Կրթություն, գիտություն 16:37 17/07/2019 Հայաստան
Հայաստանցի երիտասարդ գիտնականները սրտնեղած են ու մտահոգ։  Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագիրը, որը 2012 թվականի հուլիսի 1-ից իրականացվում էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո, կանգնած է փակման վտանգի առաջ։
Մի քանի օր առաջ ծրագրի ֆեյսբուքյան էջում հայտարարվեց. «Հարգելի երիտասարդ գիտնականներ, այժմ, կապված որոշ բարդությունների հետ, ԵԳԱԾ-ը որևէ ծրագրի համար գումար չի տրամադրում: Ցավում ենք...»։
Երեկ տարածեցին ցավալի երկրորդ նորությունը՝ «Հարգելի երիտասարդ գիտնականներ, այժմ, կապված որոշ բարդությունների հետ, ԵԳԱԾ-ը որևէ ծրագրի համար գումար չի տրամադրում: Ցավում ենք...»։
Սարքերի մրցույթի համար, ինչպես Panorama.am-ին պատմեց ծրագրի ինը ղեկավար մարմինների անդամներից Հռիփսիմե Մկրտչյանը, ստացվել է 46  հայտ, և քանի որ յուրաքանչյուր հայտ ներկայացվել է գիտնականների խմբի կողմից, ապա շահառուների թիվը կազմում է ավելի քան 200։ Մրցույթի արդյունքները պետք է ամփոփվեին դեռ ապրիլին, մրցույթի համար տրամադրված բյուջեն կազմում է 30 մլն դրամ։
Երիտասարդ գիտնական Տիգրան Ղռեջյանը մրցույթին հայտ ներկայացրածներից է։ Նա գործընկերների հետ մասնակցում էր հայտարարված մրցույթին։ Սպասում էին ամփոփմանը, երեկ արդեն կարդացել են լուրը։ Իրենք էլ ցավում են։ Ղռեջյանը Panorama.am-ին ասաց, ԵԳԱԾ-ը-ն լավագույն հնարավորությունն էր սարքերի ձեռքբերման համար, քանի որ ծրագրում աշխատող մարդիկ օբյեկտիվ ու տրամաբանորեն են գնահատել հայտերը։
«Դիմել էինք ԳԱԱ Երկրաբանական ինստիտուտի միջատների հավաքածուի թվայնացման, ինչպես նաև որակյալ լուսանկարներ ունենալու համար սարքեր ձեռք բերելու նպատակով։ Երբ ես, օրինակ, իմ  աշխատանքներն ուղարկում եմ լուրջ գիտական ամսագրերին տպագրելու համար, նրանք պահանջում են շատ որակյալ լուսանկարներ, որովհետև երբ գիտնականները կարդում են հոդվածը, նայում են բզեզի մարմնին, համեմատություն են անում և այլն, և այլն։ Սարքը հնարավորություն էր տալու կենդանի օրգանիզմներին՝ փոքր օբյեկտներին, որոնք ունեն շատ բարդ կառուցվածք, որակյալ լուսանկարել»,-ասում է գիտնականը։
Սարքի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ է 2 500 դոլար։ Գիտնականը լավատես է, նշում է, հնարավոր է գիտական աշխատանքը որոշ ժամանակով թողնի, գնա բանվորություն անի, գումարը վաստակի՝ սարքը ձեռք բերելու ու հետագայում իր սիրած աշխատանքը շարունակելու համար։
ԳԱԱ Կենդանաբանության ինստիտուտի միջատների հավաքածուն, ըստ գիտնականի, շատ արժեքավոր է. ներառում է Հայաստանից, Անդրկովկասից ու հարակից շրջաններից հավաքած միջատներ, դա հիմք է դարձել ինստիտուտի միջատաբանական գիտության համար։ Հավաքածուի մի մասը մեծ դժվարությամբ հնարավոր է եղել վերադարձնել Կովկասի թանգարանից։
«Այսօր միտումներն այնպիսին են, որ ցանկացած լուրջ գիտական հավաքածու ունի իր կատալոգը։ Ես օրինակ, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի հետ եմ աշխատում, խնդիրում եմ, ուղարկում են իրենց կատալոգները, ես էլ եմ ուզում այդպես լինի»,-նշեց նա։
Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագիրը գործում էր չորս հիմնական ուղղություններով՝ երիտասարդ գիտնականներին գիտական գործուղումների, գիտաժողովների, գիտական դպրոցների, սեմինարների կազմակերպման համար տրամադրվող ֆինանսական աջակցություն, գիտական դրամաշնորհների տրամադրում և մրցանակաբաշխության անցկացում ու ֆինանսավորում։ Տարեկան ծրագիրն ունեցել է մոտ 200 գիտնական շահառու։
Ծրագրի ղեկավարներից Հռիփսիմե Մկրտչյանն ասում է, գումարը՝ մոտ 100 մլն դրամ պետբյուջեից տրամադրվել է, սակայն հիմա չի գործում իրավաբանական միջնորդ մարմինը։
