Տնտեսություն 18:25 25/04/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով  մտցված սահմանափակումների պատճառով կարող է 6-9 միլիոն մարդ  մնալ գործազուրկ։ news.ru-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Վերահսկիչ պալատի նախագահ Ալեքսեյ Կուդրինը։
«Ռուսաստանում գործազրկությունը տնտեսության ճգնաժամի ֆոնի վրա սահմանափակիչ միջոցների պատճառով կարող է հոռետեսական կանխատեսումով ավելի քան կրկնակի լինել»,- ասել է նա։
Ա.Կուդրինի խոսքով, գործազուրկ կդառնա երկրի տնտեսապես ակտիվ բնակչության առվազն 8 տոկոսը։  Վատագույն դեպքում գործազրկությունը կարող է հասնել 10 տոկոսի։ Ռուսվիճվարչության տվյալներով, մարտին այն կազմել է 4,7 տոկոս։
Կուդրինն ակնկալում է, որ տարեվերջին Ռուսաստանի տնտեսության անկումը կկազմի 6-8 տոկոս, ընդ որում դրան է տանում ոչ միայն կորոնավիրուսի համավարակը, այլև այլ գործոններ, օրինակ, կապված նավթի շուկայում իրավիճակի և վառելիքի պահանջարկի անկման հետ։

Экономика 19:28 25/04/2020 В мире
Безработица в России на фоне коронавируса может подскочить до 7-8%, в худшем варианте — до 10% от экономически активного населения, считает глава Счетной палаты России Алексей Кудрин. Информацию передает РИА Новости.
«Пока - как ни странно, даже несмотря на вот уже переход в очень серьезную стадию кризиса, у нас минимальное количество зарегистрированных безработных. У нас 0,7% безработных от количества экономически активного населения. Это - зарегистрированных. Если считать по другим меркам, по меркам Международной организации труда, у нас 4,5% безработных», – сказал Кудрин в эфире телеканала «Россия 1».
По данным Росстата, уровень безработицы (отношение численности безработных к численности рабочей силы) в марте 2020 года составил 4,7%.
«Безработица сможет скакнуть до 7-8%, в худшем варианте – до 10% от экономически активного населения, это от 6 до 9 миллионов человек», – сказал глава Счетной палаты.
По его словам, государство уже сделало первый очень серьезный шаг, подняв пособие по безработице до прожиточного минимума. «Это правильно, это забота», – добавил Кудрин.