Հասարակություն 19:48 08/11/2018 Հայաստան
«Երևան, իմ սերն» ու «Գյումրի, իմ սերը»՝ ապագա գործընկերներ. Նախագահ Սարգսյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր կարճատև աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում՝ տեղում ծանոթանալու երկրագիտական թանգարանին հատկացված շենքի պայմաններին: Այս մասին հայտնում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը շրջել է ապագա թանգարանի տարածքում, որտեղ նախկինում տեղակայված է եղել Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան վիրաբուժական հիվանդանոցը: Թանգարանային չափանիշներին համապատասխանելու համար շենքը հիմնավոր վերանորոգման կարիք ունի, ինչին խոստացել է աջակցել նախագահ Սարգսյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում նա հիշեցրել է, որ Գյումրի կատարած նախորդ այցի ժամանակ խոստացել էր հետևել երկրագիտական թանգարանի ապագային: «Ես եկել եմ ապագա թանգարանի շենքը տեսնելու և մտածելու, թե ինչպես կարող եմ օգնել: Իսկ օգնելու տարբեր ձևեր կան՝ անձնապես, ընկերների, բարեգործական ծրագրերի միջոցով: Այս թանգարանը կլինի Գյումրիի գրավիչ կետերից մեկը»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Որպես «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի միջազգային խորհրդի նախագահ՝ Արմեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ թանգարանի նախագծման ողջ աշխատանքների ծախսերը կստանձնի հիմնադրամը: «Հավանաբար կարիք կունենանք հիմնադրել նոր բարեգործական կազմակերպություն, որի անունը կլինի «Գյումրի, իմ սեր»»,- ասել է նախագահը:
Երկրագիտական թանգարանի ծրագիրն Արմեն Սարգսյանի առաջին նախագիծը չէ Գյումրիում: Նախկինում նրա աջակցությամբ վերանորոգվել էր Գյումրիի ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանը՝ հայտնի Ձիթողցոնց տունը, որն էլ Հանրապետության նախագահի՝ Գյումրի այսօրվա այցի հաջորդ կանգառն էր: Նախագահին այստեղ ընդունել են հարազատի նման՝ գնահատելով նրա ներդրումը Գյումրու այցեքարտերից մեկը հանդիսացող այս մշակութային օջախի բնականոն գործունեության ապահովման մեջ: «Ինչ- որ իմաստով Ձիթողցոնց տունը իմ անկյունն է, որովհետև իմ մեծ հայրը մի կողմից ձիթողցի է, բուն Ձիթողից, Էրզրումից»,- լրագրողներին խոստովանել է նախագահը: Արմեն Սարգսյանը շրջել է թանգարանում՝ դիտելով ներկայացված և գյումրեցու կենցաղը արտացոլող ցուցանմուշները:
Հանրապետության նախագահին ներկայացվել են թանգարանի ծրագրերն ու առկա խնդիրները, որոնք ևս լուծելու անհրաժեշտություն կա: Նախագահ Սարգսյանը խոստացել է ստեղծվելիք «Գյումրի, իմ սեր» հիմնադրամի միջոցով դրանք ևս լուծելու հնարավորություն գտնել:
Նախագահ Սարգսյանն այցելել է նաև Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոն՝ շրջայցի ընթացքում ծանոթանալով իրականացվող նախագծերին: Կենտրոնում տեղակայված՝ «Թումո Գյումրի» ստեղծարար կենտրոնում նախագահը զրուցել է սաների հետ՝ տեղեկանալով նրանց կողմից կատարվող աշխատանքներին և հետաքրքրություններին: Նախագահն ասել է, որ առաջիկայում ավելի ընդգրկուն ծրագրով ևս մեկ անգամ կայցելի տեխնոլոգիական կենտրոն:
Գյումրու «Արեգակ» սրճարանը, որտեղ այցելել է Հանրապետության նախագահը, յուրօրինակ է իր մթնոլոտով, ծրագրով ու առաքելությամբ: Այնտեղ ստեղծված է օրինակելի մի միջավայր՝ ներառական սրճարան ու փուռ, որտեղ աշխատում են բացառապես հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդներ և հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծնողներ: Սրճարանի աշխատակիցները ջերմությամբ են ընդունել նախագահին և անմիջական զրույցի միջոցով շփվել նրա հետ՝ հյուրասիրելով իրենց իսկ պատրաստած թխվածքաբլիթներով: Հանդիպումից տպավորված՝ նախագահ Սարգսյանը խոստացել է վերստին այցելել սրճարան, որտեղ արդեն իսկ ձեռք է բերել բարեկամներ՝ ի դեմս ներառական ծրագրում ընդգրկված Միքայելի, Գրիշայի, Հովհաննեսի և մյուսների:
Գյումրի այցի ավարտին նախագահ Սարգսյանը մոմ է վառել քաղաքի Սբ. Աստվածածին (Յոթվերք) եկեղեցում, որտեղ այդ պահին պսակադրություն էր տեղի ունենում: Նախագահը շնորհավորել է նորապսակներին և երջանկություն մաղթել նրանց:
