15:09 17/02/2020 Հայաստան
«Իմ նկատմամբ հարուցված քրեական գործի պատճառը աղբյուրի չբացահայտման հետևանք է»,- «Մամուլի հետհեղափոխական մարտահրավերները․ սպասելիքներ և անելիքներ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Antifake.am կայքի հիմնադիր Նարեկ Սամսոնյանը:
Նա նշեց, որ իր դեմ հարուցված գործն ունի նաև անձնական և քաղաքական պատճառներ, և այդ աղբյուրը չբացահայտելուն հետևել է իր նկատմամբ քրեական գործ հարուցելը և որպես մեղադրյալ ներգրավելը.
«Իրավական առումով աբսուրդային գործ է, որովհետև որևէ ցուցմունք չկա, բայց իրենք այդ ցուցումների հիման վրա են արել, այնտեղ իրավական այնպիսի ծիծաղելի վիճակ է, որ գործին ծանոթացած փաստաբաններն ասում են՝ հետագայի մասին ինչ վատ պատկերացումներով են էս մարդիկ այս գործն արել: Քաղաքական բովանդակությունը բավականին առատ է»,- ասաց նա:
Սամսոնյանը նշեց, որ թեև antifake.am-ը դեռևս մեկ տարվա գործունեություն չունի, բայց հասցրել է մեծ բացահայտումներ անել՝ սկսած Աննա Հակոբյանի տասնյակ հազար դոլարներով վարսահարդար ունենալու թեմայից, շարունակած «Բոգարտից» կահույք գնելով, կառավարական առանձնատան վերանորոգումով, մեքենաների գնումով.
«Մեր հիմնական թիրախում եղել են կառավարության այն գործողությունները, որոնք իրենց համար ցավոտ են եղել: Իրենք ցավոտ են տանում այդ վերաբերմունքը։ Վլադիմիր Կարապետյանի հրաժարականը մենք գիտեին մեկ օր առաջ, հայտարարել էինք, որ Հովհաննես Մովսիսյանն է հաջորդ հրաժարական տվողը: Նա հրաժարական չտվեց զուտ նրա համար, որ մենք դա ասել էինք: Հետո եկավ «իկռայի» պատմությունը, որը հարյուր տոկոսանոց ճիշտ է, իրենց համար վերջնական հասավ այն տեղին, որ իրենք հետդարձի ճանապարհ չունեն, և այդ գործը ստեղծվեց»։
Սամսոնյանն ընդգծեց՝ հարցուցված գործը և իրեն՝ որպես մեղադրյալ ներգրավելը շարունակությունն է իշխանության սկսած շղթայի։
Նա ներկայացրեց իրենց վերջին բացահայտումները՝ Հանրային կապերի և տեղեկատվության ՊՈԱԿ-ի կողմից ղեկավարվող յութուբյան ալիքների վերաբերյալ, որոնք ատելության խոսք են տարածում հօգուտ Նիկոլ Փաշինյանի։
«Մենք այսօր գործ ունենք իշխանության կողմից խրախուսվող լրագրության մի տեսակի հետ, որն ամբողջությամբ հերյուրանքներ,ատելության խոսք և զրպարտություն է տարածում, բայց լրատվամիջոցները, որոնք իրենց հաճելի չեն, իրենք այդ 8-րդ ալիքներով, ֆեյքերի ՊՈԱԿ-ի տասնյակ հազարավոր ֆեյքերով փորձում են ճնշել»,-ասաց Նարեկ Սամոսնյանը։

Общество 16:03 17/02/2020 Армения
«Причина возбуждения уголовного дела против меня – следствие не раскрытия источника», – заявил основатель Antifake.am Нарек Самсонян на обсуждении по теме «Постреволюционные вызовы для прессы: ожидания и действия».
Он отметил, что у возбужденного в его отношении дела имеются также личные и политические причины, и за отказом раскрыть этот источник последовало возбуждение уголовного дела против него и привлечение в качестве обвиняемого.
«Это абсурдное с юридической точки зрения дело, потому что нет каких-либо показаний, но они сделали это на основании показаний, здесь существует такая нелепая юридическая ситуация, что адвокаты, ознакомившиеся с делом, говорят: с какими плохими представлениями на будущее эти люди сделали это дело. Политическое содержание довольно обильное», – сказал он.
Самсонян отметил: хотя antifake.am функционирует не более года, но сайт уже спел сделать крупные разоблачения, начиная с темы о том, что супруга премьера Армении Анна Акопян тратит десятки тысяч долларов на парикмахера, покупки мебели из «Богарт» до ремонта правительственной дачи, покупки машин.
«Нашей основной мишенью были действия правительства, которые были болезненными для них. Они очень болезненно реагируют на это. Мы узнали об отставке Владимира Карапетяна за день до этого, мы сообщили, что следующим в отставку подаст Ованнес Мовсисян. Он не ушел в отставку просто потому, что мы об этом сказали. Затем последовала история «об икре», которая на сто процентов верна, и это привело к тому, что им не осталось обратного пути, и было создано это дело», – отметил Самсонян.
Самсонян подчеркнул, что возбужденное дело и его привлечение в качестве обвиняемого являются продолжением цепочки, начатой властями.
Он представил их последнее разоблачение– о каналах на YouTube, которыми руководит ГНКО по связям с общественностью и информацией и которые распространяют риторику ненависти – в пользу Никола Пашиняна.
«Сегодня мы имеем дело с видом поощряемой правительством журналистики, которая распространяет ложь, риторику ненависти и клевету, а средства массовой информации, которые им не нравятся, им не угодны, они пытаются подавить этими десятками тысяч фейками ГНКО», – сказал Нарек Самсонян.