Իրավունք 11:11 20/09/2018 Հայաստան
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազությունում առերևույթ ընտրակաշառք առաջարկելու դեպքի առթիվ հերթական քրեական գործն է հարուցվել:
Գլխավոր դատախազությունից մանրամասնում են, որ սեպտեմբերի 18-ին Երևան քաղաքի մի բնակչուհի ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին որ իրեն ընտրակաշառք է առաջարկվել՝ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերից մեկին ընտրելու դիմաց:
Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին, ժամը 18-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մերգելյան զբոսայգում, կուսակցություններից մեկի՝  ավագանու անդամը վերոնշյալ քաղաքացուն առաջարկել և խոստացել է 10․000 դրամ գումար՝ սեպտեմբերի 23-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին իրենց օգտին քվեարկելու համար։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են թեկնածուներից, կուսակցություններից (կուսակցությունների դաշինքներից) որևէ մեկի օգտին կողմ քվեարկելու կամ ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրողին անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք առաջարկելու հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող բավարար տվյալներ՝ նշված դեպքի բոլոր հանգամանքները լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ պարզելու նպատակով Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2. հոդվածի 2-րդ
մասով:
Քրեական գործը նախաքննություն կատարելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:

Право 12:29 20/09/2018 Армения
Прокуратура ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун возбудила уголовное дело по факту предполагаемого случая  предложения избирательной взятки в преддверии предстоящих 23 сентября выборов в Совет старейшин Еревана. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры РА.
Согласно информации, 18 сентября жительница Еревана сообщила в Полицию о том, что ей предложили взятку за то, чтобы она проголосовала за одну из политсил, участвующих в выборах в Совет старейшин.
В ходе подготовки на основе заявления материалов были добыты данные о том, что 13 сентября с.г., около 18:00, в парке Мергеляна член Совета старейшин от одной из партий предложил и пообещал вышеупомянутой гражданке 10 тыс. драмов за то, чтобы она проголосовала за них на выборах в Совет старейшин Еревана.
С целью выяснения всех обстоятельств возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 154.2 УК РА. Генпрокуратура направила дело в Специальную следственную службу для производства предварительного расследования.
Это уже второе уголовное дело, возбужденное по факту предложения избирательной взятки. Президент Армении ранее подписал законодательный пакет о криминализации избирательных взяток.