Տնտեսություն 11:45 14/01/2019 Հայաստան
Խանութներում բանջարեղենը թանկացել է։ Կարտոֆիլը վաճառվում է 300-400 դրամով, գազարը՝ 350 դրամից սկսած, ճակնդեղը՝ 250-350 դրամի սահմաններում։ Ոմանք թանկացումը պայմանավորեցին Լարսի  անցակետի փակ լինելով, հիմնավորեցին, որ բանջարեղեն Հայաստան չի հասնում։
Քանի որ խնդիրը վերաբերում է պարենային ապահովությանը, որն ազգային անվտանգության հարց է, Panorama.am-ը գյուղատնտեսության նախարարությունից փորձեց պարզել, արդյո՞ք այդ մթերքների մասով ինքնաբավ երկիր չէ Հայաստանը։ Պարզվում է, մեղավորը ոչ թե Լարսն է, այլ հանրապետական նշանակության ճանապարհների վիճակը։
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը, վկայակոչելով կարտոֆիլի, կաղամբի, ճակնդեղի, գազարի ներմուծման ու արտահանման ծավալների վերաբերյալ թվերը, նշեց, Հայաստան չնչին քանակությամբ կարտոֆիլ է ներմուծվում։
«Կարտոֆիլի, կաղամբի արտադրության այնպիսի մակարդակ ունենք, որ լիարժեք  բավարարում ենք մեր սեփական սպառման պահանջները։ Գազարի ու ճակնդեղի առումով երբեմն ունենում ենք խնդիրներ, բայց այս տարի արտադրության ծավալները բավականին բարձր են եղել։ Նույնիսկ նախատոնական օրերին այս տարի այդ բանջարեղենները մնացել են մատչելի»,-ասաց  փոխնախարարը։
Պետրոսյանի խոսքով, խնդիրն ավելի շատ պայմանավորված է մարզերից մայրաքաղաք հասնելու հետ։ Թանկացումը, ըստ Պետրոսյանի, հետևանք է  ճանապարհների վատ վիճակի, օրինակ, Գեղարքունիքից, Շիրակից Երևան եկող ճանապահներից շատերը մերկասառույցով են պատված, իսկ դա ազդում է մատակարարումների վրա։
«Եղանակային փոփոխությունները որոշ ժամանակաշրջանում շեղումներ է առաջացնում, և դա միշտ է եղել, նաև նախորդ տարիներին։ Ես ուղղակի հավատացնում եմ, որ մենք ունենք և կաղամբի, և ճակնդեղի, և գազար բավարար քանակություններ»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։
Նախարարության ունեցած տվյալների համաձայն, այսօր մեծածախ շուկայում լավորակ կարտոֆիլն արժե 190-200 դրամ, նախկին 180-ի փոխարեն։
«Ես անձամբ եմ ճշտել մեծածախի գինը։ Մանրածախ գինը տարբեր խանութներում տարբեր է, մեր դիտարկումներով, միջակ ու ավելի ցածր որակի կարտոֆիլը 150 դրամ  է, միջակը՝ 170-180, բարձր որակի կարտոֆիլը՝  մինչև 250 դրամ, իսկ սուպերմարկետներում մինչև 300 դրամ։ Բայց դա երբեք չի կարելի հիմք ընդունել ու ասել, գիտե՞ք ինչ, կարտոֆիլն այսօր վաճառվում է 330 դրամով»,-ասաց նախարարի տեղակալը։
ԳՆ տրամադրած տվյալների համաձայն, 2018 թվականի ընթացքում Հայաստան ներմուծվել է ընդամենը 104 տոննա կարտոֆիլ, այն պարագայում երբ տարեկան Հայաստանում սպառվում է մոտ 300 հազար տոննա։
«104 տոննան ծիծաղելի թիվ է, չնչին քանակություն, ընդամենը հինգ մեքենա, դա մի գյուղի օգտագործած կարտոֆիլի չափ է։ Իսկ մենք 450-500 հազար տոննա կարտոֆիլ ենք արտադրում։ Նույն ժամանակահատվածում արտահանվել է 3700 տոննա»,-պատկերավոր նկարագրեց Պետրոսյանը։
Անցած տարվա ընթացքում Հայաստան ներկրվել է 283 տոննա ճակնդեղ, արտահանվել է 1418 տոննա կաղամբ, ծաղկակաղամբ (արտահանվել է  3437 տոննա ծաղկակաղամբ, կաղամբ, բրոկոլի), 2900 տոննա գազար, հիմնականում հարևան Իրանից։ Նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանից արտահանվել է 611 տոննա գազար ու ճակնդեղ։
Փոխնախարարի  խոսքով, ինքն անընդհատ կապի մեջ է միջին ու խոշոր գյուղատնտեսների հետ, նրանք բոլորն էլ ունեն պահեստավորված կարտոֆիլ։
«Ի դեպ, կարտոֆիլի հիմնական սպառման սեզոնն անցել է, երբ նոյեմբերին հատկապես գյուղերում մարդիկ մի քանի պարկ գնում են ու պահեստավորում։ Նույնիսկ մայրաքաղաքում են այդպես անում։ Այնպես որ խնդիր չի լինի, մինչև նոր կարտոֆիլի լինելը, իմ հաշվարկները ցույց են տալիս, որ մենք պետք է խնդիր չունենանք»,-ասաց նա։

Экономика 13:49 14/01/2019 Армения
В магазинах Армении подорожали овощи. Картофель продается по 300-400 драмов за кг., морковка – начиная от 350 драмов, свёкла – в пределах от 250 до 350 драмов. Некоторые объясняют подорожание овощей тем, что КПП «Верхний Ларс» закрыт, обосновывают, что овощи в Армению не поступают.
