Քաղաքական 13:34 07/04/2020 Հայաստան
«Պարոն Փաշինյանն իր երկարատև (ու ձանձրալի) լայվի ընթացքում խոսեց ավիացիային պատուհասած աղետի թեմայից։ Նա ասաց, որ այո՝ մեր ավիաընկերություններն արգելքի տակ են ընկել։ Վարչապետը նաև ասաց, որ Եվրոպան առաջ է ընկել ու մայիսի նիստում նախատեսված որոշումն արդեն իսկ ընդունել է, ու արգելքը այլևս փաստ է։
Պատճառների մասով վարչապետը երկու բան ասաց՝ նախկիններն են մեղավոր, ու սաբոտաժնիկներն, ովքեր Տաթևիկ Ռևազյանին անհրաժեշտ կերպով չեն զեկուցել խնդիրները; Այսպես ասած՝ թաքցրել են։
Հաա, նաև ասաց, որ թեման շահարկում են, ու «շահարկողները իզուր են շահարկում»։
ՔՈՒԱՆՇ, ՊԱՐՈՆ ՎԱՐՉԱՊԵՏ։
Ինչպես երևում է՝ իրականությունն այսօր էլ թաքցնում են և ձեզանից, և մեզանից՝ հանրությունից։
Իսկ իրականությունն այն է, որ 2019-ի նոյեմբերին Բրյուսելում կայացել է հանդիպում, որին Տաթևիկ Ռևազյանը պետք է մասնակցեր «Տարոն ավիա»-ի հետ։ Սակայն նա մեկնել է Բրյուսել ու հայտնել, որ «Տարոն ավիան» չի եկել, որովհետև ինքը զրկել է նրանց օդանավ շահագործելու արտոնագրից։ (Այսինքն՝ ՔԱԿ-ում խնդիրը լավ էլ իմացել են, ուղղակի փորձել են հարցը լուծել գեղական կարգով՝ չկա «Տարոն ավիա», չկա խնդիր ֆորմուլայով։)
Չի ստացվել։ Մեկ ամիս անց՝ դեկտեմբերի 9-ին դեղին քարտ են ստացել։
Փետրվարին լրացուցիչ ուսումնասիրություններ պետք է կայանային։ Տաթևիկ Ռևազյանի ղեկավարած կառույցը դասեր չքաղելով առաջին բացթողումից, փետրվարի 1-ին օդանավ շահագործողի արտոնագրից զրկել է Աֆրիկայում աշխատող մեկ այլ ավիաընկերության՝ «Մարս ավիա»-ին։ Բայց ինչպես հասկանում ենք, այս դեպքում ևս չի աշխատել, ու մենք կարմիր քարտ ենք ստացել։
Ես ներկա չեմ եղել քննարկումներին, բայց ենթադրում եմ, որ եվրոպացիները ասած կլինեն՝ ժողովուրդ ջան, խնդիրը Աֆրիկայում աշխատելը չի, խնդիրն այն է, որ դուք ի վիճակի չեք հսկել ձեր ավիաընկերությունների պարկում եղած օդանավերի անվտանգությունը, կարողություն չունեք։
Այնպես որ՝ սիրելի վարչապետ, աչքիս Ձեզ սխալ բաներ են զեկուցել, ու երևի ճիշտ կլինի սաբոտաժնիկներին մի քիչ բարձր էշելոններում փնտրեք։
ՀԳ. Ես երեկ հարցեր էի հնչեցրել, ու համարում եմ, որ վարչապետի արձագանքը իմ հարցերից մեկի պատասխանն էր, այն է՝ Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ իրեն ինֆորմացիոն կարանտինի մեջ չեն պահում, բայց մենք տեսնում ենք, որ իրականությունը մի փոքր այլ է»։

Политика 14:50 07/04/2020 Армения
«Г-н Пашинян во время своего долгого (и скучного) прямого эфира коснулся темы постигшей авиацию катастрофы. Он сказал, что, да, наши авиакомпании попали под запрет. Премьер-министр также отметил, что Европа поспешила и уже приняла запланированное на заседание в мае решение, и запрет – уже факт.
Относительно причин премьер-министр сказал две вещи: виноваты прежние власти и саботажники, которые надлежащим образом не доложили о проблемах Татевик Ревазян. Так сказать, скрыли.
Да, сказал также, что на этой теме спекулируют и «спекулянты спекулируют напрасно».
Куанш, г-н премьер!
Как видно, реальность и сегодня скрывают как от вас, так и от нас – от общества. А реальность такова, что в ноябре 2019 года в Брюсселе состоялась встреча, в которой должна была принять участие Татевик Ревазян совместно с "Тарон Авиа". Однако она отправилась в Брюссель и сообщила, что "Тарон Авиа" отсутствует, поскольку она лишила их лицензии на эксплуатацию самолета. (Другими словами, в Комитете гражданской авиации хорошо знали о проблеме, просто пытались решить проблему примитивным образом: по формуле нет компании "Тарон Авиа", нет проблемы). Это не сработало. Через месяц, 9 декабря, получили желтую карточку.
В феврале должны были быть проведены дополнительные исследования. Возглавляемая Татевик Ревазян структура не извлекла уроков из первого упущения, 1 февраля лишив лицензии на эксплуатацию воздушного судна еще одну авиакомпанию, работающую в Африке "Марс авиа". Но, как понимаем, в этом случае также не сработало, и мы получили красную карточку.
Я не присутствовал на обсуждениях, но, предполагаю, что европейцы сказали: народ, проблема не в работе в Африке, проблема в том, что вы не в состоянии контролировать безопасность самолетов, имеющихся в парках ваших авиакомпаний, у вас нет потенциала.
Так что, дорогой премьер-министр, по ходу Вам докладывали неверные вещи, и, наверное, было бы правильнее искать саботажников в немного более высоких эшелонах.
P.S. Вчера я озвучивал вопросы, и считаю, что отклик премьер-министра был ответом на один из моих вопросов, то есть Никол Пашинян считает, что его не держат в информационном карантине, но мы видим, что реальность несколько иная».