Քաղաքական 17:42 13/12/2019 Հայաստան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումների ընթացքում կա՞ վերադարձ Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի պայմանավորվածություններին։
Հարցին ի պատասխան ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասաց. «Խաղաղ գործընթացում կարևոր բաղադրիչ է նաև  խաղաղության ը նպաստող միջավայրի ձևավորումը։ Եվ հայկական կողմի համար վստահության ամրապնդման, ռիսկերի նվազեցման ու կառավարման հարցերը մշտապես եղել են օրակարգային»։
Նա ընդգծեց, Հայաստանն ու Արցախը մշտապես կողմ են եղել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնմանը, ինչպես սահմանված են այդ պայմանավորվածություններում։
«Անկախ ժամանակ առ ժամանակ տեղի ունեցող լարումներից ու սրումներից, մենք ներկա փուլում ունենք ռիսկերի ավելի նվազ մակարդակ։ Սա մեզ համար հստակ արդյունք է ու պետք է շարունակենք այս ուղղությամբ քայլերը։ Դրանք կկոչվեն Սանկտ Պետերբուրգի՞, Վիեննայի՞, թե՞ Դուշանբեի պայմանավորվածություններ, նորից կրկնեմ, մեզ համար կարևորը փաթեթավորումը չի, մեզ համար կարևորը, որ դրանք հստակ գործում են ու տալիս են արդյունքներ»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։

Политика 18:09 13/12/2019 Армения
На брифинге в пятницу пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила на вопрос, наблюдается ли возвращение к договорённостям, достигнутым в 2016 году на саммитах по нагорно-карабахской проблеме в Вене и Санкт-Петербурге.
«В мирном процессе важным компонентом является также формирование способствующей миру среды. И вопросы укрепления доверия, снижения рисков и управления ими для армянской стрроны находились в повестке дня всегда», – отметила Нагдалян.
Она подчеркнула: Армения и Арцах всегда выступали за расширение возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, как это закреплено в данных договоренностях.
«Независимо от происходящих время от времени эскалаций и обострений, у нас на данном этапе более низкий уровень рисков. Это для нас конкретный результат, и мы должны продолжить шаги в этом направлении. Будут ли они называться договоренностями, достигнутыми в Вене, Санкт-Петербурге или Душанбе… Повторяю, для нас важна не обертка, для нас главное – что они четко действуют и дают результаты», – сказала пресс-секретарь МИД Армении.