Հասարակություն 09:09 13/01/2020 Հայաստան
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն քաղաքացիներին տեղեկացնում է, որ շարունակում է​ հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում սույն թվականի հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
«Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն սերտորեն համագործակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունների,​ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների,​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ թռիչքների անվտանգ ապահովման նպատակով։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին​ հաշվի առնել​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի​ խորհուրդը​ և​ դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա​ ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,-ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե հայտարարության մեջ։

Society 11:34 13/01/2020 Armenia
The Civil Aviation Committee of Armenia calls on airlines registered in the country to take into account the recommendation of the risk assessment group of the European Union Aviation Safety Agency (EASA) and consider the possibility of avoiding the Iranian and Iraqi airspace at all altitudes.
In a statement on Sunday, the committee said it continues following the developments in the Middle East, including the new circumstances surrounding the tragic crash of the Ukrainian International Airlines Boeing 737 plane in Tehran on January 8.
“The Civil Aviation Committee closely cooperates with the aviation authorities of the Islamic Republic of Iran, International Civil Aviation Organization, the EASA Risk Assessment Group and all its partners to ensure safe flight," the statement said.
European airlines should avoid Iranian airspace until further notice, the EU Aviation Safety Agency said on Saturday following Iran's admission that its armed forces inadvertently shot down the Ukrainian airliner.
The advice expands on an earlier EASA recommendation that national authorities bar airlines from overflying Iran below 25,000 feet.