Поскольку данная проблема касается продовольственного обеспечения, что является вопросом национальной безопасности, корреспондент Panorama.am попытался выяснить в министерстве сельского хозяйства РА, на самом ли деле Армения не является самодостаточной страной в плане продовольствия. Выясняется, виноват не КПП «Верхний Ларс», а состояние других автодорог республиканского значения.
Заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян, сославшись на данные касательно объемов импорта и экспорта картофеля, капусты, свёклы, моркови, отметил, что Армения импортирует незначительное количество картофеля.
«В Армении зафиксирован такой уровень производства картофеля и капусты, что мы в полном объеме удовлетворяем наши собственные потребительские требования. Иногда имеются проблемы по части моркови и свёклы, но объемы производства в этом году были довольно высокими. Даже в предпраздничные дни в этом году цены на овощи оставались в пределах доступных», отметил замминистра.
По словам Г. Петросяна, проблема в большей степени обусловлена трудностями по части того, как можно добраться из областей и районов Армении в столицу. Подорожание, по словам Г. Петросяна, является следствием плохого состояния дорог, к примеру, на многих автодорогах, ведущих из Гегаркуникской и Ширакской областей РА, образовался гололед, а это влияет на поставки продовольствия.
«Погодные условия в определенный период вызывают некоторые отклонения, и это всегда было, также в прошлые годы. Заверяю, что у нас есть достаточное количество и капусты, и свёклы, и моркови», – отметил представитель министерства.
Согласно имеющимся у министерства данным, стоимость картофеля высокого качества на оптовом рынке составляет около 190-200 драмов, вместо 180 драмов в прошлые годы.
«Я лично уточнил оптовую цену. Розничная цена в различных магазинах разная, по нашим наблюдениям, цена на картофель среднего и более низкого качества составляет 150 драмов, среднего – 170-180 драмов, а высокого – до 250 драмов, в супермаркетах – до 300 драмов. Но это никогда нельзя брать за основу и утверждать, что, мол, знаете – картофель сегодня стоит 330 драмов», – отметил он.
Согласно предоставленным министерством данным, в 2018 году в Армению было импортировано всего 104 тонны картофеля, в том случае, когда ежегодно в Армении потребляется около 300 тысяч тонн.
«104 тонны – это смешная цифра, незначительное количество, всего лишь 5 машин, это количество картофеля, потребляемого жителями всего одного села. А мы же производим около 450-500 тонн картофеля. В тот же период было экспортировано 3700 тонн», – отметил он.
В 2018 году Армения импортировала 283 тонны свёклы, экспортировала – 1418 тонн капусты, (экспортировано 3437 тонн цветной капусты, капусты, брокколи),  2900 тонн моркови – импортировано в основном из соседнего Ирана. В течение прошлого года из Армении было экспортировано 611 тонн моркови и свёклы.
По словам замминистра, он находится в постоянном контакте с представителями средних и крупных хозяйств, у них у всех имеется картофель, хранящийся на складе.
«Кстати, основной сезон потребления картофеля уже прошел, когда особенно в октябре в сёлах люди закупают несколько мешков картофеля и хранят его. Даже в столице так поступают. Так что, проблем не будет до начала сбора нового урожая картофеля, по моим подсчетам – у нас никаких проблем быть не должно», – отметил он.