Առողջություն 11:13 14/05/2020 Հայաստան
Մայիսի 14-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 3860 դեպք, որոնցից 1572-ն` առողջացած, 49-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 2218 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 36016 թեստավորում:
Այսպիսով` կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 142 նոր դեպք կա և 72 առողջացած։
Մահվան դեպքի վերաբերյալ ԱՆ-ից հայտնում են, որ պացիենտը եղել է 81 տարեկան (տղամարդ) և ունեցել է ուղեկցող խրոնիկական հիվանդություններ:
Նախարարությունում գործում է շուրջօրյա «թեժ գիծ» ծառայություն` 8003 և «օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060838300 հեռախոսահամարներով

Health 11:33 14/05/2020 Armenia
Armenia has confirmed 142 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 3,860 in the country as of 11 a.m. Thursday, May 14, the Ministry of Health reports. 72 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 1,572.
The number of COVID-19 fatalities has reached 49 after one more patient died on Wednesday.
The latest victim was a 65-year-old male patient who had no underlying chronic health condition, the ministry said.
Apart from that, two cases of death were registered on Friday when the patient had tested positive for coronavirus, but the causes of deaths were another disease. The total of such death cases is .