ԵԳԱԾ-ն էլ իրավաբանական կարգավիճակ չունի, այնտեղ մարդիկ աշխատել ու աշխատում են կամավոր սկզբունքով, որպեսզի զերծ մնան ավելորդ ծախսերից։ Նաև հաշվետվություն  է պատրաստել, թե քանի գիտնականի են աջակցել։
Նախկինում պետբյուջեից տրամադրված գումարը Գիտության կոմիտեի կողմից նվիրաբերվում էր Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին (ՀԵՀ), որն էլ հանդիսանում էր խողովակ պետության և ծրագրի միջև: Հիմնադրամի տնօրենի կալանավորումից հետո դրա գործունեությունը կասեցված է, պայմանագրեր չեն կնքվում։ Արդյունքում,  գումարը չի օգտագործվում, ներկայացված հայտերը չեն ֆինանսավորվում։
ԿԳ նախարարությունում խնդրին տեղյակ են, ասել են՝ կանեն ամեն ինչ, որ մի լուծում գտնեն։ Ծրագրի ներկայացուցիչներն առաջարկել են՝ կամ ԵԳԱԾ-ին իրավաբանական անձի կարգավիճակ տալ, կամ էլ ՀԵՀ-ին փոխարինող կազմակերպություն գտնել։
«Առաջարկները եղել են, բայց ընթացք չի տրվել։ Գնում ենք հանդիպման, շատ դրական, հոյակապ հանդիպում է լինում։ Իրենք մեզ ասում են, որ մտահոգված են ու ցանկանում են այս խնդիրը լուծել։ Բայց դրանից հետո որևէ արդյունք չի եղել, այս պահի դրությամբ ունենք այն, ինչ ունենք, ունենք երիտասարդ գիտնականներ, որ անընդհատ նամակներ են ուղարկում, գիտական հոդվածներ, տեղեկացնում են դրսի հրավերների ու ֆինանսավորման պատճառով մասնակցել չկարողանալու մասին»,-ասաց Հռիփսիմե Մկրտչյանը։
ԿԳ նախարարությունից ձեռնարկվող քայլերի մասին չխոսեցին, խորհուրդ տվեցին դիմել գիտության կոմիտե։
Կոմիտեի գլխավոր քարտուղար  Լևոն Մարդոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, գոյություն ունի  կառավարության՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ի № 1515 որոշումը, 8.2 հավելվածը, որտեղ ներառված է այդ ծրագիրը: Հիմա պայմանագիր չկա։
«Որպես կողմ պետք է հանդես Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը, հետևաբար նրանք մեզ պետք է  ներկայացնեն պայմանագիր, պայմանագիրը կնքնվի»,-ասաց Մարդոյանը։
Նրան հիշեցրեցինք, որ ՀԵՀ-ը չի գործում։
«Պետք է պայմանագիր լինի, որ մենք իրավական հիմք ունենանք։ Կարող են նաև ուրիշ հիմնադրամներ պայմանագիր ներկայացնել, ՀԵՀ-ի փոխարինե հանդես գա մեկ այլ իրավաբանական անձ, որպեսզի համապատասխան գործընթացն իրականացվի»,-ասաց կոմիտեի ներկայացուցիչը։
Այստեղ պատրաստվում են սպասել հիմնադրամների հնարավոր նախաձեռնությանը,  հետո պատրաստ են հարցը ներկայացնել կառավարությունում։ Իսկ եթե նման հիմնադրամներ չլինեն ու նախաձեռնություն չներկայացնեն, գումարը վերադարձվելու է բյուջե։
«Օրենքը ես չեմ կարող խախտել»,-ասաց նա։
Երիտասարդ գիտնկաան Տիգրան Ղռեջյանը  պնդում է, ԵԳԱԾ միակն էր, որ մոտիվացնում էր հայ երիտասարդ աշխատող գիտնականին ավելի լավ աշխատել, «բայց հիմա եկանք, հասանք այս կետին»։
Հայաստանի երիտասարադական հիմնադրամի հեռախոսներն աշխատում են, պատասխանողները՝ կարծես ոչ։ Ամեն դեպքում պատասխանող չեղավ։

Образование 15:29 18/07/2019 Армения
Молодые армянские учёные раздосадованы и обеспокоены. «Программа содействия молодым ученым», которая с 1 июля 2012 года осуществлялась под патронажем третьего президента Армении Сержа Саргсяна, сейчас оказалась перед угрозой закрытия.
Несколько дней назад на странице «Программы содействия молодым ученым» в соцсети Facebook было обнародовано следующее заявление: «Уважаемые молодые ученые, сейчас, в связи с некоторыми трудностями, “Программа содействия молодым ученым” не предоставляет средства на осуществление любых программ. Сожалеем…».
