Քաղաքական 12:39 26/09/2018 Հայաստան
ԱԺ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի և հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի առնչությամբ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստի մեկնարկից առաջ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը ներկաներին առաջարկեց նախ` կարծիքներ հայտնել այն մասին, թե քաղաքական վերադասավորումների արդյունքում ով է ԱԺ-ում ընդդիմադիր ուժ, որպեսզի ըստ այդմ էլ հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնում ընդդիմությունից ներկայացուցիչ ընտրվի։
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Սպարտակ Սեյրանյանը նշեց, որ իրենց հանձնաժողովը պարտավոր չէ զբաղվել հարցով՝ արդյոք որ ուժն է խորհրդարանում ընդդիմադիր, որը՝ ոչ։
Գևորգ Կոստանյանը, սակայն, կրկին պնդեց իր առաջարկը։ «Ով է ընդդիմություն»,- ներկաներին հարց ուղղեց նա։
«Ծառուկյան խմբակցության»  պատգամավոր Գևոգ Պետրոսյանն էլ նշեց, որ ստեղծվել է անսահմանադրական իրավիճակ, և դասական առումով երկրում ընդդիմություն գոյություն չունի։
Նույն խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն էլ կարծիք հայտնեց, որ ըստ տրամաբանության՝ ընդդիմություն է կառավարությունից դուրս մնացած ուժը, այս դեպքում ՀՀԿ-ն, այլ բան է, որ նոնսենս կերպով այդ ուժի ներկայացուցիչները խորհրդարանում զբաղեցնում են ԱԺ նախագահի և փոխնախագահների պաշտոնները։
ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը կարծիք հայտնեց, որ շատ ճիշտ կլինի ընդդիմություն հայտարարել նրանց, ովքեր խորհրդարանի կազմավորման սկզբում իրենց հայտարարել էին ընդդիմություն։ Նրա համոզմամբ, հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը պետք է զբաղեցնի «Ելք» դաշինքի պատգամավորներից մեկը։
Նույն խմբակցության ներկայացուցչի՝ Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությանը կողմ արտահայտվեց նաև Գևորգ Կոստանյանը։ Միաձայն քվեարկությամբ Սիմոնյանն ընտրվեց քննիչ հանձնաժողովի փոխնախագահ։
Նա միաժամանակ առաջարկեց քննիչ հանձնաժողովի բոլոր նիստերին հրավիրել ՄԻՊ-ին, նիստերն անցկացնել դռնփակ։

Право 13:33 26/09/2018 Армения
Сегодня, 26 сентября, проходит второе заседание Следственной комиссии Национального Собрания Армении, созданной с целью изучения уровня защиты прав человека в стране – в связи фактами воспрепятствования осуществлению правосудия, нарушения прав на справедливое судебное разбирательство и конфиденциальность телефонных переговоров.
Перед началом заседания председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, экс-генпрокурор РА Геворк Костанян предложил присутствующим выразить мнения о том, какие силы в результате политических перераспределений в НС РА являются оппозиционными, чтобы в соответствии с этим избрать представителя оппозиции на пост зампредседателя созданной комиссии.
Депутат НС РА от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Спартак Сейранян отметил, что комиссия не обязана определять, какие политические силы в парламенте являются оппозиционными.
А депутат от фракции «Царукян» Геворк Петросян указал, что в стране сложилась неконституционная ситуация, и в классическом плане в стране оппозиции нет.
Депутат от той же фракции Сергей Багратян в свою очередь выразил мнение, что по логике оппозицией является непредставленная в правительстве политическая сила, в данном случае Республиканская партия Армении, другое дело, что представители РПА в парламенте занимают должности председателя НС и вице-спикеров. Это, по его словам, нонсенс.
В свою очередь вице-спикер НС РА Арпине Ованнисян выразила мнение, что было бы правильным объявить оппозицией силы, которые в момент формирования парламента сами объявили себя оппозицией. Она указала, что пост замглавы Следственной комиссии НС РА должен занять один из депутатов от фракции «Елк» («Выход»).
Кандидатуру депутата от фракции «Елк» Алена Симоняна поддержал и Геворк Костанян. Ален Симонян единогласно был избран заместителем председателя СК.
Он предложил на все заседания комиссии приглашать Защитника прав человека (омбудсмена) Армении, а заседания проводить за закрытыми дверями.