Մշակույթ 10:15 25/12/2019 Հայաստան
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի դեկտեմբերի 28-ի համերգը նվիրված է Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը սեպտեմբերի 1-ին 2019-2020թթ. համերգաշրջանը սկսել էր Ստեփանակերտում մանսուրյանական կինոերաժշտության ներկայացմամբ։ Հետագայում այդ ծրագիրը կատարվեց նաև Երևանում‚ այնուհետև՝ Գյումրիում։ Եվ ահա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ տարեմուտին երաժշտասերներին կնվիրի «Մեր Մանսուրյանը» համերգային երեկոն‚ որի ընթացքում կհնչեն «Մենք ենք, մեր սարերը»‚ «Աշնան արև»‚ «Ճերմակ անուրջներ»‚ «Մեր մանկության տանգոն»‚ «Հին օրերի երգը»‚ «Գիքոր»‚ «Կտոր մը երկինք» և այլ ֆիլմերի մեղեդիները՝ սնմֆոնիկ նվագախմբի նոր գործիքավորմամբ։
Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից  Panorama.am-ին տեղեկացրեցին, որ համերգի ընթացքում մեղեդիները կուղեկցվեն ֆիլմերից կադրերի ցուցադրմամբ։
Նշենք‚ որ 2019-ը հոբելյանական է Տիգրան Մանսուրյանի համար. մաեստրոն նշում է 80-ամյա հոբելյանը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը տարվա ընթացքում կատարել է մաեստրո Մանսուրյանի սիմֆոնիկ‚ կամերային ստեղծագործությունները‚ «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակում մի առանձին երեկո է նվիրել Մանսուրյանի արվեստին։

Культура 11:36 25/12/2019 Армения
Концерт государственного симфонического оркестра Армении 28 декабря посвящен киномузыке композитора Тиграна Мансуряна.
Государственный симфонический оркестр Армении 1 сентября концертный сезон 2019-2020 гг начал с представления киномузыки Мансуряна в Степанакерте. Позже эта программа была представлена в Ереване, а затем в Гюмри. И вот Государственный симфонический оркестр Армении под управлением Сергея Смбатяна в преддверии Нового года подарит любителям музыки концертный вечер «Наш Мансурян», во время которого прозвучит музыка из фильмов «Мы и наши горы», «Осеннее солнце», «Белые грезы», «Танго нашего детства» и др..
Из Государственного симфонического оркестра сообщили Panorama.am, что мелодии будут сопровождаться показами кадров из фильмов.
Отметим, что 2019 год – юбилейный для Тиграна Мансуряна. Маэстро празднует свое 80-летие. В течение года Государственный симфонический оркестр Армении исполнял симфонические камерные произведения маэстро Мансуряна, в рамках фестиваля «Современные классики» посвятив отдельный вечер искусству Мансуряна.