Քաղաքական 11:25 22/01/2019 Հայաստան
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին` առաջարկելով կրճատել փոխմարզպետների քանակը:
Այսօր գրությամբ դիմել եմ վարչապետին՝ կապված փոխմարզպետների քանակի և առհասարակ այդ հաստիքի գոյության հետ։
Մասնավորապես, քաղաքական կոալիցիա կազմելու ժամանակ՝ 2003 թվականին, որոշվեց, որ Հանրապետության մարզերում մարզպետների տեղեկալների թիվը պետք է ավելացվի: Այժմ, 1-ի փոխարեն, յուրաքանչյուր մարզում գործում են 2-3-ական մարզպետի տեղակալներ. Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Վայոց Ձորի մարզպետներն ունեն 2-ական, իսկ Արագաոտնի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի, Տավուշի մարզպետները՝ 3-ական տեղակալներ (http://www.gov.am/am/regions/): Նրանցից յուրաքանչյուրին համայնքային բյուջեի հաշվին սպասարկում են օգնականներ, վարորդներ, կցված են ծառայողական ավտոմեքենաներ և այլն:
Ըստ իս՝ որևէ կերպ արդարացված չէ մարզպետների տեղակալների թվի ավելացումը, իսկ նրանց կրճատումը զգալիորեն կխնայի պետական միջոցները։
Այսպիսով, առաջարկել եմ կրճատել մարզպետների տեղակալների թիվը՝ իրենց աշխատակազմերով, յուրաքանչյուր մարզում թողնելով առավելագույնը մարզպետի միայն 1 տեղակալ»,- գրել է Մարուքյանը։

Политика 13:15 22/01/2019 Армения
Руководитель фракции Национального Собрания «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился с письмом к премьер-министру РА Николу Пашиняну, предложив сократить число вице-губернаторов.
сегодня обратился с письмом к премьер-министру – в связи с числом вице-губернаторов и существованием этого штата в целом.
В частности, при формировании политической коалиции в 2003 году было решено, что число заместителей губернаторов областей РА должно быть увеличено в областях республики. Сейчас вместо одного в каждой области есть 2 или 3 вице-губернатора: у губернаторов Армавира, Лори, Ширака, Вайоц Дзора  по 2 заместителя, а губернаторов Арагацотна, Арарата, Гегаркуника, Котайка, Сюника, Тавуша – по 3 заместителя. Каждого из них обслуживают за счет общинного бюджета помощники, водители, служебные машины и т.д.
На мой взгляд, увеличение числа заместителей губернаторов ни в коей мере не оправдано, а их сокращение значительно сэкономит государственные средства.
Таким образом, предложил сократить число заместителей губернаторов – с их аппаратами, оставив в каждой области максимум одного вице-губернатора», - написал Эдмон Макуян на своей странице в Facebook.