Քաղաքական 11:17 14/05/2018 Տարածաշրջան
Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գեորգի Գախարիան ու «Բելիյ շում» շարժման մասնակիցներն այսօր կսկսեն աշխատել համաձայնագրի պայմանների մշակման վրա:
Վրացական լրատվամիջոցի փոխանցմամբ,  նախաձեռնության անդամներից Բեկա Ցիկարիշվիլկին հայտարարել է, որ այսօր առավոտյան նախարարը պատրաստ է իրենց հետ քննարկել ուրբաթ գիշեր տեղի ունեցած իրադարձությունները:
«Նա պատրաստ է պատասխանատվության ենթարկել բոլոր նրանց, ովքեր անցել են իրենց լիազորությունները»,-հայտարարել է նախաձեռնության անդամը, ավելացնելով, որ խոստում է ստացել թմրանյութերի դեմ պայքարի քաղաքականության վերանայման վերաբերյալ:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ նախարարը ներողություն է խնդրել Ռուսթավելի պողոտայում իրականացվող ակցիայի մասնակիցներից:
«Ես ներողություն եմ խնդրում ոչ միայն իմ անունից, այլև ՆԳ նախարարության այն աշխատակիցների, որոնք ձեր կյանքի կամ առողջության համար վտանգ են ներկայացրել: Խոստանում եմ, որ մենք կոնկրետ արդյունքների ենք հասնելու թմրանյութերի քաղաքականության առումով»,-ասել է նա:
Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում փողոց  դուրս եկած քաղաքացիները պահանջում են այդ երկրի վարչապետի, արտաքին գործերի նախարարի ու այլ պաշտոնյաների հրաժարականը: Բողոքի ակցիան իրականացվում է Ռուսթավելի պողոտայում՝ Վրաստանի խորհրդարանի շենքի դիմաց:
Ամեն ինչ սկսվել է ոստիկանության կողմից երեկ իրականացրած հատուկ գործողության միջոցառումներից: Թմրանյութերի օգտագործման դեմ պայքարի շրջանակում ոստիկանները   գիշերային երկու  ակումբներից՝ Bassiani և Cafe Gallery  8 քաղաքացու է  ոստիկանություն տարել: Նրանք կասկածվում են թմրանյութերի իրացման համար:

Право 12:54 14/05/2018 Регион
Манифестанты в Грузии ушли с проспекта Руставели. Ночью 14 мая они выдвинули властям требования, на выполнение которых дали неделю. Подробности представляет корреспондент «МИР 24».
В настоящее время на проспекте Руставели в Тбилиси восстановлено движение автомобилей, свободно передвигаются люди. Предприятия и торговые объекты также возобновили работу в штатном режиме. Сотрудники коммунальных служб всю ночь убирали территорию, вывезли груды мусора, пластиковых бутылок, все то, что накопилось за время выходных, когда на проспекте проводились шумные акции протеста.
Ситуация обострилась в воскресенье вечером, когда параллельно с акцией так называемой клубной молодежи на главной артерии города появились представители ультранационалистических движений. Они пытались прорвать полицейский кордон и расправиться с теми, кто, по их мнению, поддерживает наркоторговцев и способствует растлению молодежи. Тогда, чтобы не допустить широкомасштабного противостояния, на Руставели пришлось стянуть дополнительные силы полиции и спецназа.
Параллельно с этим премьер-министр Грузии нарушил двухдневную паузу и сделал заявление по ситуации.
«Я обращаюсь к участникам акции. Вы все – наши дети, молодежь, наше будущее. Призываю вас к спокойствию, призываю вас остыть от эмоций и избежать противостояния. У нас свобода слова, мы строим демократию, поэтому мы готовы к диалогу, мы готовы к сотрудничеству ради вашего же блага. Давайте вместе вернем ситуацию в нормальное русло», – подчеркнул Георгий Квирикашвили.
Однако и после этого ситуация продолжала обостряться. По поручению премьер-министра в дело вмешался министр внутренних дел Георгий Гахария. Он провел переговоры с лидерами обеих акций, после чего акции прекратились.
Параллельно была достигнута договоренность о встрече с представителями молодежных организаций, которые требуют либерализации наркополитики и ответа на вопрос, почему полиция применила столь жесткие меры во время проведения спецопераций в ночных клубах.