Կրթություն, գիտություն 18:28 02/08/2018 Աշխարհում
Ֆրանսիայում օրինագիծ է հաստատվել, ըստ որի, դպրոցականներին արգելվում է դասընթացների ժամանակ սմարթֆոններ և պլանշետներ օգտագործել:
The Verge-ին հղում անելով՝ «Գազետա.ռու»-ն գրում է, որ նոր կանոնները ուժի մեջ կմտնեն 2018 թվականի սպտեմբերին և կվերաբերեն բոլոր ինտերնետին միացող բոլոր էլեկտրոնային սարքերին՝ նոթբուքեր, սմարթֆոններ, պլանշետներ և այլն:
Մինչև 15 տարեկան դպրոցականները պետք է իրենց գաջեթները թողնեն տան կամ էլ դասապրողեսի ընթացքում անջատած վիճակում պահեն։
Այս կերպ Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են պայքարել երեխաների և դեռահասների կախվածությունը բջջային սարքերից։
Աղբյուրը գրում է, որ այս արգելքը երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախընտրական խոստումներից մեկն է եղել։

Право 20:11 02/08/2018 В мире
Во Франции одобрен законопроект, согласно которому школьникам запрещается пользоваться гаджетами во время занятий. Об этом сообщает «Газета.Ру» со ссылкой на The Verge.
Новые правила вступают в силу в сентябре 2018 года и касаются всех электронных устройств с выходом в интернет – планшетов, ноутбуков, смартфонов и пр. Школьники в возрасте до 15 лет должны оставлять свои гаджеты дома, либо держать их выключенными до конца уроков.
Таким образом французские власти намерены бороться с зависимостью детей и подростков от своих мобильных устройств. Этот запрет был одним из предвыборных обещаний президента страны Эммануэля Макрона, который уже выразил поддержку законопроекта в своем твиттере.