Իրավունք 19:21 19/02/2018 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի աշխատակցի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
Նախնական տվյալներով՝ փետրվարի 19-ին՝ ժամը 15։35-ի սահմաններում, զինված երկու անձ մուտք է գործել «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի թիվ 4 մասնաճյուղ և աշխատակիցների կյանքի և առողջության  համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով՝ ավազակային հարձակմամբ, հափշտակել առանձնապես խոշոր չափի գումար։  Պատճառված վնասի չափը հստակեցվում է. ըստ նախնական հաշվարկների՝ հափշտակվել է շուրջ 8,5 մլն դրամի տարբեր արտարժույթի գումար։
Դեպի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ստեղծվել քննչական խումբ։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, առգրավվել մասնաճյուղի տարածքում գործող տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները։

Право 19:53 19/02/2018 Армения
Следственный комитет РА представил подробности разбойного нападения, совершенного сегодня на филиал Банка ВТБ (Армения) в самом центре Еревана (проспект Баграмяна).
Согласно информации, разбойное нападение было совершено двумя вооруженными мужчинами днем, в 15:35 по местному времени. Злоумышленники, угрожая расправой, похитили денежные средства в различных валютах на общую сумму примерно 8.5 млн. драмов (свыше 17 тыс. долларов).
В СК РА также сообщили, что по данному факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.175 («Разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах») Уголовного кодекса Армении.
Предпринимаются все необходимые следственные действия, оперативно-розыскные мероприятия, изъяты все записи с камер видеонаблюдения.
Отметим, при совершенном сегодня, 19 февраля, нападении на филиал №4 Банка ВТБ (Армения) по адресу ул. Баграмяна 56 в Ереване сотрудники и клиенты банка не пострадали. «Сообщаем, что сегодня в 15:30 было совершено нападение на филиал №4 Банка ВТБ (Армения) по адресу ул. Баграмяна 56. Также сообщаем, что сотрудники и клиенты Банка не пострадали, и Банк продолжает работу в стандартном режиме», – говорилось в сообщении пресс-службы банка.