Տնտեսություն 12:34 28/03/2018 Հայաստան
Փախչանյան. «ArmHiTec 2018» երկրորդ միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցելու է արտասահմանյան 30 ընկերություն
«Վաղը տեղի կունենա սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec 2018» երկրորդ միջազգային ցուցահանդեսը, որը միտված է Հայաստանի անվտանգության ամրապնդմանը, ռազմաարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը և մեր միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացմանը և նոր կապերի ստեղծմանը: Ցուցահանդեսի ընթացքում անցկացվելու են մի մի շարք միջոցառումներ՝ կոնֆերանսներ, կլոր սեղաններ, տեղի կունենա նաև պաշտպանության նախարարության գիտական և գիտատեխնիկական կոնֆերանսը, ՀԱՊԿ ռազմատեխնիկական միջպետական կոմիտեին կից գործարար խորհրդի նիստը և այլն»,-այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-Պաշտպանության նախարարության ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսին իրենց տաղավարներով մասնակցելու են 14 տարբեր երկրներից 30 ընկերություններ:
«Մասնակցելու են մեր հայկական բոլոր ընկերությունները, մեծ քանակով արտասահմանյան ընկերություններ ներկայացված չեն լինելու տաղավարներում, բայց մասնակցելու են գործարար ծրագրերին»- նշեց Դ.Փախչանյանը և հավելեց, որ ցուցահանդեսին ներկա են լինելու նաև  շուրջ 10 երկրներից պետական բարձր մակարդակով պատվիրակություններ:

Политика 13:04 28/03/2018 Армения
В Ереване 29-31 марта с.г. пройдет II Международная выставка вооружения и оборонных технологий «ArmHiTec-2018». Подробности представил сегодня на пресс-конференции заместитель министра обороны – председатель Государственного военно-промышленного комитета министерства обороны  Республики Армения Давид Пахчанян.
По его словам, выставка «ArmHiTec-2018» нацелена на укрепление безопасности Армении, развитие отечественного ВПК, углубление сотрудничества с международными партнерами и налаживание новых связей.
В рамках деловой программы «ArmHiTec-2018» пройдет ряд мероприятий в формате ОДКБ. В частности, 29 марта планируется проведение Российско-Армянского «круглого стола» в формате совместного заседания совета коллегии Военно-промышленной комиссии Российской Федерации по вопросам военно-экономического (технического) сотрудничества ОДКБ и руководителей заинтересованных министерств, ведомств и предприятий военно-промышленного комплекса Республики Армения.
Кроме того, 30 марта под председательством Председателя Делового Совета при МКВЭС ОДКБ Александра Ноздрачева пройдет заседание Делового Совета по обсуждению вопросов многостороннего сотрудничества в сфере разработки и производства продукции военного назначения.
Как указал Давид Пахчанян, в выставке примут участие 30 компаний из 14 стран, а также все занятые в ВПК армянские компании.
По его словам, многие иностранные компании примут участие в выставке, хотя они и не будут представлены в павильонах, будут присутствовать делегации из 10 стран.