Քաղաքական 15:16 27/06/2019 Հայաստան
«Վաշինգտոնում Մամեդյարովի հետ քննարկել ենք հարցերի բավականին լայն շրջանակ, որոնք կառուցվում են այն ամբողջ երկխոսության վրա, որ տեղի է ունեցել մինչև վաշինգտոնյան հանդիպումը»,- այսօր ԱԳՆ-ում Մալթայի ԱԳ նախարարի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Մամեդյարովի հարցազրույցին, որում նա ասել էր, որ կողմերին փաստաթղթեր են ներկայացվել։
Մնացականյանը կարևորեց, որ վաշինգտոնյան հանդիպումը տեղի էր ունենում պայմաններում, երբ առկա էր լարվածության աճ, որը չէր կարող իր ազդեցությունը չունենար, և բավականին տեղ է հատկացվել քննարկումներում այդ իրողությանը։
«Մենք քննարկեցինք այն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի մենք լարվածությունը նվազեցնենք, խուսափենք լրացուցիչ զարգացումներից, որոնք էլ ավելի կսրեն իրավիճակը։ Մեզ  անհրաժեշտ է վերադառնալ իրավիճակի, որը մինչև լարումն էր, դա շատ մեծ նշանակություն ունի։ Մենք ունենք մի քանի նախաձեռնություններ, որոնք  առաջ են բերվել համանախագահների կողմից։ Կարծում եմ,  կկարողանանք հասնել իրավիճակի, որ մինչև հաջորդ հանդիպումը կարողանանք գրանցել, որ կարողանում ենք պահպանել միջավայր, որը նպաստում է խաղաղ գործընթացին»,-ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նախարարը շեշտեց, որ խաղաղությանը նպաստող միջավայրը Հայաստանի համար չափազանց կարևոր, գերակա խնդիր է, որը պարունակում է 2 բաղադրիչ՝ մարդկային շփումներին, հռետորաբանության նվազզեցմանը ու այն միջավայրին, որտեղ ատելության մթնոլորտը զարգացում չի ստանում։ Մյուս բաղադրիչն էլ այն է, որ պետք է աշխատել էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ։
«Ունեինք իրավիճակ, որը պահպանվում էր Դուշանբեի պայմանավորվածությունների հիման վրա, և սա մնում է գերակա խնդիր մեզ համար։ Դուշանբեն պետք է դառնա նաև Դուշանբե պլյուս, որովհետև իրադրությունը և լարվածությունն ի ցույց բերեց, որ մենք կարող ենք ամբողջովին սխալ ուղղությամբ գնալ։ Այդ առումով, երբ ունենք զոհեր և ունենք զինադադարի խախտումներ, բնականաբար, ընդգծվում է  կարևորությունն այնպիսի գործառույթների, ինչպիսին է զինադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմը և մոնիտորինգի կարողությունների ուժեղացումը։ Սանկտ Պետերբուրգն ու Վիեննան եղել են սրանց մասին», - ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ընդգծելով, որ չեն հավատում, որ կարելի է արդյունավետ առաջընթաց խաղաղ գործընթացում, երբ տեղում իրավիճակը լարվում է։
«Մենք չենք հավատում, որ հնարավոր է մեկ ձեռքով բանակցել, մյուսով՝ կրակել։ Այդ մոտեցումն ապագա չի ունենա։ Բազմիցս ասել ենք ու կրկնեմ, որ բանակցություններում սպասռնալիքի լեզուն չի աշխատելու»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Политика 15:47 27/06/2019 Армения
«На состоявшейся 20 июня в Вашингтоне встрече с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым мы обсудили довольно широкий круг вопросов, которые строятся на диалоге, имевшем место до вашингтонской встречи», – заявил сегодня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции по итогам встречи с министром иностранных дел и развития торговли Мальты Кармело Абелой.
Мнацаканян указал, что встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне происходила в условиях роста напряженности, что не могло не сказаться на встрече, и в обсуждениях этому факту было уделено довольно много места.
«Мы обсудили все шаги, необходимые для снижения уровня напряженности, для того, чтобы мы избежали дальнейших событий, которые еще больше обострили бы ситуацию. Нам необходимо вернуться к ситуации, которая была до эскалации, это имеет очень большое значение. У нас есть ряд инициатив, которые были выдвинуты сопредседателями Минской группы ОБСЕ.  Считаю, сможем достичь ситуации, чтобы до следующей встречи констатировать: нам удается сохранять обстановку, способствующую мирному процессу», – сказал Зограб Мнацаканян.
Министр подчеркнул, что способствующая миру обстановка для Армении – чрезмерно важная, приоритетная задача, она состоит из 2 компонентов, один из них касается человеческих контактов, сбавления риторики и той среды, где атмосфера ненависти не получает развития. Второй же компонент, по словам министра,  заключается в следующем: нужно работать в направлении снижения рисков эскалации.
«Была ситуация, которая сохранялась на основании достигнутых в Душанбе договоренностей. И это остается приоритетной задачей для нас. Душанбе должен превратиться в Душанбе+, поскольку обстановка и напряженность продемонстрировали, что мы можем пойти в абсолютно неверном направлении. В этом контексте, когда у нас есть жертвы, нарушения режима прекращения огня, естественно, подчеркивается важность внедрения механизма расследования инцидентов и усиления мониторингового потенциала. Договоренности в Санкт-Петербурге и Вене как раз об этом», – сказал Зограб Мнацаканян, подчеркнув: невозможно верить в возможность эффективного прогресса в мирном процессе, когда ситуация на месте обостряется.
«Мы не верим, что можно одной рукой вести переговоры, другой – стрелять. У этого подхода не может быть будущего. Многократно уже заявлялось, повторю: в переговорах язык угроз работать не будет», – подчеркнул глава МИД Армении.