Քաղաքական 11:25 10/02/2018 Հայաստան
«Արցախի հիմնահարցի վերջնական լուծմանը պետք է հասնել միայն բանակցային ճանապարհով»,-այս մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀԿ կողմից Հայաստանի նախագահի թեկնածու առաջարկված Արմեն Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու  ներքո  պետք է շարունակել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
«Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ, անդրադառնալով արցախյան այցին՝ Ա. Սարգսյանը նշել է, որ այն շատ կարևոր էր, քանի որ անմիջապես Նախագահից  է տեղեկացել  վերջին տարիներին Արցախի կյանքում արձանագրված հաջողությունների, տնտեսության զարգացման և առկա խնդիրների մասին:
«Նախագահի հետ հնարավորություն ունեցա երկար զրուցելու և ստացա ինձ հետաքրքրող  հարցերի պատասխանները: Ցանկանում եմ շեշտել, որ բազմիցս առիթներ եմ ստեղծել՝ Արցախ այցելելու, և, որպես ազատ քաղաքացի, շրջագայելու, բայց այս այցը որակապես այլ բնույթ ուներ, և ես շատ ուրախ եմ դրա համար»,- ասել է Ա. Սարգսյանը և ավելացրել, որ բացի Նախագահի և ԱՀ բարձրաստիճան ղեկավարների հետ հանդիպումներից, արցախյան այցի օրակարգում նախատեսված է նաև կրթօջախներ այցելելը:
Ա. Սարգսյանի խոսքով՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի համար օրախնդիր հարցը որակյալ կրթություն ապահովելն է: Եվ ՀՀ Նախագահի պաշտոնի հնարավոր ստանձման դեպքում՝ նա հիմնական առաջնահերթություններից է համարելու կրթական բարձրակարգ համակարգ ստեղծելը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 9-ին Նախագահ Բակո Սահակյանը ընդունել է ՀՀԿ կողմից առաջադրված Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանին: Առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով, որին մասնակցել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Politics 12:33 10/02/2018 Armenia
The final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict should be reached only through negotiations, Armen Sargsyan, the candidate of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) for Armenia's next president, told reporters following his meeting with Artsakh Republic President Bako Sahakyan.
He emphasized that under the auspices of the OSCE Minsk Group the Karabakh peace process should continue, Artsakhpress reported.
“I had a chance to have a long talk with the president and I got the answers to the questions I was interested in. I want to state that I’ve created many occasions to visit Artsakh and tour there as a free citizen, but this visit was qualitatively different, and I am very happy for that,” he said, adding that in addition to the meetings with the Artsakh president and high-ranking officials, he also plans to visit educational institutions.
According to him, providing high-quality education is a key issue both for Armenia and Artsakh. And if elected president of Armenia, he will focus on creating high quality education system.
To note, Artsakh President Bako Sahakyan on Saturday held a meeting with Armen Sargsyan in Stepanakert. After the tete-a-tete meeting the talks continued in an enlarged format, in attendance of Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirossyan, National Assembly Chairman Ashot Ghulyan, State Minister Arayik Harutyunyan and other officials.