Իրավունք 15:32 19/02/2019 Հայաստան
Համաներմամբ ազատված դատապարտյալների թիվը հունվարի 21-ի դրությամբ 589 է։ Նրանցից 30-ը հասցրել են նոր հանցագործություններ կատարել։
Panorama.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ոստիկանությունից մանրամասնեցին, որ  համաներման մասին օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 2018թ. նոյեմբերի 6-ից մինչև 2019թ. փետրվարի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում համաներմամբ ազատ արձակված անձանցից 30-ը կրկին կատարել են 53 հանցագործություն։
«Ընդ որում, 37-ը կատարել են  գողության (որից 12-ը՝ բնակարանային), 2-ական դեպք է եղել ծեծի, մարմնական վնասվածք պատճառելու, ավտոմեքենային կամ տրանսպորտային այլ միջոցին ապօրինաբար տիրանալու՝ առանց հափշտակելու նպատակի, սառը զենք պահելու, ավազակության և մեկական դեպքեր՝ խուլիգանության, գույքի դիտավորյալ վնասման, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության գործադրման, սպանության սպառնալիքի, ճանապարհատրանսպորտային պատահարի և դրամանենգության»,-հայտնեցին ոստիկանության հասարակայնության և լրատվության վարչությունից։
Հանցագործություններ կատարած անձանցից 15-ը ստորագրությամբ բաց են թողնվել, 6-ը՝ կալանավորվել, 1-ը՝ ձերբակալվել, 1-ը՝ ՃՏՊ-ի հետևանքով մահացել է, իսկ 7-ի հայտանաբերման ուղղությամբ ձեռնարկվում են միջոցներ:
Համաներմամբ ազատ արձակվածների կողմից կատարված նոր հանցագործության առավել շատ դեպքեր արձանագրվել են Երևան քաղաքի Կենտրոն (12 դեպք), Քանաքեռ-Զեյթուն (6 դեպք), Շենգավիթ (5 դեպք) վարչական շրջաններում,  այնուհետև Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում (6 դեպք), Լոռու մարզի Ստեփանավան և Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքներում (4-ական դեպք):
«Մնացած բնակավայրերում արձանագրվել են առավել քիչ դեպքեր, իսկ Երևան քաղաքի Նոր Նորք և Արաբկիր վարչական շրջաններում, ինչպես նաև Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում նման դեպքեր ընդհանրապես չեն արձանագրվել»,-մանրամասնեցին ոստիկանությունից։
Համաներմամբ ազատ արձակված անձանց կողմից նոր հանցագործությունների կատարումը կանխարգելելու նկատառումներից ելնելով՝ ՀՀ ոստիկանության ղեկավարության կողմից տրվել են մի շարք հրաման-ցուցումներ:
Հիշեցնենք, որ վերջին ամիսներին Հայաստանում գողությունների թիվը զգալիորեն ավելացել է։ Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր և 2019թ. հունվարի 25-ի դրությամբ հանրապետությունում արձանագրվել է գողության 2717 դեպ, այն դեպքում, երբ  2017թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ու  2018թ. հունվարի 25-ի դրությամբ գրանցվել է 1959 գողություն։   Ոստիկանությունում հակված են կարծելու, որ թվի աճը պայմանավորված է հաշվառումից չթաքցնելու գործելաոճով։
«Վերը նշված հանցագործությունների դեպքերի աճը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բարձրացել է քաղաքացիների վստահությունը ոստիկանության գործունեության նկատմամբ, և վերջիններս չեն խուսափում դիմել ոստիկանություն, գրեթե իսպառ բացակայում է հաղորդումները հաշվառումից թաքցնելու գործելաոճը, ինչպես նաև հանցավորության վրա ազդող դետերմինացիոն համակարգի` սոցիալական, տնտեսական, հոգևոր-բարոյական և այլ գործոններով:
ՀՀ ոստիկանությունը, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություների աճով պայմանավորված, 2019թ. իրականացվելիք աշխատանքներում դրանց դեմ պայքարը դիտել է որպես առաջնային թիրախ և ներկայումս մշակվում է այդ աշխատանքների բարելավմանն ուղղված համալիր ծրագիր»,-ասացին ոստիկանությունից՝ ավելացնելով, որ  քննարկումներին ներգրավվելու են շահագրգիռ գերատեսչություններին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին:

Право 16:44 19/02/2019 Армения
Число освобожденных по амнистии осужденных по состоянию на 21 января составило 589. 30 из них уже успели совершить новые преступления.
В ответ на письменный запрос Panorama.am из Полиции Армении пояснили, что после вступления закона «Об объявлении амнистии» в силу – с 6 ноября 2018 года по 4 февраля 2019 года – 30 из освобожденных по амнистии лиц повторно совершили 53 преступления.
«В том числе, 37 лиц совершили кражу (12 из которых – случаи квартирной кражи), по 2 случая избиения, причинения телесных повреждений, незаконного завладения автомобилем или другим транспортным средством не с целью совершения кражи, хранения холодного оружия, разбоя и по одному случаю: хулиганства, умышленного повреждения имущества, применения насилия в отношении представителя власти, угрозы убийства, ДТП и подделка денежных знаков», – сообщили в пресс-службе Полиции.
15 из совершивших преступления лиц были отпущены под подписку о невыезде, 6 – арестованы, 1 – задержан, 1 – погиб вследствие ДТП, а по части обнаружения 7 лиц предпринимаются меры.
Больше случаев совершения новых преступлений освобожденными по амнистии лицами зарегистрировано в административных районах Еревана Кентрон (12 случаев), Канакер-Зейтун – 6 случаев, Шенгавит – 5 случаев, затем в городе Гюмри Ширакской области РА – 6 случаев, в г. Степанаван Лорийской области РА и г. Талин Арагацотнской области – по 4 случая.
«В остальных населенных пунктах зарегистрировано меньше случаев, а в административных районах Еревана Нор-Норк и Арабкир, а также в Гегаркуникской, Сюникской и Вайоцдзорской областях подобных случаев зарегистрировано не было», – пояснили в Полиции.
Исходя из предотвращения повторного совершения преступлений освобожденными по амнистии лицами, руководством Полиции РА были даны ряд поручений-указаний.
Напомним, что в последние месяцы число случаев краж в Армении ощутимым образом увеличилось. Для сравнения отметим, что в период с октября по декабрь 2018 года и по состоянию на 25 января 2019 года в РА зарегистрировано 2717 случаев кражи, в том случае, когда в аналогичный период 2017 года в РА зарегистрировано 1959 случаев кражи. В Полиции склонны думать, что рост числа случаев кражи обусловлен тем, что лица не уклоняются от учета.
«Рост числа вышеуказанных преступлений в основном обусловлен тем, что повысился уровень доверия граждан к деятельности полиции, и последние не избегают обращаться в полицию, почти отсутствует практика сокрытия сообщений от учета, а также социальными, экономическими, духовно-моральными и другими факторами, воздействующими на детерминированную систему.
Полиция РА, в связи с ростом нацеленных против собственности преступлений, рассматривает борьбу против них в проводимых в 2019 году работах в качестве приоритетной мишени и в данный момент разрабатывает комплексную программу, нацеленную на улучшение этих работ», – пояснили в Полиции, добавив, что в обсуждения будут вовлечены представители заинтересованных ведомств и органов местного самоуправления.