Իրավունք 13:15 06/04/2019 Հայաստան
Դատավոր Գագիկ Հեբոյանին ենթադրյալ կաշառքի գումարը փոխանցելու մեջ մեղադրվող փաստաբան Վահագն Դանիելյանը կալանավորվեց: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացել է  ՀՔԾ-ից։
Հիշեցնենք, որ փաստաբանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 38- 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, այն է` դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափով կաշառք վերցնելուն օժանդակելը:
Մեղադրանքից հետո քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել` կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Միջնորդությունը, փաստորեն, բավարարվել է:
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ փաստաբանի օժանդակությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ կաշառքի գումարը հանցակից փաստաբանի միջոցով փոխանցվել էր դատավորին, որից անմիջապես հետո այն հայտնաբերվել էր վերջինիս մոտ եւ վերցվել:

Право 15:58 06/04/2019 Армения
Обвиняемый в передаче взятки судье Гагику Гебояну адвокат Ваагн Даниелян арестован. Об этом «Пастинфо» сообщили в пресс-службе Специальной следственной службы.
Напомним, адвокату предъявлено обвинение по пп. 2 и 3 ч.4 ст. 38-311 УК РА (содействие  в  получении  судьей взятки в  особо крупных размерах).
После предъявления обвинения следователь представил ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста, ходатайство удовлетворено.
Напомним, судье суда общей юрисдикции Котайкской области Армении Гагику Гебояну предъявлено обвинение пп. 2 и 3 ч.4 ст. 38-311 УК РА (получение взятки в особо крупных размерах при содействии адвоката).
Согласно сообщению СНБ, в результате проведенных оперативных мероприятий сумма взятки под контролем сотрудников СНБ через адвоката-сообщника была передана судье, после чего полученные деньги были обнаружены у последнего и изъяты.