Քաղաքական 13:43 23/02/2018 Արցախ
Շատ բան չի փոխվել, և 30 տարի հետո էլ շատ պարզ է, որ Ադրբեջանի իշխող վերնախավում սկզբունքորեն վերաբերմունք չի փոխվել: Փետրվարի 23-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ արձագանքելով Երևանը «վերադարձնելու» մասին Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը:
Նա հորդորեց այդ հայտարարությանը հանգիստ վերաբերվել: «Ինչպես 1988 թվականին, այնպես էլ այսօր նրանք չեն կարողանում մարսել Արցախի ինքնորոշման հարցը, բայց դա չի կարող մեզ կանգնեցնել, որովհետև այն, ինչ որոշվեց 1988 թվականին, կարծում եմ՝ մեկընդմիշտ է, հետևաբար պետք է աշխատել բոլոր ուղղություններով՝ պետականությունը ամրապնդելով, տնտեսությունը նաև ռազմական հիմքերի վրա դնելով, ժողովրդագրական իրավիճակով, մշակույթի, կրթության հարցերով, այսինքն՝ շատ մեծ անելիք կա, դրա հետ մեկտեղ պետք է նաև դիվանագիտական, քաղաքական միջոցներով միջազգային հանրության մեջ գտնել դաշնակիցներ, ուժեր, որոնք կարող են նաև մեզ օգնել՝ այս խնդիրը առաջ տանել»,- ասաց նա:
Հարցին՝ հաշվի առնելով 30-ամյա պատմությունը, ինչպե՞ս կարելի է հուսալ, որ Ադրբեջանը մի օր կարող է համակերպվել Արցախը «կորցնելու» հետ, Արցախի ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ հնարավոր է՝ ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում բազմաթիվ ձևեր կան՝ խաղաղություն պարտադրելու, դա նշանակում է, որ գործ են ունենալու կոմպլեքս քաղաքական իրավիճակների հետ, պետք է վարեն հիբրիդային քաղաքականություն, որը քաղաքականության ձևերից մեկն է: Ղուլյանի համոզմամբ՝ այս նպատակով բոլոր հնարավոր միջոցները պետք է օգտագործվեն:
Հարցին՝ ժամանակը չէ՞, որ Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերը Ցեղասպանություն ճանաչվեն, նա արձագանքեց. «Ժամանակը նույնիսկ անցել է, պարզապես մենք պետք է հիշենք, որ այդ ժամանակների քաղաքական իրադարձությունները, նույն Սումգայիթը թեկուզ, եղել են խորհրդային իրականության պայմաններում: Հաշվի առնելով այդ անցուդարձը, որ ամեն ինչ խառնված է, խորհրդային միությունը գնում էր փլուզման, շատ ավելի բարդ էր իրավիճակը, բայց այսօր գուցե ավելի մեծ հնարավորություններ կան»:
Ղուլյանը, սակայն, շեշտեց՝ այսօր էլ իրավիճակը այնպիսին է, որ աշխարհում նման իրադարձություններ են տեղի ունենում, և տեղի են ունենում ամեն ամիս: «Խնդիրը մերն է, մենք պետք է հետապնդենք և փորձենք դա ընկալելի դարձնել միջազգային հանրության համար»,- ասաց նա:
Նա անդրադարձավ նաև ԱՄՆ հետախուզության ծառայության գնահատականին՝ 2018-ին լայնամասշտաբ գործողությունների վերսկսելու հավանականության մասին: Ղուլյանը նշեց՝ այն, որ բազմաթիվ անգամ այդպիսի զգուշացումներ եղել են, արդեն ցույց է տալիս տարածաշրջանում պայթյունավտանգ իրավիճակը, բայց նաև չի կարծում, որ այսօր այնպիսի իրավիճակ է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է նման կարգի գործողությունների: «Բնական է, որ այդպիսի իրավիճակի համար բազմաթիվ այլ գործոններ ևս պետք է կողքից օգնեն, բայց թե ինչպիսին կլինի իրավիճակը՝ դա դժվար է այսօր ասել: Միակ ճանապարհն այն է, որ մենք պետք է աշխատենք այդ բոլոր սպառնալիքները վերացնելու ուղղությամբ»,- ասաց նա:

Политика 14:31 23/02/2018 Регион
Спикер парламента Арцаха: В современных международных отношениях существует множество методов принуждения к миру
И по происшествии 30 лет понятно, что поведение правящей элиты Азербайджана не претерпело принципиальных изменений. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Национального собрания Республики Арцах (НКР) Ашот Гулян, коснувшись недавнего заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках предвыборной кампании касательно т.н. «возврата исторических азербайджанских земель – Еревана, Зангезура и пр.».
Ашот Гулян призвал относиться к этому заявлению спокойно. «Как в 1988 году, так и сегодня в Азербайджане не могут переварить самоопределение Арцаха. Но это не может нас остановить, так как принятое в 1988 году решение является бесповоротным», – сказал он, добавив: соответственно необходимо вести работу по всем направлениям укрепления государственности, развития экономики, поиска союзников в международном сообществе и т.д.
В ответ на вопрос, с учетом опыта минувших 30 лет, можно ли надеяться, что Азербайджан однажды смирится с «потерей» Арцаха, Гулян указал: возможно, в современных международных отношениях существует множество методов принуждения к миру, необходимо вести гибридную политику – целенаправленное комплексное применение  политических, дипломатических, экономических мероприятий.
А на вопрос, не пришло ли время, чтобы погромы в Сумгаите и Баку были признаны геноцидом, Гулян ответил: «Момент созрел давно».
По его словам, и сегодня в мире происходят подобные события. «В нашем же случае мы сами должны проявлять последовательность, вести соответствующую работу с международным сообществом», – сказал он.
Спикер парламента Арцаха коснулся и доклада «Всемирная оценка угроз», опубликованного  директором Национальной разведки США Дэниелем Коутсом, согласно которому напряженность вокруг Нагорного Карабаха может вылиться в широкомасштабные военные действия.
Как указал Гулян, то, что подобные предупреждения повторяются, уже свидетельствует о том, что ситуация в зоне карабахского конфликта взрывоопасна. При этом он не считает, что на данный момент Азербайджан пойдет на подобные действия.
«Но как будут развиваться события, трудно сказать. Единственный путь для нас – работать в направлении нейтрализации угроз», – добавил Гулян.