«Գյումրին պետք է վերականգնվի, Գյումրին պետք է վերակենդանանա և գյումրեցու կյանքով ապրի, որովհետև այն ժառանգությունը, որ ունենք, յուրահատուկ է, և չենք կարող այն կորցնել,- գյումրեցի լրագրողների հետ զրույցում նշել է նախագահ Սարգսյանը, կարևորելով նաև Գյումրիում զբոսաշրջությունը զարգացնելն ու զբոսաշրջիկների հոսքը մեծացնելը: - Գյումրին իր յուրօրինակ պատմությամբ շատ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում, քանի որ նախ և առաջ քաղաք է, որտեղ պահպանվել է հինը, որտեղ ժառանգություն է պահպանվել»:

Общество 21:20 08/11/2018 Армения
Президент Армении Армен Саркисян сообщил о создании нового благотворительного Фонда «Гюмри, моя любовь»
Президент Армении Армен Саркисян сегодня с коротким рабочим визитом посетил Гюмри с целью ознакомления на месте с условиями здания, предоставленного геологическому музею. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Армен Саркисян обошел территорию будущего музея, где в прошлом располагалась хирургическая клиника им. Галуста Гюльбенкяна. Для соответствия условиям здания музея больница нуждается в капитальном ремонте, чему пообещал оказать поддержку президент РА.
В беседе с журналистами президент напомнил, что во время прошлого визита в Гюмри он обещал следить за будущим здания геологического музея. «Я приехал, чтобы увидеть здание будущего музея и подумать, как могу помочь в данном вопросе. Существуют различные способы оказания поддержки: лично и посредством друзей, благотворительных программ. Этот музей станет одним из привлекательных мест в Гюмри», – отметил президент Армен Саркисян.
В качестве председателя международного совета благотворительного Фонда «Ереван, моя любовь» Армен Саркисян сообщил, что фонд покроет все расходы, необходимые для реставрации здания. «По всей вероятности, будет необходимость также в создании благотворительной организации под названием “Гюмри, моя любовь ”», – отметил он.
Данная программа не первый проект, проводимый Арменом Саркисяном в Гюмри. В прошлом при его поддержке был отреставрирован Музей народной архитектуры и городского быта Гюмри, который президент РА также посетил в рамках этого визита.
Президенту Армении были представлены программы музея и существующие проблемы, которые также нуждаются в решении. Армен Саркисян пообещал посредством создаваемого фонда «Гюмри, моя любовь» найти возможность по их решению.
Армен Саркисян посетил также Технологический центр Гюмри, ознакомился с проводимыми проектами. В центре креативных технологий «Тумо Гюмри» президент побеседовал с воспитанниками, ознакомившись с проводимой ими работой и их интересами. Президент сообщил, что в ближайшее время вновь посетит технологический центр, но уже с более комплексной программой.
Инклюзивное кафе-пекарня «Арегак», которое также посетил президент Армен Саркисян, уникально своей атмосферой, программой и миссией. В кафе-пекарне создана примерная атмосфера, среда, где работают молодые люди с инвалидностью и родители детей с инвалидностью. Сотрудники кафе с теплотой приняли президента и провели непосредственную беседу, угостив Армена Саркисяна приготовленной ими же выпечкой.
После встречи президент РА пообещал вновь посетить кафе, где он уже обрел новых друзей в лице включенных в инклюзивную программу – Микаеля, Гриши, Ованнеса и других.
«Гюмри должен восстановиться, Гюмри должен быть реанимирован и жить жизнью гюмрийцев, поскольку имеющееся у нас наследие является особенным, и мы не можем его потерять», – подчеркнул президент в беседе с журналистами и отметил важность также развития туризма и увеличения турпотока. «Гюмри своей уникальной историей занимает особое место, поскольку, прежде всего, это город, где сохранили старое, где сохранили наследие», – подчеркнул президент А. Саркисян.