Քաղաքական 17:00 08/10/2019 Հայաստան
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակն ընդհանուր առմամբ կայուն է։ Լրագրողների հետ այսօր հանդիպմանը հայտարարեց ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը։
«Իրավիճակը վերահսկելի է։ Լարվածությունը, միջադեպերը սահմանին միշտ եղել են, ցավոք սրտի կան, ինձ թվում է, մոտակա ժամանակները դրանք կշարունակվեն»,-ասաց գլխավոր շտաբի պետը՝ միաժամանակ նշելով, որ սահմանին կրակոցներն ու միջադեպերը նվազել են։
Ինչ վերաբերում է վերջին օրերին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի՝ Տավուշի մարզի հատվածում կրակոցներին, որի հետևանքով զոհվեց մեկ զինծառայող, ևս երեք մարդ վիրավորվեց, ապա Դավթյանի խոսքով, այս պահի դրությամբ իրավիճակը գրեթե չի փոխվել, լարվածության տարրեր կան։
«Բայց դա սահմանային ռեժիմի լարվածություն է, որը միշտ եղել է՝ մի քիչ շատ, մի քիչ պակաս։ Այսօր եղել են կրակոցներ, բայց դրանք կրել են ոչ նպատակային բնույթ։ Մեր պատասխան կրակից հետո դադարեցվեց։ Կանխատեսում ենք, որ այս ուղղությամբ լարվածություն չի լինի։ Եթե լինի, կհետևի պատասխանը։ Ցավոք սրտի մենք ունեցանք մեկ զոհ և երեք վիրավոր, կարող եմ ասել, որ համարժեք պատասխան տրված է»,-ասաց ԶՈՒ ԳՇ պետը։
Նրա խոսքով, հայկական կողմի պատասխանը միշտ էլ լինում է, սակայն լինում են դեպքեր, որի մասին հայտարարելը նպատակահարմար չեն գտնում։

Политика 17:38 08/10/2019 Армения
Ситуация на армяно-азербайджанской границе в целом стабильная. Об этом в беседе с журналистами заявил начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения, генерал-лейтенант Артак Давтян.
«Ситуация стабильная и контролируема. Напряженность есть, инциденты на границе всегда были, к сожалению, мне кажется, в ближайшем будущем могут продолжиться», – отметил он, в то же время, добавив, что число выстрелов и инцидентов на границе сократилось.
Что касается выстрелов в последние дни в Тавушском направлении армяно-азербайджанской границы, вследствие чего погиб военнослужащий, трое человек были ранены, то по словам Давтяна, на данный момент ситуация почти не изменилась, налицо элементы напряженности.
«Сегодня с азербайджанской стороны были выстрелы, но они носили нецелевой характер. После ответного огня ситуация успокоилась. Прогнозируем, что в данном направлении напряженности не будет. Если будет, за этим последует ответ. К сожалению, у нас один погибший и трое раненых, могу сказать, что дан соразмерный ответ», – сказал генерал-лейтенант.
По его словам, армянская сторона всегда дает ответ, однако, бывают случаи, объявление о которых не является целесообразным.