Իրավունք 13:16 20/07/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը հիշեցրեց՝ Դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածը սահմանում է, որ դատավորի նկատմամբ  քրեական հետապնդում կարելի է իրականացնել միայն Բարձրագույն դատական խորհուրդի համաձայնությամբ։
Մինչդեռ ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկության ժամանակ դատախազությունը չի ունեցել ԲԴԽ համաձայնությունը։
«Ես դա ասում եմ դատախազության հաղորդագրությունից, որովհետև ասվում է՝ մենք իրազեկեցինք Բարձագույն դատախան խորհրդին, այնինչ դատախազությունը պարտավոր էր ունենալ ԲԴԽ համաձայնությունը նախապես»,-ասաց փաստաբանը։
Ալումյանը մանրամասնեց, իրենց թիմին հուզում է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ հետապնդումները մի քանի պատճառով։
«Նախ հենց էս պահին Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում է գտնվում պարոն Քոչարյանի ու մյուսների գործով քրեական գործը։ Երկրորդ, մենք չենք կարող պարզ չգիտակցել, որ Դավիթ Գրիգորյանի հետ կատարվածն ուղերձ է բոլոր դատավորներին։ Բոլոր դատավորներին համարյա թե բաց ըեքստով ասվում է, չհամարձակվեք այդ գործով որևէ որոշում կայացնել  պարոն Քոչարյանի օգտին, այլապես կհայտնվեք դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի իրավիճակում։ Սրանից ավելի պարզ մեսիջ հնարավոր չէ հղել»,-ասաց նա։
Փաստաբանը հիշեցրեց, Քոչարյանի պաշտպանները հունիսի 27-ին միջնորդություն են ներկայացրել ընդհանուր իրավասության դատարան՝ կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ։
«Հիմա հուլիսի 20-ն է, անցել է 24 օր, դեռ մեր միջնորդությունը չի քննվել։ Այնինչ, Քրեական դատավարության օրենսգրքի 102 հոդվածի 2-րդ մասում ասված է, որ միջնորդությունը և պահանջները պետք է քննվեն անմիջապես դրանք ներկայացվելուց հետո։ Այսինքն, օրենքն ասում է մի բան, պարոն Քոչարյանի նկատմամբ կատարվում է բոլորովին ուրիշ բան»,-ասաց Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, միջնորդության քննումը հնարավոր դարձնելու համար փաստաբանները դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին ներկայացրել են Քոչարյանի գործի նյութերի կրկնօրինակը, ինչին հետևել է խուզարկությունը, ու դատավորի աշխատասենյակից տարել են Ռոբերտ Քոչարյանի գործին առնչվող ամեն ինչ։
«Այսքանից հետո ինչ-որ մեկը մեզ պե՞տք է ասի, որ Դավիթ Գրիգորյանի հետ կատավածը կապ չունի՞ պարոն Քոչարյանի գործի հետ։ Ոչ միայն կապ ունի, այլև ուղղակիորեն բխում է պարոն Քոչարյանի գործից»,-նշեց Ալումյանը։

Право 14:57 20/07/2019 Армения
Айк Алумян: Открытым текстом судьям говорится – не смейте принимать решения в пользу Роберта Кочаряна
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – сегодня на встрече с журналистами напомнил, что ст. 51 Судебного кодекса РА гласит: уголовное преследование в отношении судьи в связи с осуществлением им своих полномочий может быть возбуждено только по согласию Высшего судебного совета.
Между тем, по его словам, при обыске в кабинете судьи суда общей юрисдикции города Еревана Давида Григоряна у прокуратуры не было согласия ВСС.
«Я говорю это, исходя из сообщения генпрокуратуры. Там указывается: мы уведомили ВСС. Между тем, прокуратура обязана была получить согласие ВСС заранее», – сказал адвокат.
Как указал Алумян, адвокатскую команду Кочаряна беспокоит преследование в отношении Давида Григоряна по ряду причин.
«Во-первых, на данный момент в производстве Давида Григоряна находится дело Кочаряна и других. Во-вторых, мы не можем не осознавать четко, что произошедшее с Григоряном – месседж всем судьям. Этими действиями судьям практически открытым текстом говорится – не смейте принимать по этому делу какое-либо решение в пользу Роберта Кочаряна, в противном случае окажетесь в таком же положении как Давид Григорян. Более ясного месседжа и невозможно направить», – сказал Алумян.
Адвокат напомнил: еще 27 июня адвокаты ходатайствовали об изменении избранной в отношении Кочаряна меры пресечения в виде ареста и применении залога, однако до сих пор ходатайство не рассмотрено.
«Сегодня – уже 20 июля. Прошло 24 дня, однако до сих пор наше ходатайство не рассмотрено. Между тем, ч.2 ст.102 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения гласит: ходатайства и требования должны быть рассмотрены и разрешены непосредственно после их заявления. То есть закон гласит одно, в отношении Роберта Кочаряна осуществляется совершенно другое», – сказал адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Он указал также: чтобы добиться рассмотрения ходатайства, адвокаты предоставили судье Давиду Григоряну копию материалов дела Кочаряна, за чем последовал обыск в его кабинете.  По его словам, в результате обыска в кабинете судьи суда общей юрисдикции города Еревана Давида Григоряна были изъяты документы и носители, касающиеся дела второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«И после всего этого кто-то нам скажет, что произошедшее с Григоряном не имеет отношения к делу Кочаряна? Не только имеет, но и напрямую вытекает из дела Кочаряна», – указал Алумян.