Օրվա մամուլ 10:12 15/08/2018 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի նորանշանակ մարզպետները հայտնվել են աննախանձելի վիճակում: Մենք տեղեկացանք, որ մարզպետի պաշտոնին նշանակվելուց հետո նրանք ցանկացել են մարզպետարաններում, դրանց ենթակայության տակ գտնվող կառույցներում և համայնքապետարաններում աուդիտ անցկացնել, սակայն հետո հետ են կանգնել այդ մտքից, քանի որ չեն վստահել մարզպետարանների աուդիտի բաժնի աշխատակիցներին:
Բանն այն է, որ նախկին մարզպետների պաշտոնավարման տարիներին աուդիտ իրականացնողներից ամեն մեկը ստացել է իր բաժին «շնորհակալությունը», մեկին գյուղապետը գառ է տվել, մյուսի համար «խորովածի սեղան» բացել և այսպես շարունակ, և նրանք «փակել են» թեման՝ աուդիտի եզրակացություններում նշելով, թե որևէ խախտում չեն հայտնաբերել: Այս տեղեկությունները հասել են նաև նոր մարզպետներին: Ու հիմա Նրանք օբյեկտիվորեն կասկածում են, որ այս անգամ աուդիտի բաժինները կկարողանան իրականացնել գործառույթները:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ մարզպետները դիմել են ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանին և խնդրել, որ հենց նախարարության աշխատակիցները ստուգումներ իրականացնեն գյուղապետարաններում: Այս պատճառով նախարարությունը տևական ժամանակ է, ինչ ստուգում է գյուղապետարանները: Այս գործերին լծվել են նաև իրավապահները, որոշ դեպքերում ոստիկանությունը, ավելի լայնամասշտաբ չարաշահումների կասկածի դեպքում՝ նաև ԱԱԾ-ն»:

Пресса дня 11:49 15/08/2018 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что новоназначенные губернаторы Армении оказались в незавидном положении. Как стало известно изданию, после назначения на должность губернатора они захотели провести аудит в областных администрациях, подведомственных структурах и сельских администрациях, однако отказались от этой мысли, поскольку не доверяют сотрудникам отдела аудита областных администраций.
«Дело в том, что во время бывших губернаторов, каждый, кто проводил аудит, получал свою долю «благодарности» от глав сельских администраций и тем самым «закрывал тему», указывая в заключении, что нарушений не выявлено. Сведения об этом дошли до новых губернаторов и сейчас они объективно сомневаются, что отделы по аудиту смогут осуществить эту процедуру.
По нашим сведениям, губернаторы обратились к министру территориального управления и развития Сурену Папикяну и попросили, чтобы аудит провели сотрудники министерства. По этой причине министерство уже длительное время проводит проверки в сельских администрациях. В этом деле участвуют также правоохранители, иногда полиция, а в случае масштабных злоупотреблений – Служба национальной безопасности», - пишет газета.