Իրավունք 12:40 24/07/2019 Հայաստան
2019թ. հուլիսի 23-ին` ժամը 22:55-ի սահմաններում N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վոլոդյա Համլետի Գալոյանն ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու՝ սպանելու, ուղղակի դիտավորությամբ նշված մարտական դիրքի գետնատնակի հարակից տարածքում իրեն ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգից կրակահերթ է արձակել մարտական դիրքի ավագի ուղղությամբ, սակայն Վ.Գալոյանի հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել վերջինիս կամքից անկախ հանգամանքներով:
Կրակահերթ արձակելուց անմիջապես հետո, Վ.Գալոյանն իրեն ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգով թողել է դիրքի տարածքը, որից հետո՝ 2019թ. հուլիսի 24-ին՝ ժամը 04:20-ի սահմաններում, մարտական դիրքի դիտակետից շուրջ 50 մետր հեռավորությամբ, հայտնաբերվել են վերջինիս դին՝ ծնոտի ստորին շրջանում հրազենային վնասվածքով, և կողքին ընկած նրա ինքնաձիգը:
Դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
Սահմանազատումն Էականորեն բարձրացնելու է անվտանգության և կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում. Փաշինյանը՝ սահմանազատման մասին

Право 13:46 24/07/2019 Армения
Следственный комитет Армении представил подробности о гибели 19-летнего военнослужащего Володи Галояна.
«23 июля 2019 года, около 22:55, на оборонительном участке N-ской воинской части военнослужащий срочной службы, рядовой Володя Гамлетович Галоян с прямым умыслом на незаконное лишение жизни другого человека, убийство, с прилегающей к блиндажу территории из закрепленного за ним автомата АК-74 открыл стрельбу в направлении старшины, однако не довел преступление до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам», – говорится в сообщении.
Как указывается, непосредственно после этого В.Галоян, взяв закрепленный за ним автомат АК-74, покинул боевую позицию. «После этого, 24 июля, около 04:20, его тело с огнестрельным ранением в области нижней челюсти было обнаружено в 50 метрах от наблюдательного пункта боевой позиции, рядом с ним лежал его автомат», – говорится в сообщении.
По данному факту во втором гарнизонном следственном отделе возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 34-104 и части 1 статьи 110 УК РА, ведется предварительное следствие.
Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения всестороннего, полного и объективного расследования инцидента.