Հասարակություն 12:31 17/11/2018 Հայաստան
ՄԱԿ-ում ահազանգում են՝  կանանց պարտադրված ու վաղ ամուսնությունները  հանգեցնում են խտրականության, դրանք  համարվում են բռնություն կանանց ու երեխաների նկատմամբ։
Վաղ ամուսնությունների վտանգների մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբելայի երրորդ կոմիտեի, որը զբաղվում է սոցիալական, հումանիտար և մշակույթի հարցերով, ընդունած բանաձևում նշվում է, եթե չարագացվեն վաղ ու պարտադրված ամուսնություններն արմատախիլ անելուն ուղղված միջոցառումները, ապա  մինչև 2030 թվականը ևս 150 մլն աղջիկ կամուսնանա անչափահաս տարիքում։
Այն աղջիկները, որոնց  ստիպում են ամուսնանալ վաղ տարիքում, առավել հաճախ են ենթարկվում սեռական, ֆիզիկական ու հոգեբանական բռնությունների իրենց ամուսինների կողմից։  Դրանք զրկում են աղջիկներին մանկությունից, վտանգ ներկայացնում կանանց կյանքի համար։
ՄԱԿ-ի երրորդ կոմիտեն ընդունած բանաձրով կոչ է անում երկրներին առավելագույն ջանքեր ներդնել՝ ընդհատելու աշխարհում առկա վաղ ամուսնությունների պրակտիկան։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի վերջին զեկույցի համաձայն, երկրների 88 տոկոսում աղջիկների ամուսնության նվազագույն շեմը 18 տարեկանն է,  սակայն ավելի քան 100 երկրներում  օրենսդրությունը թույլատրում է ամուսնանալ մինչև 18 տարեկան դառնալը։
Panorama.am-ը փորձեց պարզել՝ ինչպիսի՞ն է վիճակը Հայաստանում, օրենսդրական ի՞նչ կարգավորումներ ու վիճակագրական տվյալներ կան խնդրի վերաբերյալ։
Հայաստանի Ընտանեկան օրենսգրքի հոդված 10-ը սահմանում է.  «Ամուսնության կնքման համար անհրաժեշտ են ամուսնացող տղամարդու և կնոջ փոխադարձ կամավոր համաձայնությունը և նրանց ամուսնական` տասնութ տարեկան տարիքի հասնելը, բացառությամբ սույն մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքերի:
Անձը կարող է ամուսնանալ նաև 17 տարեկանում, եթե առկա է նրա ծնողների, որդեգրողների կամ հոգաբարձուի համաձայնությունը: Անձը կարող է ամուսնանալ նաև 16 տարեկանում, եթե առկա է նրա ծնողների, որդեգրողների կամ հոգաբարձուի համաձայնությունը, և ամուսնացող մյուս անձը առնվազն 18 տարեկան է»։
Հոդվածի երկրորդ հատվածն ավելացվեց այն բանից հետո, երբ հայաստանաբնակ եզդիները բողոքի ակցիաներ  իրականացրեցին։ Նրանց աղջիկներն ավելի վաղ տարիքում են ամուսնանում։
Օրենսդրական փոփոխությունները պայմանավորված էին ինչպես միջազգային կազմակերպությունների պահանջով, այնպես էլ կրթական համակարգում տեղի ունեցած փոփոխություններով, մասնավորապես 10-ամյա դպրոցը 12-ամյա դարձնելով։
Ազգային վիճակագրակլան կոմիտեի՝ «Կանայք և տղամարդիկ» հրապարկման մեջ նշվում է, որ Հայաստանում առաջին ամուսնության միջին տարիքն աճում է թե տղամարդկանց և, թե կանանց համար: 2017թ.-ին կանանց առաջին ամուսնության միջին տարիքը կազմել է 26.6, իսկ տղամարդկանցը՝ 29.9 տարին: Սա զգալիորեն ավել է, քան 1997թ.-ին, երբ կանանց առաջին ամուսնության միջին տարիքը 22.1, իսկ տղամարդկանցը՝ 26.5 տարի էր:
Կանանց, ինչպես առաջին ամուսնության միջին տարիքը, այնպես էլ ամուսնության միջին տարիքն ընդհանուր առմամբ, ավելի բարձր է, քան մոր միջին տարիքն առաջին երեխայի ծննդյան և ծննդյան ժամանակ: Երևույթը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ տվյալները հաշվարկված են գրանցված ամուսնությունների հիման վրա, իսկ սովորաբար ամուսնությունների գրանցումներն իրականացվում են որոշակի հետաձգումով՝ երեխայի ծննդից հետո, ինչպես նաև առկա են դեպքեր՝ երկրորդ և այլ ամուսնությունների, որոնց գրանցումը կատարվում է ավելի բարձր տարիքում:
Նշվում է, որ  Հայաստանում  տղամարդկանց և կանանց ամուսնական կարգավիճակներում առկա տարբերություններն ըստ տարիքի շատ աննշան են: Կանայք հակված են  ավելի վաղ տարիքում ամուսնանալ, քան տղամարդիկ:
«Հիմնական տարբերությունը կայանում է նրանում, որ  կանայք՝ մեծահասակ  տարիքում այրի մնալու ավելի մեծ հավանականություն ունեն, որը հիմնականում պայմանավորված է տղամարդկանց կյանքի համեմատաբար ավելի կարճ տևողության և կանանց ավելի երիտասարդ տարիքում ամուսնանալու հանգամանքով: Բացի այդ, կանայք ավելի հակված են ամուսնալուծված մնալ, քան տղամարդիկ, ինչը վկայում է այն մասին, որ ամուսնալուծությունից հետո նորից ամուսնանալու միտումը տղամարդկանց շրջանում ավելի բարձր է»,-նշված է հրապարակման մեջ։

Общество 13:51 17/11/2018 Армения
