան
«ՀՀ-Սփյուռք գործակցության զարգացումները» թեմայով աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ այսօր ԱԺ-ում «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանից հետաքրքրվեց, եթե այս պահին 7 միլիոնից ավելի սփյուռք ունենք, 10 տարի հետո որքա՞ն կունենանք:
«Դա կապված է աշխարհող տեղի ունեցող իրադարձություններից, երևույթներից, քաղաքականությունից: Երկրաշարժը եղավ, շատերը ցնցվեցին ու վերադարձան իրենց արմատները, ապրիլյան պատերազմի դեպքերի ժամանակ շատերը վերադարձան: ցավալի է, բայց փաստ. մենք համախմբվում ենք ցավի ու վտանգի պահին: Ինչպես երջանկահիշատակ Վիգեն Հովսեփյանը մի անգամ ասաց՝ մեկ օրում ժողովրդից ազգ դարձանք»,-պատասխանեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարի խոսքով, ակնհայտ է, որ և արտագաղթ է տեղի ունենում, և ներգաղթ: «Երկու գործընթացներն էլ տեղի են ունենում, մենք հայադարձության հարց ենք դրել, ոչ թե հայրենադարձության և հորդորում ենք համայնքներին, որ զբաղվեն այն հայերով, ովքեր դադարել են հայ լինելուց»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Քննարկմանը ներկա ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդսարյանն իր հերթին նշեց, որ թեև Սփյուռքի նախարարությունը չունի մի քանի կարևորագույն գործիքներ՝ ավելի արդյունավետ և հեշտ դարձնելու իր աշխատանքները, սակայն նախարարն առանց այդ հեշտ գործիքների էլ են ընտրել, որ կարողանա արդյունքի հասնել:
Բաղդասարյանը կարևորեց նաև նախարարությանը աշխատանքները՝ սփյուռքահայերի մասնակցությունը ներդրումներ կատարելու առնչությամբ: «Նրանք պետք է հասկանան, որ սա բիզնես հարթակ է իրենց համար, որտեղ փողը պետք է փող բերել, որ այստեղ շահագրգռվածություն լինի ներդրումներ անելու համար, բիզնեսը զարգացնելու, ոչ թե միանվագ օգնություններ կատարելով ու դրանով ավարտել»,- ասաց նա:

Общество 17:30 22/01/2018 Армения
Грануш Акопян: Перед Миндиаспоры Армении стоит задача не просто репатриации, а возвращения армян к своим корням
В Национальном Собрании РА сегодня, 22 января, состоялось рабочее совещание на тему «Армения-Диаспора: развитие сотрудничества».
В ходе рабочего совещания депутат от оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Артак Зейналян поинтересовался у министра Диаспоры РА Грануш Акопян, насколько увеличится армянская Диаспора через 10 лет при том, что в настоящее время ее численность составляет порядка 7 миллионов человек.
«Это зависит от происходящих в мире событий и явлений, а также политики. Произошло землетрясение – многие были потрясены этим событием и вернулись на Родину. Началась Апрельская четырёхдневная война 2016 года – многие вернулись в Армению. К сожалению, но факт в том, что мы объединяемся лишь в минуты скорби и опасности», – ответила министр Г. Акопян.
По словам министра, очевидно, что в Армении происходит как процесс эмиграции, так и иммиграции. «Одновременно протекают два процесса, перед Министерством Диаспоры РА стоит задача не просто репатриации, а возвращения армян к своим корням. Мы призываем представителей армянских общин заняться теми соотечественниками, которые за пределами Родины теряют национальную идентичность», – отметила Г. Акопян.
Другой участник обсуждения руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян подчеркнул важность проводимых министерством работ в связи с участием представителей армянской Диаспоры в инвестиционных программах.
«Они должны понять, что Армения является для них бизнес-площадкой, где можно реально зарабатывать деньги, можно развивать бизнес и делать долгосрочные инвестиции, а не оказывать единовременную помощь», – отметил парламентарий.