Տնտեսություն 15:37 18/10/2018 Հայաստան
Կարևորելով փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը՝  Ամերիաբանկը» ՓՄՁ-ների վարկավորման երկու արշավ է իրականացնում։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց «Ամերիաբանկ»-ի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
Մասնավորապես, առաջինը վերաբերում է բիզնես վարկերի վերաֆինանսավորմանը։
«Կազմակերպությունները, բիզնեսները, որոնք այլ բանկերում ունեն վարկեր, կարող են վերաֆինանսավորվել և ավելի գրավիչ պայմաններով վարկերը տեղափոխել «Ամերիաբանկ»»,- նշեց Արման Բարսեղյանը՝ հավելելով, որ վարկը տեղափոխելու բոլոր ծախսերը հոգալու է բանկը:
Վարկի տեղափոխման դեպքում «Ամերիաբանկ»-ն իր հաճախորդներին կտրամադրի վերաֆինանսավորվող վարկի 2%-ի չափով միանվագ գումար։
«Վարկը տեղափոխելու համար սա խրախուսելի մեթոդ է: Կարծում ենք, որ փոքր և միջին բիզնեսի համար տարեվերջի այս բուռն շրջանում լուրջ աջակցություն կարող է լինել: Նաև առաջիկա 12 ամսվա ընթացքում վարկի մայր գումարի մարման մինչ 50%-ի նվազեցում ենք նախատեսում»,- ասաց Ա. Բարսեղյանը՝ հավելելով, որ կազմակերպություններն այս հնարավորություններից կարող են օգտվել մինչ տարեվերջ:
Նշվեց նաև, որ վարկերի վերաֆինանսավորումը «Ամերիաբանկ»-ը կառաջարկի իր մոտ գործող ստանդարտ տոկոսադրույքներով, իսկ ֆինանսավորման գումարը կարող է լինել մինչև գրավի արժեքի 100 տոկոսի չափով: Ակցիան տարածվում է 10-150 մլն դրամի վարկերի վրա:
«Ամերիաբանկ»-ի պաշտոնյան հայտնեց, որ երկրորդ առաջարկը նույնպես փոքր և միջին բիզնեսի համար է։ Այս արշավի շրջանակում բանկը կտրամադրի բիզնես վարկեր՝ տարեվերջի ընթացիկ ծախսերը ֆինանսավորելու համար:
«Գիտենք, որ նախաամանորյա ժամանակահատվածում բոլոր բիզնեսները կամ դրանց գերակշիռ մասը լրացուցիչ միջոցների կարիք են ունենում: Այս արշավը նախաձեռնել ենք՝ այդ տրամաբանությունից ելնելով, մասնավորապես, բիզնեսներին առաջարկում ենք կարճաժամկետ ֆինանսավորում՝ բավականին գրավիչ տոկոսադրույքներով»,- հայտնեց Արման Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով՝  այս արշավը ևս ուժի մեջ է մինչև տարեվերջ, դրա շրջանակում ստացված վարկերը մինչև մյուս տարվա մարտի 1-ն ունենալու են «չափազանց գրավիչ» տոկոսադրույք,  քանի որ կարճաժամկետ ժամանակահատվածի համար են նախատեսված և նպատակ ունեն ֆինանսավորելու բիզնեսի տարեվերջյան կարիքները։
Այսպիսով, արշավի շրջանակում դրամային վարկերի դեպքում մինչև 2019թ. մարտի 1-ը կիրառվելու է 9,44%, դոլարայինի դեպքում՝ 6,94%, իսկ եվրոյով վարկերի դեպքում՝ 5,3% տոկոսադրույք: Եթե մինչև մարտի 1-ը վարկն ամբողջությամբ մարվի, արտոնյալ տոկոսադրույքը կիրառվի ամբողջ ժամանակահատվածի համար, իսկ եթե հաճախորդը որոշի շարունակել վարկի սպասարկումը, մնացած ժամանակահատվածի համար կգործեն բանկի ստանդարտ, մրցակցային տոկոսադրույքները։
Արման Բարսեղյանը ներկայացրեց նաև ֆիզիկական անձանց համար «Ամերիաբանկի» առաջարկները: Նրա խոսքով՝ գնումների ֆինանսավորման ծառայությունների՝ ինչպես տարածված է անվանել, ապառիկ վարկերի առումով բանկը ևս ունի նորություն: «Սկսել ենք ակտիվորեն ֆինանսավորել արևային կայանների գնումները: Հուսով ենք, որ այս նոր ուղղությունն ակտիվ զարգանալու է»,- նշեց նա։

Экономика 17:00 18/10/2018 Армения
Подчеркивая важность развития малого и среднего бизнеса, «Ameriabank» проводит две новые кампании по кредитованию малого и среднего бизнеса. Об этом на пресс-конференции сообщил член директората, директор розничного банкинга ЗАО «Америабанк» Арман Барсегян.
В частности, первая кампания касается рефинансирования бизнес-кредитов.
«Организации, предприятия, которые имеют кредиты в других банках, могут рефинансировать и передать кредит на более выгодных условиях в “Ameriabank”», – отметил А. Барсегян, добавив, что банк покроет все расходы по передаче кредита.
В случае передачи кредита, «Ameriabank» своим клиентам предоставит единовременные средства в 2% от рефинансируемого кредита.
«Считаем, что это может стать серьезной поддержкой для малого и среднего бизнеса в столь бурный период окончания года. Банк в ближайшие 12 месяцев планирует также на 50% сократить погашение основной суммы кредита», – отметил А. Барсегян, добавив, что организации могут воспользоваться данной возможностью до конца с.г.
Отмечается также, что «Ameriabank» предложит рефинансирование кредитов по действующим в банке стандартным процентным ставкам, а сумма финансирования может составить до 100% от стоимости залога. Акция распространяется на кредиты от 10 до 150 млн. драмов.
Арман Барсегян сообщил также, что второе предложение также для малого и среднего бизнеса. В рамках данной кампании «Ameriabank» предоставит бизнес-кредиты для финансирования текущих расходов к концу года.
«Знаем, что в предновогодний период все банки или большинство из них нуждаются в дополнительных средствах. Мы дали старт данной акции, исходя из этой логики, в частности, бизнес-субъектам предлагаем краткосрочное финансирование – по более выгодным процентным ставкам», – сообщил А. Барсегян.
По его словам, данная акция действует до конца сего года, полученные в рамках данной акции кредиты до 1 марта 2019 года будут иметь «чрезвычайно привлекательные» ставки, поскольку предназначены на краткосрочный период.
Таким образом, в рамках акции ставка по кредитам до 1 марта 2019 года в драмах составит 9,44%, в долларах – 6,94%, в евро- 5,3%. Эти ставки будут действовать в том случае, если кредит будет полностью погашен до 1 марта 2019 года, а, если же заемщик продлит обслуживание кредита, будут действовать стандартные для банка процентные ставки.
А. Барсегян представил также предложения «Ameriabank» для физических лиц. По его словам, по части услуг по финансированию закупок банк также представил новые предложения. «Мы начали активно финансировать закупки солнечных станций. Надеемся, что это новое направление будет активно развиваться», – пояснил он.