Տնտեսություն 11:57 25/03/2020 Հայաստան
«Պլաստիկի դեմ պայքարի հիմնական միջոցներից մեկն աշխարհում աղբի վերամշակումն է։ Այս ուղղությամբ մենք ինչ-որ բան անո՞ւմ ենք»,- ասյօր խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ դիմելով շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին։
Գրոգիսյանը նշեց, որ եվրոպական երկրներում հատուկ տոպրակներ են վաճառվում, որոնք գնելու պարագայում քաղաքացին ազատվում է աղբահանության համար վճար մուծելուց. «Նման տոպրակ գնելը համարվում է աղբի վճար մուծել։ Մենք նման մեխանիզմ պատրաստվո՞ւմ ենք ներդնել»։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Գրիգորյանը նշեց, որ աղբի տոպրակները երկրորդական հումքից ստացվող տոպրակներ են, և դրանց վաճառքը իրականացվելու է։
«Բացի այդ եթե արտադրվող պոիլէթիլենային տոպրակների միայն 30%-ն է մեկանգամյա օգտագործման համար, ապա մյուսներն օգտագործվում են բազմակի անգամներ»,-ասաց Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ վերամշակման առումով շատ կարևոր է աղբի տեսակավորման հարցը, և տարածքային և ենթակառուցվածքների նախարարությունն աշխատում է այդ ուղղությամբ։
«Տարբեր ծրագրեր կան, և եթե մենք որոշել ենք՝ պետք է հավերժ այստեղ ապրենք, ապա պետք է աղբի հարցը լուծենք։ Այս ժամանակահատվածում, երբ մեր քաղաքացիները տանն են, հնարավորություն կա աղբը որոշակիորեն տեսակավորել։ Իսկ եվրոպական երկրներում աղբահանության վճարները շատ թանկ են»,- ասաց Գրիգորյանը։
Գևորգ Գորգիսյանն էլ հետաքրքրվեց՝ մոտավորապես ե՞րբ կունենանք աղբի վերամշակման մոդել։
Արձագանքելով հարցին՝ Գրիգորյանը նշեց, որ խոշոր բնակավայրերում ձևավորվող աղբը տնտեսական առումով բավականին եկամտաբեր բիզնես է, և տարբեր միջազգային կազմակերպություններ հետաքրքրություն են ցուցաբերում. «Եվ մենք որպես գերատեսչություն կարծում ենք՝ այո, աղբը պետք է տեսակավորվի և վերամշակվի»։

Общество 14:22 25/03/2020 Армения
«Одним из основных способов борьбы с пластиком в мире является переработка мусора. Делаем ли мы что-нибудь в этом направлении?» – спросил министра окружающей среды Армении Эрика Григоряна сегодня в Национальном Собрании депутат от фракции «Просвещенная Армения» Геворк Горгисян.
Горгисян отметил, что в европейских странах продаются специальные сумки, при приобретении которых гражданин освобождается от уплаты сбора за вывоз мусора. «Покупка такой сумки считается оплатой за вывоз мусора. Собираемся ли мы внедрять такой механизм?» – спросил депутат.
Отвечая на вопрос депутата, Григорян отметил, что мешки для мусора изготавливаются из вторичного сырья, и их продажа будет осуществляться.
«Кроме того, если только 30% производимых полиэтиленовых пакетов являются одноразовыми, то другие используются многократно», – сказал Григорян.
Он отметил, что с точки зрения переработки очень важен вопрос сортировки отходов, и министерство территориального и инфраструктур работает в этом направлении.
«У нас имеются разные программы, и если мы решили, что должны жить здесь вечно, то мы должны решить проблему мусора. За это время, когда наши граждане дома, есть возможность в определенной степени сортировать мусор. А в европейских странах сборы за вывоз мусора очень высокие», – сказал Григорян.
Геворк Горгисян также поинтересовался, когда у нас будет внедрена модель переработки мусора.
Отвечая на вопрос, Григорян отметил, что мусор, образующийся в крупных населенных пунктах, является довольно прибыльным бизнесом в экономическом плане, и различные международные организации проявляют интерес. «И мы, как ведомство, считаем, что да, мусор нужно сортировать и перерабатывать», – указал он.