Քաղաքական 12:00 29/03/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն հայտարարել է, որ Սիրիայի հյուսիսում Անկարայի հատուկ գործողությունների ավարտից հետո 318 հազար սիրիացի վերադարձել է տուն։ Ինչպես տեղեկանում ենք Regnum-ից, այս մասին հայտնել է Anadolu Ajansi- ն:
«318 հազար 500 սիրիացիներ վերադարձել են տուն, քանի որ Սիրիայում խաղաղություն է հաստատվել», - ասել է Սոյլուն:
Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարը նշել է նաև, որ Թուրքիան բժիշկներ, բուժքույրեր, ինժեներներ, անվտանգության աշխատակիցներ է ուղարկել Սիրիա և այնտեղ դպրոցներ է կառուցել: Նշվում է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում այնտեղ ոչնչացվել է 3,333 ահաբեկիչ:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի զինված ուժերը 2016 թվականից Սիրիայում իրականացնում են «Եփրատ վահան» գործողությունը, այնուհետև գործարկել են «Ձիթենու ճյուղ» օպերացիան: Անկարան փորձում է պաշտպանել իր սահմանները ահաբեկչական սպառնալիքից, որը, նրա կարծիքով, գալիս է սիրիական քրդերից:

Politics 12:25 29/03/2019 Region
Some “318,500 Syrians have returned home, as there is peace in Syria now,” said Soylu, addressing a crowd in Istanbul.
Soylu said Turkey sent doctors, nurses, engineers, security officers and soldiers to Syria and built schools there.
He added that Turkey neutralized 3,333 terrorists in two years of cross-border and nationwide counter-terrorism operations.
Turkey has carried out two operations, dubbed “Euphrates Shield” and “Olive Branch”, against Kurdish YPG militia and Islamic State in northern Syria since 2016. Ankara regards the U.S.-backed YPG as a terrorist organization.