Քաղաքական 13:06 17/01/2020 Հայաստան
«Եվրոպական միությունը, միջազգային այլ կառույցների նման, ուշադիր հետևում է Հայաստանում զարգացումների ընթացքին, սակայն ընթացքի մեջ գտնվող գործերը մենք չենք մեկնաբանում։ Մեկ բան, որ կարծում եմ կարևոր է․ տեղյակ եք, որ արդարադատության նախարարությունը սերտ շփումների մեջ է միջազգային կառույցների, այդ թվում նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ»,- լրագրողներին այսօր ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը՝ Ազատազրկման վայրերում խնդիրները և ՄԻՊ-ի՝ որպես կանխարգելման մեխանիզմին նվիրված քննարկման շրջանակում ճեպազրույցի ժամանակ։
Հարցին, որ նախկինում ԵՄ դեսպանությունը ներքին քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ մտահոգություններ հայտնում էր, ինչու այժմ չի արվում, Վիկտորինը պատասխանեց, թե չի կարող մեկնաբանել նախորդներին։
«Ես խիստ կզարմանայի, եթե այդպիսի բան տեղի ունենար և կոնկրետ ընթացող գործով տեղի ունենար միջամտություն։ Սակայն, ավելի արդիական մեկ բան ասեմ, մենք տեսնում ենք, որ դատական համակարգի բարեփոխումների ուղղությամբ գործադրվում են էական ջանքեր, որին մենք սատարում ենք, և դա է մեզ համար կարևոր»,-ասաց ԵՄ դեսպանը։
Սահմանադրական դատարանի, դատավորների վաղ կենսաթոշակի հետ կապված հարցերի հետ կապված Վիկտորինն ասաց, որ բոլոր այդ բաղադրիչների մշակման փուլում են, և դատական համակարգի այսպես կոչված ստուգման գործընթացի ընթացքին են հետևում։ Դեսպանը նշեց, որ հաջորդ շաբաթ պատվիրակություն է ժամանելու Հայաստան, որը մանրամասնորեն կանդրադառնա այդ առաջընթացին։
Դեսպանն ընդգծեց, որ Հայաստանը ճանաչում է ավելի քան 10 տարի, նույնիսկ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի հետ է աշխատել , և հիմա մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավման ուղղությամբ, մասնավորապես, խոշտանգման և արգելված վերաբերմունքի կանխարգելման ուղղութամբ լուրջ ջանքեր են տեղի ունենում, համագործակցություն կա նաև միջազգային կառույցների հետ։
Ազատազրկման վայրերում խնդիրներից դեսպանը նշեց, որ  եթե անձը զրկված է ազատությունից, ապա առաջին հերթին կարևորագույն իրավունքներից մեկը արժանապատիվ պայմանների ապահովումն է, երկրորդը՝ փաստաբանի հետ տեսակցելու հնարավորությունը, ապա բժշկին տեսակցելը։
«Այս ամենի վերաբերյալ կան չափանիշներ՝ միջազգային ու տեղական, ու կարևոր է դրանց պահպանումը։ Այս գործընթացում շատ կարևոր է քաղհասարակության ու մեդիայի դերը»,-ասաց դեսպանը։

Андреа Викторин: ЕС внимательно следит за развитиями в Армении, но не комментирует
«Европейский союз, как и остальные международные структуры, внимательно следит за развитиями в Армении, однако, находящиеся в процессе дела мы не комментируем. Кое-что, на мой взгляд, является важным: вы в курсе, что Министерство юстиции Армении находится в тесном контакте с международными структурами, в частности с Советом Европы», – заявила сегодня на пресс-конференции руководитель делегации Европейского союза в Армении Андреа Викторин на брифинге в рамках обсуждения «Проблемы в местах лишения свободы и правовые инструменты Защитника прав человека как национального механизма предотвращения».
На вопрос, что в прошлом ЕС регулярно выступал с заявлениями по внутриполитическим вопросам, почему сейчас подобных заявлений нет, она ответила, что не может комментировать предшественников.
«Я бы сильно удивилась, если бы подобное произошло и в конкретное дело произошло вмешательство. Однако, скажу кое-что актуальное, мы видим, что в направлении реформ судебной системы прилагаются существенные усилия, которые мы поддерживаем, и это для нас важно», – отметила посол.
Она подчеркнула, что знает Армению свыше 10 лет, а также имела возможность работать с первым Защитником прав человека. По её словам, сейчас можно констатировать, что в направлении улучшения защиты прав человека, в частности, по предотвращению пыток и запрещенного обращения, предпринимаются серьезные усилия, налажено сотрудничество и с международными структурами.
Обратившись к проблемам, существующим в местах лишения свободы, посол отметила, если лицо лишено свободы, то, в первую очередь, одним из важнейших из прав является обеспечение достойных условий, во-вторых, возможность свиданий с адвокатом, а также врачом.
«В отношении всего этого разработаны стандарты: международные и локальные, и важно их обеспечение. В данном процессе весьма важна роль гражданского общества и медиа», – подчеркнула Андреа Викторин.