Իրավունք 14:27 28/12/2019 Հայաստան
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել  Արմեն Ավագյանի և Դավիթ Աղայանի վերաբերյալ 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռների դեմ: Այս մասին տեղեկացնում են գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
2008թ. դատավճռիռներով Ա. Ավագյանը մեղավոր է ճանաչվել քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ դատապարտվելով մեկ տարի վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման, որը վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ փոփոխվել է և նշանակված պատիժը պայամանականորեն չի կիրառվել: Վերջինիս մեղավոր է ճանաչվել «Ազատության» հրապարակում մի խումբ այլ անձանց հետ ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ հարձակում գործելու, առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ:
Իսկ Դ. Աղայանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ դատապարտվելով 5 տարի ժամկետով ազատազրկման։ Դատավճիռը նրա կողմից բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, սակայն բողոքը մերժվել է և ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը թողնվել է անփոփոխ։ Դատարանները հաստատված են համարել, որ 2008թ. մարտի մեկին Դավիթ Աղայանը Գրիգոր Լուսավորիչ պողոտայում հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն է կիրառել՝ նրանցից մեկից խլած վահանով հարվածել է ոստիկաններին և հայհոյանքներ, սպառնալիքներ տվել։
Ըստ աղբյուրի, գլխավոր դատախազությունում իրականացված՝ 2008թ. կայացած նախագահական ընտրություններին նախորդած և հաջորդած ժամանակահատվածում կատարված իրադարձությունների մասնակիցների վերաբերյալ դատավճիռների, քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված գործերով քննությունների ընթացքում թույլ են տրվել դատավարական իրավունքի հիմնարար խախտումներ, որոնց արդյունքում ընդունված դատական ակտերը անօրինական և չհիմնավորված են և խաթարում են արդարադատության բուն էությունը, խախտել են ամբաստանյալների պաշտպանության և արդար դատաքննության սահմանադրական և կոնվենցիոն իրավունքները:
Մասնավորապես՝ Ա. Ավագյանի վերաբերյալ գործով մեղադրանքը եղել է անորոշ, զուրկ կոնկրետ հանցավոր արարքների նկարագրություններից, պարզ չէ՝ ով կամ ովքեր են իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացել, տուժող ճանաչված անձինք չեն եղել: Դատարանն առանց որևէ պատճառաբանության մերժել է  դեպքին ականատես անձանց դատարան հրավիրելու և որպես վկա հարցաքննելու պաշտպանության կողմի միջնորդությունը՝ մեղադրական դատավճռի հիմքում դնելով բացառապես ոստիկանության աշխատակիցների ցուցմունքները:
Դ. Աղայանի վերաբերյալ գործով առկա փաստական հանգամանքները գնահատելով նեպետական նախադեպային իրավունքի, «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ իրավական դիրքորոշումների լույսի ներքո, պարզվել է, որ դատարանները Դ․Աղայանի մեղադրանքը հիմնավորելիս առավելապես հիմնվել են դեպքից տևական ժամանակ անց ոստիկանության աշխատակիցների իրարամերժ ցուցմունքների վրա, չեն ապահովվել արդար դատաքննության իրավունքի երաշխիքները, ծանրակշիռ դեր են հատկացրել ոստիկանության աշխատակիցների ցուցմունքներին:
Մինչդեռ ըստ Եվրոպական դատարանի՝ «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» և Հայաստանին չառնչվող մի շարք այլ գանգատներով իրավական դիրքորոշման՝ իրադարձությունների վերաբերյալ ոստիկանության կողմից ներկայացված տարբերակն անվերապահորեն հաստատելը, դիմումատուի փաստարկներից որևէ մեկին պատշաճ կերպով չանդրադառնալը և պաշտպանության կողմի վկաներին քննելու հարցում մերժելը՝ առանց պատշաճ կերպով ուսումնասիրելու նրանց ցուցմունքների վերաբերելիությունը, հանգեցնում են աշտպանության կողմի իրավունքների սահմանափակման, ինչը հակասում է արդար դատաքննության երաշխիքներին:
«Ելնելով վերոգրյալ հանգամանքներից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարան՝  Արմեն Ավագյանի և Դավիթ Աղայանի վերաբերյալ դատական ակտերը բեկանելու, փոփոխելու, մեղսագրված արարքում նրանց անմեղությունը ճանաչելու  պահանջով»,-նշում են դատախազությունից։

Право 16:22 28/12/2019 Армения
Генпрокурор обратился в Кассационный суд Армении – с ходатайством об оправдании 2 осужденных в 2008г.
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян представил кассационные жалобы против  обвинительных заключений, вынесенных в отношении Армена Авагяна и Давида Агаяна в 2008 году. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
Согласно приговорам 2008г., Авагян был признан виновным по ч. 1 ст. 316  Уголовного кодекса РА и приговорен к одному году и шести месяцам тюремного заключения, в который были внесены изменения решением Апелляционного уголовного суда РА, и назначенное наказание не было применено условно. Последний был признан виновным в нападении на сотрудников милиции с группой других на площади Свободы и совершении насилия, не угрожающего здоровью.
А  Д. Агаян был признан виновным по ч. 1ст. 316  и ч. 2 ст. 225 Уголовного кодекса РА и приговорен к 5 годам лишения свободы. Приговор был обжалован им  в Апелляционном уголовном суде, но апелляция была отклонена, и решение суда первой инстанции было оставлено без изменений. Суды посчитали подтвержденным, что 1 марта 2008 года Давид Агаян применил насилие в отношении сотрудников полиции на проспекте Григора Лусаворича – ударил полицейских выхваченным у одного из них щитом и  озвучил ругательства и угрозы.
Отмечается также, что изучение Генеральной прокуратурой РА приговоров, материалов уголовных дел участников событий, предшествовавших и последовавших за президентскими выборами в 2008 году, выявило, что в ходе расследования этих дел допускались основополагающие нарушения процессуального права, в результате чего судебные акты были незаконными и необоснованными и искажали суть правосудия,  конституционные и конвенционные права обвиняемых и право на справедливое судебное разбирательство.
В частности, обвинение по делу А.Авагяна было неопределенным, без конкретных описаний преступных деяний, и неясно, кто представлял власти, не было лиц, признанных потерпевшими. Суд без какого-либо обоснования отклонил ходатайство защиты о вызове свидетелей по делу и допросе их в качестве свидетеля, основываясь исключительно на показаниях сотрудников полиции.
Оценивая факты по делу Д. Агаяна в свете внутригосударственного прецедентного права,  правовых позиций ЕСПЧ по делу «Мушег Сагателян против Армении», было установлено, что суды, вынося обвинительный акт Д. Агаяну, полагались исключительно на взаимоисключающие показания сотрудников полиции в течение длительного периода времени после судебного преследования. Показания сотрудников полиции сыграли значительную роль в вынесении приговора.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился в Кассационный суд Республики Армения с просьбой обжаловать, изменить приговоры в отношении Армена Авагяна и Давида Агаяна, признать их невиновность.