Հասարակություն 09:09 13/01/2020 Հայաստան
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն քաղաքացիներին տեղեկացնում է, որ շարունակում է​ հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում սույն թվականի հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
«Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն սերտորեն համագործակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունների,​ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների,​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ թռիչքների անվտանգ ապահովման նպատակով։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին​ հաշվի առնել​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի​ խորհուրդը​ և​ դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա​ ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,-ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե հայտարարության մեջ։

Общество 10:43 13/01/2020 Армения
Комитет гражданской авиации Армении информирует граждан, что продолжает следить за развитием ситуации на Ближнем Востоке, в том числе и за новыми обстоятельствами, связанными с трагической авиакатастрофой Boeing-737 авиакомпании «Международные авиалинии Украины», потерпевшей крушение 8 января этого года вблизи Тегерана.
«Комитет гражданской авиации тесно сотрудничает с авиационными властями Исламской Республики Иран, международными гражданскими авиационными организациями, группой по оценке рисков летной безопасности Европейского Союза и всеми своими партнерами в целях обеспечения безопасности полетов.
С учетом сложившейся ситуации, Комитет гражданской авиации рекомендует зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учесть совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах», – говорится в сообщении Комитета.
Отмечается также, что в случае дополнительной информации она будет предоставлена зарегистрированным авиакомпаниям и общественности Армении.