Իրավունք 11:31 23/03/2020 Հայաստան
Տեղեկությունների հրապարակման սահմանափակումները խախտելու դեպքում ԶԼՄ-ները կարող են ենթարկվել կրկնակի տույժի
«Լրատվական գործունեություն իրականացնողները կենթարկվեն վարչական տույժի, եթե արտակարգ դրության ընթացքում խախտեն տեղեկությունների հրապարակման սահմանափակումները»,- ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, եթե նախատեսված տույժին ենթարկված տեղեկատվությունը մեկօրյա ժամկետում չհեռացվի, ապա ևս մեկ անգամ տուգանք կնշանակվի՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկից 1000-ապատիկի չափով։
Բադասյանը տեղեկացրեց նաև, որ կառավարությունն այս պահին քննարկում է խոսքի ազատության սահմանափակման դրվագով փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնությունը, այսինքն՝ կարելի է արձանագրել, որ օրենսգրքով նախատեսվող փոփոխությունն ավելի շատ ապագային միտված կլինի։
«Բացի այդ, արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները, կամ ազատ տեղաշարժի այլ սահմանափակումները ենթադրում են՝ անձանց, այդ թվում վարակվածի հետ շփված անձանց առանձնացում դրա համար նախատեսված որոշակի տարածքում՝ այլ մարդկանց հետ շփումը բացառելու նպատակով։ Ինքնամեկուսացում է համարվում վարակվածի հետ շփված անձի առանձնացումը իր մշտական բնակության կամ նախընտրած այլ վայրում»,- ներկայացրեց Բադասյանը։
Նա նշեց, որ «Քրեական օրենսգրքում» առաջարկում ենք ավելացնել՝ արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է անձի վարակում, ենթադրում է տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 300-500-ապատիկի չափով, կամ կալանք՝ առավելագույնը 1 ամիս ժամկետով, կամ որոշակի պաշտոնից զրկում՝ առավելագույնը 2 տարի ժամկետով։
Խորհրդարանը քննարկում է «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու հարցը։

Право 12:21 23/03/2020 Армения
В случае нарушения ограничений на публикацию информации в отношении СМИ будет применен повторный штраф
«Осуществляющие информационную деятельность будут привлечены к административной ответственности, если в период чрезвычайного положения нарушат ограничения на обнародование информации», – заявил на внеочередном заседании Национального Собрания Армении министр юстиции РА Рустам Бадасян.
Министр сообщил, если информация, за которую СМИ привлечено к административной ответственности, не будет удалена в течение одного дня, то штраф будет применен повторно – от 500 до 1000-кратного оклада минимальной заработной платы.
«Кроме этого, правила изоляции или самоизоляции в период введенного на основании чрезвычайной ситуации чрезвычайного положения, или другие ограничения на свободное передвижение предполагают изоляцию лиц, в том числе контактировавших с инфицированным лиц, на выделенной для этого определенной территории с целью исключения контакта с другими лицами. Самоизоляцией считается изоляция контактировавшего с инфицированным лица в месте постоянного жительства или в другом месте по его выбору», – отметил министр.
Он отметил, что предлагается внести дополнения в «Уголовный кодекс РА», в частности, положение о нарушении правил изоляции или самоизоляции в период чрезвычайного положения, которое по неосторожности привело к заражению лица, установить штраф – в размере от 300 до 500-кратного оклада минимальной зарплаты, или арест – сроком максимум 1 месяц, или лишение права занимать определённые должности – сроком максимум на 2 года.