Իրավունք 17:55 01/05/2020 Հայաստան
Վանեցյանի փաստաբանները վարչապետի մամուլի խոսնակի հայտարարությունը զրպարտություն են որակում, նրանք կդիմեն դատարան
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչներ Լուսինե Սահակյանն ու Արամազդ Կիվիրյանը տարածել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Երեք օր առաջ, կեսգիշերին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում անդրադարձ կա նաև ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանին։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է, թե իբր. «ԶՊՄԿ-ում (Զանգեզուրի պղնձամոլիպդենային կոմբինատ) Մ.Մինասյանի փայաբաժինն, օրինակ, առերևույթ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահմամբ և կրկին կեղծ փայատերերի օգնությամբ ձեռք է բերել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Վերջինիս հորը պատկանող ընկերությունը դարձել է նաև ԶՊՄԿ-ի բեռների խոշոր փոխադրող»։
Վարչապետի մամուլի խոսնակը նաև հարկ է համարել հայտարարությամբ վարչապետի «ցուցումը» փոխանցել ՀՀ իրավապահ մարմիններին, թե «ՀՀ վարչապետը ակնկալում է, որ ՀՀ իրավապահ մամիններն ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ պատշաճ քննության կենթարկեն վերը նշվածը եւ Հայաստանի ժողովրդին կտան վստահելի պատասխաններ»։
Հայտարարում ենք, որ վարչապետի խոսնակի հայտարարության մեջ տեղ գտած այս տեղեկությունները որևէ աղերս չունեն իրականության հետ։ Անթույլատրելի ու զարհուրելի ենք համարում պետության ղեկավարի խոսնակի միջոցով ակնհայտ զրպարտչական տեղեկությունների տարածումը, առավել ևս ինչ-որ «պատշաճ քննություն» իրականացնելու` քաղաքական ճնշման ուղղակի տարրեր պարունակող ցուցումը։
Իրավական հնարավոր ողջ գործիքակազմի օգտագործմամբ ձեռնամուխ ենք լինելու Արթուր Վանեցյանի իրավունքների պաշտպանությանը, կպատրաստվի ու դատարան կներկայացվի համապատասխան քաղաքացիական հայց։
Զրպարտություն կատարած յուրաքանչյուր ոք պետք է օրենքի շրջանակում պատասխան տա դրա համար, իսկ զրպարտության գործելաոճը պետք է վերջնականապես մերժվի Հայաստանում»։

Право 18:23 01/05/2020 Армения
Представители Артура Ванецяна считают заявление пресс-секретаря премьера Армении клеветой, они обратятся в суд
Представители бывшего директора Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артура Ванецяна – Лусине Саакян и Арамазд Кивирян – выступили с совместным заявлением, в котором говорится:
«Три дня назад, в полночь, пресс-секретарь премьера Армении выступила с заявлением, в котором упоминается также бывший директор СНБ Артур Ванецян.
В заявлении в частности отмечается, будто "долю М.Минасяна в Зангезурском медно-молибденовом комбинате, например, при предполагаемом превышении должностных полномочий и содействии подставных дольщиков приобрел бывший директор СНБ Артур Ванецян. Принадлежащая отцу последнего компания также стала крупным перевозчиком грузов ЗММК".
Пресс-секретарь премьер-министра также сочла нужным заявлением передать "указание" премьера правоохранительным органам, мол "премьер-министр ожидает, что правоохранительные органы вопреки всем трудностям подвергнут должному расследованию вышеуказанное и дадут народу Армении вызывающие доверие ответы".
Заявляем, что сведения, содержащиеся в заявлении пресс-секретаря премьер-министра, не имеют ничего общего с действительностью. Считаем недопустимым и возмутительным распространение через пресс-секретаря руководителя государства заведомо клеветнической информации, тем более содержащее прямые элементы политического давления указание провести какое-то "надлежащее расследование".
Применив весь возможный правовой инструментарий, мы приступим к защите прав Артура Ванецяна, будет подготовлен и представлен в суд соответствующий гражданский иск.
Каждый распространяющий клевету должен ответить за это в рамках закона, а клеветнический стиль должен быть окончательно отвергнут в Армении».