Քաղաքական 15:16 23/01/2020 Հայաստան
Նիդերլանդների ԱԳ նախարար․ Երևանում դեսպանության բացումն առանցքային քայլ է՝ հարաբերությունների հետագա ամրապմդման համար
Հունվարի 22-23-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլոկը: Այսօր ՀՀ ԱԳ նախարարությունում հանդիպումից հետո Հայաստանի ու Նիդերլանդների ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ստեֆ Բլոկը հանդես եկան մամուլի ասուլիսով։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր սա Նիդերլանդներրի ԱԳ նախարարի առաջին երկկողմ այցն է Հայաստան։
Բլոկը նշեց, որ օրն սկսել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան այցով, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել 1915թ․-ի սարսափելի իրադարձությունների զոհերի հիշատակին։
Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններով, հատկապես օրենքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարով ու ընդգծեց, որ Նիդերլանդները դաշնակից կլինեն այս հավակնոտ բարեփոխումներում։
Նախարարը նշեց, որ ցանկանում են խորացնել երկկողմ հարաբերությունները և Երևանում բացում են դեսպանատուն։
«Սա մեկ այլ առանցքային քայլ է՝ հարաբերությունների հետագա ամրապմդման համար»,-ասաց Ստեֆ Բլոկը։
Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը նաև անդրադարձավ Արևելյան գործընկերությանը, նշելով, որ վերջին 10 տարիներին այս գործընկերությունն ապացուցել է հաջողությունը, Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանը դարձել է ԵՄ-ի համար առևտրային գործընկեր։ Հայաստանի համար կարևորվեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի իրականացումը։
«Այսօր մեր հանդիպումների ընթացքում մենք կենտրոնանալու ենք մեր հայ գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացման վրա և քննարկելու ենք Հայաստանի ու Նիդերլանդների միասին  աշխատելու հիանալի հեռանկարները»,-ասաց Ստեֆ Բլոկը։
Նախարարը նշեց, որ տնտեսական համագործակցության հնարավոր ոլորտներ են  բարձր տեխնոլոգիաները, որը Հայաստանում զարգացած է, գյուղատնտեսությունը, օրինակ ջերմոցների զարգացումը, ջրի մշակումը, սերմերի վերամշակումը և այլն։
Հայաստանի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման հարցի հետ կապված Բլոկը նշեց, որ սա եվրոպական գործընթաց է և Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է գնահատի Հայաստանում արված առաջընթացը։

Политика 18:05 23/01/2020 Армения
Глава МИД Нидерландов: Открытие посольства в Ереване является ключевым шагом для дальнейшего укрепления отношений
С 22 по 23 января с официальным визитом в Армении находится министр иностранных дел Королевства Нидерландов Стеф Блок. Сегодня после встречи в МИД РА главы МИД Армении и Нидерландов Зограб Мнацаканян и Стеф Блок выступили на совместной пресс-конференции.
Отметим, что с момента установления дипломатических отношений с Нидерландами это первый двусторонний визит.
С. Блок отметил, что день начался с визита в Музей-институт Геноцида армян, где дипломаты воздали дань уважения памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Глава МИД Нидерландов впечатлен происходящими в Армении изменениями, особенно по части верховенства закона и борьбы против коррупции. Он подчеркнул, что Нидерланды будут союзником в столь амбициозных реформах.
Министр отметил, что они желают расширить двусторонние отношения, и открывают посольство в Ереване.
«Это ещё один ключевой шаг для дальнейшего укрепления отношений», – подчеркнул Стеф Блок.
Глава МИД Ниденрландов обратился также к Восточному партнерству, отметив, что за последние 10 лет это партнерство доказало свой успех, регион «Восточного партнерства» стал для Евросоюза торговым партнером. Была подчеркнута также важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС для Армении.
«Сегодня в ходе наших встреч мы сконцентрируемся на углублении отношений с нашими армянскими партнерами, и обсудим прекрасные перспективы совместной работы Армении и Нидерландов», – отметил С. Блок.
Министр отметил, что возможными сферами для экономического сотрудничества являются: сфера высоких технологий, которая развита в Армении, сельское хозяйство (к примеру, развитие тепличных комплексов, обработка воды, переработка семян) и пр.
Что касается процесса либерализации визового режима для Армении, Блок отметил, что это европейский процесс и Европейская комиссия должна оценить достигнутый в Армении прогресс.