Քաղաքական 15:05 14/01/2019 Հայաստան
Լրագրողներն այսօր խորհրդարանում Լիլիթ Մակունցից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք պատրաստ է  «Իմ քայլը» դաշինքի 88 հոգանոց խմբակցությունը ղեկավարել։
«Ես ինձ պատրաստ եմ զգում՝ իհարկե գիտակցելով բոլոր այն դժվարությունները, որոնք հնարավոր է՝ ճանապարհին լինեն։ Բայց բոլոր բարդությունները հաղթահարելի են, եթե կա պատասխանատվության զգացում և կամք»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ Արամի 23 հասցեի պատի փլուզումից հետո իր հասցեին բազմաթիվ մեղադրանքներ են հնչում՝ Լիլիթ Մակունցը նկատեց, որ մեղադրանքներ հնչեցնողները հավանաբար, տեղյակ չեն, որ փլուզման օրը եղել է դեպքի վայրում, փորձել հասկանալ տեղի ունեցածը և իր հետագա անելիքները՝ արդեն որպես ԱԺ պատգամավոր։
«Մոտավորապես 6 ամիս թափանցիկ, հրապարակային կերպով ներկայացվել է, բոլոր այն գործողությունները, որոնք եղել են Մշակույթի նախարարության տիրույթում։ Արել ենք հնարավոր ամենը՝ մի բան էլ գերազանցելով մեր գործառություները։ Պատասխանատուն բոլորս ենք, յուրաքանչյուրը։ Հրատապ անհրաժեշտություն կա վերականգնել պատը, որպեսզի չվտանգվի ամբողջ կառույցը»,- ասաց ԱԺ պատգանավորը։
Հարցին՝ վստա՞հ է, որ իր ղեկավարած խմբակցության բոլոր պատգամավորները տիրապետում են ՀՀ օրենսդրությանը՝ լիարժեք կազմակերպելու օրենսդիրի աշխատանքը՝ Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց, որ չի կարծում՝ որևէ պատգամավոր անգիր գիտի ամբողջ օրենսդրությունը։ Նրա խոսքով, ավելի կարևոր է, որ բոլոր պատգամավորները հետևեն օրենքի տառին և ոգուն։
Նա նաև նշեց, որ իրենց խմբակցությունում սահմանված կարգով կգործի նաև քաղաքացիների ընդունելության կարգ, այդ մասին հանրությունը հրապարակային կերպով կտեղեկացվի։

Политика 15:52 14/01/2019 Армения
В Национальном Собрании Армении сегодня журналисты спросили у Лилит Макунц, готова ли она руководить фракцией блока «Мой шаг» из 88 депутатов.
«Я чувствую себя готовой, конечно, осознавая все трудности, которые возможны на этом пути. Однако все сложности преодолимы, если есть чувство ответственности и воля»,– сказала она.
Коснувшись звучавших в свой адрес многочисленных обвинений после обрушения исторического здания на Арами 23, Лилит Макунц сказала: озвучивающие обвинения, по всей вероятности, не в курсе, что в день обрушения она была на месте происшествия, пыталась понять произошедшее и дальнейшие действия – уже как депутат НС РА.
«Практически на протяжении 6 месяцев прозрачно, публично были представлены все действия, которые были в рамках полномочий Минкультуры. Мы сделали все возможное, где-то даже превосходя свои функции. Ответственность несем все мы, каждый из нас. Необходимо в срочном порядке восстановить стену, чтобы не поставить под угрозу все сооружение», – сказала она.
На вопрос, уверена ли она, что все депутаты от руководимой ею фракции владеют законодательством РА с целью полноценной организации работы законодательного органа, Манукц сказала, что ей не кажется, что кто-либо из депутатов помнит наизусть все законодательство. По ее словам, гораздо важнее, чтобы все депутаты следовали букве и духу закона.