Իրավունք 19:31 12/12/2018 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Հայկ Սարգսյանի՝  Ալեքսանդր Սարգսյանի որդու,  գործով հերթական դատական նիստին առաջին անգամ դատարան էր ներկայացել նրա դեմ ցուցմունք տված Դավիթ Սիմոնյանը: Նա դատարան էր ներկայացել ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հետաքրքրվեց ոստիկանության աշխատակիցներից՝ ինչու են նրանք ուղեկցում տուժողին։ Ոստիկաններից մեկն ասաց, որ տուժողի անվտանգության համար:
Հայկ Սարգսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը դեմ էր, որ ոստիկանները նստեն տուժողի կողքը, նշեց, որ դատարանին չներկայացվեց որևէ փաստաթուղթ, որը օրինական հիմք կտա, որպեսզի մնան այստեղ ու ապահովեն անվտանգությունը։ Դատարանի որոշմամբ ոստիկանները տեղափոխվեցին դահլիճի՝ ներկաների համար նախատեսված հատված:
Դատախազը ներկայացրեց մեղադրական եզրակացությունը։ Հայկ Սարգսյանը դատարանում որևէ դիրքորոշում չհայտնեց իրեն առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ։
Դատավորը հայտարարեց, որ դատականի որոշմամբ  սահմանվել է ապացույցների հետազոտման հետևյալ կարգը՝ սկզբում հարցաքննել տուժողին, հետո գործով վկաներին, ապա հետազոտել գործում առկա ապացույցները, վերջում լսել ամբաստանյալին, եթե վերջինս ցանկություն հայտնի։
Այսօրվա դատական նիստը աշխատանքային ժամի ավարտով պայմանավորված հետաձգվեց և հաջորդ նիստը նշանակվեց հունվարի 16- ին։
Հիշեցնենք, որ Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ սպանության փորձի, ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու և պահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով։  Սեպտեմբերին 10-ին դատարանի որոշմամբ 50 միլիոն դրամ գրավով  նա ազատ էր արձակվել։

Право 20:06 12/12/2018 Армения
На судебном заседании по делу Айка Саргсяна (сын Александра Саргсяна – Прим.ред) в суде общей юрисдикции первой инстанции города Еревана впервые в суд явился давший против А. Саргсяна показания – Давид Симонян. Он явился в суд в сопровождении сотрудников Полиции. Председательствующая судья Анна Данибекян поинтересовалась у сотрудников Полиции, почему Давид Симонян в сопровождении полицейских, на что один из них ответил – это делается в целях обеспечения безопасности потерпевшего.
Адвокат Айка Саргсяна – Ерем Саркисян – выступил против того, чтобы сотрудники Полиции сидели рядом с потерпевшим. Он отметил, что суду не было представлено никакого документа, который предоставил бы законные основания для их нахождения в суде и обеспечения безопасности потерпевшего.
Затем, прокурор представил обвинительное заключение. Айк Саргсян не заявил о своей позиции касательно выдвинутых ему обвинений.
Судья заявила, что решением суда установлена следующая очередность исследования доказательств: сначала допросить потерпевшего, затем свидетелей по данному делу, а после – изучить существующие по делу доказательства, в конце – выслушать обвиняемого, если последний выразит подобное желание.
Отметим, что сегодняшнее судебное заседание по причине завершения рабочего дня отложено и следующее заседание назначено на 16 января.
Напомним, что Айк Саргсян обвиняется в покушении на убийство и незаконном хранении оружия. Решением суда от 10 сентября с.г. Айк Саргсян был освобожден под залог в размере 50 млн драмов.