Իրավունք 16:59 18/12/2019 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության վարույթում օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում  մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելու կասկածանքով ձերբակալվել են «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը, «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը: Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից։
Աղբյուրը հիշեցնում է , որ ավելի վաղ նշված քրեական գործի շրջանակներոմ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, մեղադրանք էր առաջադրվել մեկ անձի՝ Երևան քաղաքի բնակչուհու՝ ծնված 1976 թվականին:

Право 17:26 18/12/2019 Армения
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета по факту незаконного усыновления детей иностранцами в производстве Управления по расследованию преступлений против человека, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков, по подозрению в незаконном разлучении детей с родителями, совершенном по предварительному сговору  с группой лиц, задержаны директор ЗАО «Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии» Размик Абрамян, заместитель директора Аршак Джерджерян и директор ГНКО «Детский дом Еревана» Лиана Карапетян. Об этом сообщают из Следственного комитета РА.
Источник напоминает, ранее в рамках данного уголовного дела обвинение по п. 2 ч. 2 ст. 34-168 УК РА было выдвинуто жителю г. Ереван 1976 года рождения.