На проведение конкурса на оборудование, как в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала одна из 9 членов руководящих органов программы Рипсиме Мкртчян, было получено 46 заявок, и, поскольку каждая заявка была представлена со стороны группы ученых, то число бенефициаров составило свыше 200. Результаты конкурса должны были бы обобщены ещё в апреле, а предоставленный на проведение конкурса бюджет составляет 30 млн драмов.
Молодой ученый Тигран Греджян также представил заявку на конкурс. Он вместе со своими коллегами участвовал в объявленном конкурсе. Ученые ждали результатов конкурса, однако, прочли вышеуказанное заявление. Греджян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что «Программа содействия молодым ученым» была лучшей возможностью для закупки оборудования, поскольку в работающие в Программе люди объективно и логично оценивали заявки.
«Мы обратились с целью приобретения оборудования для оцифровки коллекции насекомых Института геологических наук Национальной академии наук Армении, в том числе – для получения качественных фотографий. Когда я, к примеру, отправляю свои работы для публикации в серьезных научных журналах, им требуются очень качественные фотографии, поскольку, когда ученые читают статьи, они смотрят также на строение жука, делают сравнения и прочее. Оборудование позволило бы сделать качественные фотографии живых организмов – небольших объектов со сложным строением», – рассказывает ученый.
По его словам, для приобретения данного оборудования требуется 2 500 долларов. Ученый настроен оптимистично, отмечает, возможно, временно прекратит научную деятельность и пойдет в разнорабочие, чтобы заработать деньги на приобретение данного оборудования и в дальнейшем заниматься любимым делом.
Коллекция насекомых Института геологических наук Национальной академии наук Армении, по словам ученого, представляет огромную ценность: включает коллекцию насекомых из Армении, Закавказья и близлежащих районов, это база для Института геологических наук. Часть коллекции с огромным трудом стало возможным вернуть из музея Кавказа.
Одна из руководителей «Программы содействия молодым ученым» Рипсиме Мкртчян рассказывает, что средства – около 100 млн драмов – были предоставлены из государственного бюджета, однако сейчас не действует юридический посреднический орган.
В свою очередь «Программа содействия молодым ученым» не имеет юридического статуса, там люди работают на добровольной основе, чтобы избежать лишних трат. По её словам, подготовлен также отчет о том, скольким ученым оказано содействие.
Предоставленные в прошлом из государственного бюджета средства со стороны Комитета по науке РА были пожертвованы в Молодёжный фонд Армении, который и являлся связующим звеном между государством и Программой. После ареста директора Молодежного фонда Армении, деятельность Фонда была прекращена, договоры не заключаются. В результате – средства не используются, представленные заявки не финансируются.
В Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в курсе данной проблемы, отмечают, что сделает всё для решения данной проблемы. Представителям  Программы предложили либо предоставить «Программе содействия молодым ученым» статус юридического лица, либо же найти замещающую Молодежный фонд Армении организацию.
«Предложения поступали, однако им не был дан ход. Мы идем на встречу, которая проходит замечательно. Они говорят нам, что весьма обеспокоены и желают решить проблему. Однако после этого ни к какому результату прийти не удается, по состоянию на данный момент мы имеем то, что имеем. Сейчас у нас есть молодые ученые, которые постоянно присылают нам письма, научные статьи, сообщают о приглашениях за рубеж и неучастии по причине отсутствия финансирования», – отметила Рипсиме Мкртчян.
Из министерства же не сообщили о предпринимаемых шагах, посоветовали обратиться в Комитет по науке.
Генеральный секретарь Комитета по науке Левон Мардоян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что есть приложение 8.2 решения правительства Армении № 1515 от 27 декабря 2018 года, в которое включена данная Программа. Однако сейчас договоров нет.
«В качестве одной из сторон должен выступить Молодежный фонд Армении, следовательно, они должны предоставить нам договор, чтобы потом заключить договор», – отметил Левон Мардоян.
Корреспондент напомнил ему, что Молодежный фонд Армении прекратил деятельность.
«Должен быть договор, чтобы у нас были правовые основы. Другие организации также могут представить соглашения, вместо Молодежного фонда Армении может выступить другое юридическое лицо, чтобы осуществить соответствующий процесс», – отметил представитель Комитета.
В Комитете планируют ждать возможной инициативы со стороны фондов, после готовы представить вопрос уже в правительстве Армении. А, если подобных фондов не будет и инициатив не поступит, средства будут возвращены в государственный бюджет.
«Я не могу нарушить закон», – отметил он.
Молодой ученый Тигран Греджян утверждает, что «Программа содействия молодым ученым» была единственной, которая мотивировала армянских молодых действующих ученых работать ещё лучше, отметив: «Но сейчас мы достигли этой точки».
Отметим, что корреспондент Panorama.am попытался связаться по телефону с представителями Молодежного фонда Армении, однако, на телефонные звонки никто так и не ответил.