Քաղաքական 15:24 09/12/2019 Տարածաշրջան
«Բանակում իրային և պարենային ապահովման հետ կապված խնդիրները եթե չեն վերացվել, ապա հնարավորինս նվազագույնի են հասցվել։ Սննդի հետ կապված խնդիրը ևս որոշակիորեն լուևծված է»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
Թեև սննդի, պարենային ապահովության խնդիրը, Բալայանի խոսքով, ՊՆ-ն կարգավորում է, իրավապաշտպանները չեն դադարում ահազանգել բանակում տիրող «բեսպրիդելի» և դրանից բխողն խաղաղ պայմաններում մահերի և ինքնասպանությունների մասին։ Գաբրիել Բալայանի խոսքով, վերոնշյալ դեպքերը ՊՆ-ն համարում է իր թրության արդյունք. «Դա մեր թերությունն է։ Մի քանի ձևաչափ կա դրանք բարելավվելու՝ սկսած կենցաղային ապահովումից մինչև ծառայության պայմանների բարելավում։ Հիմա կմտածեք՝ ինչ կապ ունի նոր մեթոդով սննդի ապահովումը այդ դեպքերի կանխարգելման հետ։ Վերլուծությունները նայելիս պարզ երևում է, որ վեճերի հիմնական պատճառը մանր կենցաղային պայմաններից է սկսվում։ Սնունդը եթե բավարար չի լինում, իրար մեջ փող տալ-վերցնել, ապա պարտքերի կուտակում, միջանձնային վեճեր՝ մինչև անգամ սպանություն կամ ինքնասպանություն»։
Դիտարկմանը, որ հակառակորդի կրակոցից զոհերի թիվը վերջին տարիներին նվազել է, սակայն բանակում մահերի թիվը չի նվազում, Գաբրիել Բալայանը արձագանքեց. «Եթե զինծառայողը ունի խնդիր՝ կապված ընտանիքի հետ, և զենքը նրան միայն զինվորական ծառայության ընթացքում է հասանելի, և ինքնասպանություն է գործում էդ զենքի կիրառմամբ, հիմա դա զինվորական ծառայության հետ կապվա՞ծ է, թե ոչ։ Էն դեպքերը, որոնք նշվում են, մասամբ կապված են ընտանեկան խնդիրների հետ»։
Այնուամենայնիվ, խաղաղ պայմաններում մահերի թվի նվազեցման նպատակով ՊՆ-ն մի շարք քայլեր է իրականացնում, որոնցից մեկը, Գաբրիել Բալայանի մատնանշմամբ հոգեկան որոշակի խնդիրներ ունեցող մարդկանց բանակ չզորակոչելն է։ «Սա էլ ա պայքարի մի ձև։ Քանի որ տեսանք՝ խնդիր է առաջանում էն անձանց հետ, որոնք ունեն առողջության սահմանափակում։ Հիմա քաղաքականությունը գնում է նաև դրան։ Հիմա փորձում ենք զորակոչել համեմատաբար առողջներին, որպեսզի նաև էդ դեպքերը բացառվեն»,- նշեց Գաբրիել Բալայանը։

Политика 16:17 09/12/2019 Армения
«В армии связанные с материальным и продовольственным обеспечением проблемы если не ликвидированы, то сведены к минимуму. Связанная с питанием проблема также в определенной степени решена», – сказал в беседе с журналистами заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян.
Хотя вышеуказанные проблемы Минобороны регулирует, по словам Балаяна, правозащитники не перестают бить тревогу в связи со случаями гибели военных в мирных условиях.
Как указал Балаян, эти инциденты Минобороны считает следствием упущений в своей работе. «Это наше упущение. Для улучшения ситуации есть несколько форматов: от улучшения бытовых условий до улучшения условий службы. Подумаете, какое отношение имеет введение нового порядка снабжения солдат продовольствием с предотвращением данных инцидентов? Анализ ситуации четко показывает, что основная причина ссор начинается с мелких бытовых вопросов. Нехватка еды может привести к одалживанию друг у друга денег, накапливанию долгов, ссорам, даже к убийствам и самоубийствам», – сказал замглавы Минобороны Армении.
На замечание о том, что число смертей в армии не сокращается, несмотря на сокращение в последние годы числа смертей в результате действий противника, Балаян сказал: «Если у военного есть семейные проблемы, а доступ к оружию он получает только в ходе воинской службы и совершает самоубийство с применением данного оружия, связан этот инцидент с воинской службой или нет? Инциденты, которые указываются, частично связаны с семейными проблемами».
Тем не менее, министерство обороны предпринимает ряд шагов по сокращению числа смертей в мирных условиях, один из которых, по словам Г.Балаяна, заключается в том, чтобы не призывать на службу людей с определенными психическими проблемами. «Это тоже форма борьбы. Поскольку мы увидели, что возникают проблемы с призывниками, у которых имеются определенные ограничения в связи со здоровьем. Сейчас проводимая политика нацелена и на это», – сказал Г.Балаян.