Քաղաքական 16:30 12/01/2020 Հայաստան
Ֆեյսբուքյան էջիս վրա Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական հրահանգով հարձակում է եղել. AntiFake.am կայքի խմբագիր
AntiFake.am կայքի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը Facebook-ի իր էջում գրում է.«Հունվարի 10-ին գիշերը ժամը 4:30 հարձակում է տեղի ունեցել իմ ֆեյսբուքյան էջի վրա, և չնայած ֆեյսբուքի՝ իմ էջ ապօրինի մուտք գործելու մասին զգուշացումներին՝ դա իրականացնողներին հաջողվել է, քանի որ արվել է գիշերով՝ քնած ժամանակ, որպեսզի կանխելու հնարավորություն չունենամ։
Այսօր տեղեկացա, որ գիշերով նման հարձակում է տեղի ունեցել նաև politik.am կայքի գլխավոր խմբագրի ֆեյսբուքյան էջի վրա:
Եթե սկզբում կասկածում էի, որ իմ ֆեյսբուքյան էջը կոտրելու ջանքերը կապված է AntiFake.am-ի հրապարակումների հետ, ապա հիմա կասկած անգամ չունեմ։ Այս միջոցով անմիտ փորձ է արվել տեղեկություններ ստանալ AntiFake.am-ի հրապարակումների աղբյուրների վերաբերյալ, ինչը, ինչ խոսք, չի հաջողվել։
Դա է վկայում նաև ֆեյսբուքյան էջերը կոտրելուց և ապօրինի մուտք գործելուց հետո առավոտ լույսով «ՀԺ»-ում հրապարակված politik.am-ի դեմ գրված քարոզչական բնույթի հոդվածը։
Սա ոչ այլ ինչ է, քան իշխանության և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ապօրինի միջամտություն և ոտնձգություն լրատվականների գործունեությանը կոնկրետ գործողություններով՝ ընդհուպ՝ գլխավոր խմբագիրների ֆեյսբուքյան էջերը կոտրելով։ Ընդ որում, ապօրինի մուտք գործելու մեթոդը (նայե՛լ կից նկարները) վկայում է այն մասին, որ դա արվել է Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական հրահանգով հատուկ ծառայությունների միջոցով։
Այս ամենը պետք է արժանանա լրագրողական հանրության, քաղհասարակության ներկայացուցիչների ուշադրությանն ու գնահատականին, քանի որ թիրախավորված են բոլոր այն լրագրողներն ու խմբագիրները, որոնք «համարձակվել են» հրապարակումներ անել Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ընտանիքի մասին։
Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ Հայաստանի Հանրապետությունում խոսքի և մամուլի ազատության պաշտպանության մակարդակի մասին»։

Общество 18:10 12/01/2020 Армения
Главред сайта AntiFake.am: Мой аккаунт в Facebook атакован с целью взлома по прямому указанию Никола Пашиняна
«Ночью 10 января, в 4:30, был атакован мой аккаунт в социальной сети Facebook: и несмотря на предупреждения соцсети о попытках незаконно выполнить вход на мою страницу, им это удалось сделать, поскольку они выбрали ночное время, чтобы у меня во время сна не было возможности предотвратить это», – написала на своей странице в Facebook редактор сайта AntiFake.am Астхик Матевосян.
«Сегодня узнала, что ночью такой же атаке подвергнулся аккаунт в социальной сети Facebook главного редактора politik.am.
Если вначале я подозревала, что усилия по взлому моего аккаунта в Facebook были связаны с публикациями AntiFake.am, то теперь у меня даже не осталось никаких сомнений: таким образом была предпринята бессмысленная попытка получить исведения об источниках публикаций AntiFake.am, чего, конечно же, не удалось сделать.
Об этом также свидетельствует статья пропагандистского характера против politik.am, опубликованная с утра пораньше в "Айкакан жаманак" – после взлома и незаконного входа на страницы в Facebook.
Это не что иное, как незаконное вмешательство и посягательство на деятельность СМИ со стороны властей и лично Никола Пашиняна конкретными действиями – вплоть до взлома  аккаунтов главных редакторов в Facebook. Кстати, метод незаконного входа (см. прикрепленные изображения) свидетельствует о том, что это было сделано по прямому указанию Никола Пашиняна – через спецслужбы.
Все это должно удостоиться внимания и оценки журналистского сообщества и гражданского общества, поскольку на мишень взяты все те журналисты и редакторы, которые "осмелились" делать публикации о Николе Пашиняне и его семье.
Это все, что нужно знать об уровне свободы слова и защиты прессы в Республике Армения», – отметила она.