Քաղաքական 10:53 10/07/2019 Հայաստան
Արցախում ծանոթացել են ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի՝ Բաքվում նախագահ Ալիևի հետ հանդիպումից արած հայտարարությանը։ Մեղմ ասած՝ հիասթափված են։ Արցախի նախագահի խոսնակի ձևակերպմամբ, այդ հայտարարությամբ փորձում են հավասարակշռություն պահպանել և իրենց ազգային շահերն առաջ տանել։
Հիշեցնենք, որ Տուսկը, որն արդեն Երևանում է ու քիչ անց հանդիպելու է հայաստանցի լրագրողների հետ, հայտարարել է՝ ԵՄ-ն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։
«Մենք միշտ էլ ասել ենք, որ շատ կարևոր է՝ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես հեղինակավոր կազմակերպություններն ու միավորումները, որոնց շարքին է պատկանում նաև Եվրամիությունը, վերջապես ինչ-որ գաղափարներով ու սկզբունքներով հանդես գան»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտարարությանն այպես արձագանքեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը։
Նա ընդգծում է՝  մի բան է, երբ ասում են, որ իրենց քաղաքականության, պետականաշինության հիմքում ընկած է ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, մեկ այլ բան է, երբ տեսնում ես նման մտերիմ հարաբերություններ Ադրբեջանի պես ահաբեկչական երկրի հետ։
«Այդ հայտարարությունում որևէ տող չկա Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանության, մարդ կացնահարածին հերոսացման, ռևանշիստական ու ագրեսիվ քաղաքականության մասին։ Լավ հասկանալի է, եթե շահերով եք առաջնորդվում, այդ դեպքում ինչո՞ւ եք ուրիշներից պահանջում, որ շահերով չառաջնորդվեն»,-տարակուսեց Բաբայանը։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը պնդում է, որ ինչքան էլ տհաճ ու դառը լինի դրանց մասին խոսելը, պետք է բարձրաձայնել, քանի որ Եվրոպային այստեղ համարում են քաղաքակիրթ երկիր, բարեկամ տարածաշրջան։
«Չի կարելի թաքցնել մտահոգությունները, իսկ դրանք շատ են։ Մենք տեսնում ենք խավիարակերություն, համաեվրոպական խաղերի անցկացում Բաքվում։ Լավ, ո՞րն է սկզբունքը։ Եթե խոսում են տարածքային ամբողջականության մասին, ապա պետք է հստակ ասել, թե ինչ ի նկատի ունի՝ առկա՞ սահմանները, թե՞ նրանք, որոնց հավակնում է Ադրբեջանը։ Սրանք լրիվ տարբեր բաներ են»,-ընդգծեց Բաբայանը։
Ինչ վերաբերում է հայտարարության մեջ «մենք մտահոգված ենք շփման գծում վերջին կորուստներով» հատվածին, ապա Բաբայանը կարծում է, որ դա ավելի մարդասիրական բնույթ ունի։
«Բոլորի համար էլ կորուստներն անընդունելի են։ Վերջին շրջանն էլ հստակեցված չէ, ի նկատի ունեն վերջին մեկ տարի՞ն, մեկ ամի՞սը։ Սա այլ խնդիր է։ Հիմնական խնդիրը քաղաքական տեսլականի մեջ է, մարդու իրավունքները նրանք ընդունո՞ւմ են խոսքով, թե՞ գործով, ինչո՞ւ են ահաբեկչական երկրի հետ հարաբերություններ պահպանում։ Իրենք ամեն ինչ դիտարկում են՝ իրենց շահերից ելնելով»,-ասում է Panorama.am-ի զրուցակիցն ու ընդգծում, այս դեպքերում հայկական կողմը պետք է կարողանա ճիշտ հետևություններ անել, վարել քաղաքականություն՝ մեր շահերից ելնելով, շատ լավ հարաբերություններ պահպանելով Ռուսաստանի, Իրանի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի ու այլ երկրների հետ։
Բաբայանի խոսքով, պետք է լինել միասնական ու վարել ճիշտ աշխարհքաղաքականություն՝  հայկական կողմի շահերից ելնելով։
Նշենք, որ այսօր ժամը 11-ին կառավարությունում տեղի կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Դոնալդ Տուսկի համատեղ մամուլի ասուլիսը:

Политика 11:40 10/07/2019 В мире
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) ознакомились с заявлением главы Евросовета Дональда Туска, озвученным в Баку после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.  Мягко говоря, разочарованы. По словам пресс-секретаря президента Арцаха, этим заявлением пытаются сохранить баланс и продвигать свои национальные интересы.
Напомним, Туск, который уже находится в Ереване и сегодня встретится с армянскими журналистами, заявил в частности, что «Евросоюз поддерживает территориальную целостность Азербайджана».
«Мы всегда подчеркивали важность того, чтобы международное сообщество, в частности авторитетные организации и альянсы, к которым относится и ЕС, наконец, выступили с какими-то идеями и принципами», – так отреагировал на заявление пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Он подчеркивает: одно дело, когда говорят, что в основе их политики, государственного строительства лежат демократия и права человека, другое – когда видишь такие близкие отношения с такой террористической страной как Азербайджан.
«В этом заявлении нет ни строчки по поводу антиармянской риторики Азербайджана, героизации зарубившего топором спящего армянского офицера человека, реваншистской и агрессивной политики. Прекрасно понятно: если вы руководствуетесь интересами, то почему  тогда вы требуете от других, чтобы они не руководствовались интересами?» – сказал Бабаян.
Пресс-секретарь президента Арцаха настаивает: как бы не было неприятно и горько говорить об этом, нужно поднять этот вопрос, поскольку Европу считают здесь цивилизованной страной, дружественным регионом.
«Нельзя скрывать тревоги, а их много. Мы видим икорную дипломатию,  проведение европейских игр в Баку. Хорошо, какой здесь принцип? Если говорим о территориальной целостности, то необходимо четко сказать, что имеет в виду:  существующие границы или те, на которые претендует Азербайджан? Это совершенно разные вещи», – сказал Бабаян.
Что касается отрывка заявления Туска об обеспокоенности в связи с «потерями на линии соприкосновения в последний период», то Бабаян считает, что это носит более гуманитарный характер.
«Потери неприемлемы для всех. "Последний период" же не уточняется: имеют в виду последний год, месяц? Это другая проблема. Основная проблема заключается в политическом видении, правах человека – принимают их лишь на словах или на деле? Почему они поддерживают отношения с террористической страной? Они рассматривают все, исходя из своих интересов», – говорит собеседник Panorama.am и подчеркивает, что в этих случаях армянская сторона должна суметь сделать правильные выводы, проводить политику, вытекающую из наших интересов, поддерживая хорошие отношения с Россией, Ираном, США, Европой и другими странами.
По словам Бабаяна, нужно быть консолидированными и вести грамотную геополитику, основанную на интересах армянской стороны.