В ООН обеспокоены тем, что ранние и принудительные браки приводят к дискриминации женщин и называют их «формой насилия в отношении женщин и детей». В резолюции, принятой членами Третьего комитета Генассамблеи ООН, который занимается вопросами социальными, гуманитарными вопросами и вопросами культуры, говорится, если не ускорить меры по искоренению ранних и принудительных браков, до 2030 года еще 150 млн девочек выйдут замуж несовершеннолетними.
Те девочки, которых заставили выйти замуж в раннем возрасте, зачастую подвергаются сексуальному, физическому и психологическому насилию со стороны своих партнеров. Практика ранних браков лишает девочек детства и калечит жизни женщин.
Следуя сложившейся практике, члены Третьего комитета одобрили проект резолюции без голосования. Тем самым они призвали всех без исключения членов международного сообщества приложить максимум усилий к скорейшему прекращению в мире практики ранних браков.
По данным последнего доклада Генерального секретаря о детских, ранних и принудительных браках, в 88 процентах стран минимальный возраст вступления в брак официально установлен на уровне 18 лет, однако в более чем 100 странах закон при определенных обстоятельствах по-прежнему разрешает браки с детьми младше 18 лет.
Корреспондент Panorama.am попытался выяснить, какова ситуация с ранними браками в Армении, какие законодательные регулировки и статистические данные имеются касательно данного вопроса.
В ст. 10 Семейного кодекса Армении говорится: «Для заключения брака необходимы взаимное добровольное согласие мужчины и женщины, вступающих в брак, и достижение ими брачного возраста восемнадцати лет, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящей части.
Лицо может вступать в брак также в возрасте 17 лет, если имеется согласие его родителей, усыновителей или попечителя. Лицо может вступать в брак также в возрасте 16 лет, если имеется согласие его родителей, усыновителей или попечителя и другое вступающее в брак лицо достигло возраста как минимум 18 лет».
Вторая часть данной статьи была добавлена после того, как проживающие в Армении езиды начали проводить акции протестов. По традиции, их девушки вступают в брак в раннем возрасте.
Законодательные изменения были обусловлены как по требованию международных организаций, так и имевшими место изменениями в системе образования, в частности, внедрением 12-летнего школьного образования.
В публикации Статистического комитета Республики Армения «Женщины и мужчины» отмечается, что средний возраст вступления в первый брак растет как среди мужчин, так и женщин. В 2017 году средний возраст женщин при вступлении в первый брак составил 26,6 лет, а мужчин – 29,9 лет. Данные цифры значительно выше, нежели это было в 1997 году, когда средний возраст женщин при вступлении в первый брак составлял 22,1, а мужчин – 26,5.
Как средний возраст женщин при вступлении в первый брак, так и возраст при вступлении в брак в целом выше, нежели средний возраст матери при рождении первого ребенка. Данное обстоятельство обусловлено тем, что данные зарегистрированы на основании официально зарегистрированных браков, а обычно регистрация брака осуществляется с некоторой задержкой, после рождения ребенка, есть также случаи – второго и последующих браков, регистрация которых осуществляется в более взрослом возрасте.
Отмечается, что разница в семейном положении мужчин и женщин в Армении по возрасту является совсем незначительной. Женщины склонны к раннему браку больше, нежели мужчины
«Основная разница заключается в том, что у женщин зрелого возраста высока вероятность стать вдовой, что обусловлено сравнительно короткой продолжительностью жизни у мужчин и вступлением женщин в брак в более раннем возрасте. Кроме этого, женщины больше склонны оставаться разведенными, что свидетельствует о том, что стремление снова вступить в брак после развода среди мужчин больше», – говорится в публикации.