Հասարակություն 15:25 04/06/2020 Հայաստան
ՀՀ ԳԱԱ Ա.Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտում հիմնարար գիտելիքների հիման վրա ստեղծվել է նոր սերնդի նյութ` «Բիօքսիլ 2», որը կարող է հաջողությամբ օգտագործվել COVID-19-ի դեմ պայքարում տարածքների, մակերևույթների, իրերի ախտահանման համար:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայությունից։
«Բիօքսիլ 2»-ը կոմպոզիտային, արդյունավետ, քլոր չպարունակող, ակտիվ թթվածնի հիման վրա ստեղծված ախտահանող-լվացող նյութ է:
«Մաքուր ջրածնի պերօքսիդի 0,5 տոկոս կոնցենտրացիան վերացնում է կորոնավիրուսը: Մեր ստեղծած «Բիօքսիլ 2»-ում ջրածնի պերօքսիդի պարունակությունը 5 անգամ ավելի է՝ 2 տոկոս է: Այնտեղ կան նաև ջրածնի պերօքսիդի ակտիվարարներ,  որով ջրածնի պերօքսիդի ազդեցությունն ավելացնում են տասնյակ անգամներ: «Բիօքսիլ 2»-ն ակտիվ է մանրէների շատ տեսակների համար: Բացի այդ, այն չի գունավորում շրջապատը, բնապահպանական տեսակետից անվտանգ է և ոչ տոքսիկ, չի ազդում մարդու առողջության վրա, չի քայքայում իրերը, չունի հոտ»,- վստահեցնում է ՀՀ ԳԱԱ Քիմիայի և Երկրի մասին գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, «Բիօքսիլ 2»-ի ստեղծման և արտադրության աշխատանքների ղեկավար ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Լևոն Թավադյանը:
«Բիօքսիլ 2»-ն անցել է փորձարկումներ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ախտահանման կենտրոն» ՓԲԸ-ում և «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, ինչպես նաև տարբեր տեսակի սնունդ արտադրող ձեռնարկություններում: Բոլոր փորձարկումների արդյունքում հաստատվել է «Բիօքսիլ 2»-ի բարձր արդյունավետությունը, ՀՀ «Ստանդարտների ազգային ինստիտուտում» հաստատվել են տեխնիկական պայմանները:
«Բիօքսիլ 2»-ի արտադրությունը կազմակերպվում է Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի տարածքում հիմնված արտադրամասում, որի հզորությունն օրական 2 տոննա է: Ներկայումս «Բիօքսիլ 2»-ի արտադրության հիմնական պատվիրատուն ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունն է, որը ձեռք է բերել այս ախտահանիչ նյութը ՀՀ ԳԱԱ համակարգի կառույցների ախտահանման համար:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահության շենքը և ՀՀ ԳԱԱ բոլոր գիտահետազոտական կազմակերպությունները շաբաթը երկու անգամ ախտահանվում են «Բիօքսիլ 2» ախտահանող-լվացող նյութով:  Որպես նվիրատվություն 1 տոննա «Բիօքսիլ 2» Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտը տրամադրել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ նպատակային օգտագործման համար:

Общество 16:45 04/06/2020 Армения
В Институте химической физики им. А. Б. Налбандяна НАН Армении на основе фундаментальных знаний создано вещество нового поколения «Биоксил-2», который может быть успешно использован для дезинфекции территорий, поверхностей и предметов в борьбе с COVID-19. Об этом сообщают из пресс-службы НАН РА.
Согласно информации, «Биоксил-2» – дезинфицирующее и моющее вещество на основе композитного, эффективного, не содержащего хлора, активного кислорода.
«Концентрация чистого пероксида водорода в 0,5% устраняет коронавирус. В созданном нами “Биоксил-2” содержание перекиси водорода в 5 раз больше – 2%. В нем есть и активаторы пероксида водорода, повышающие действие перекиси водорода в десятки раз. “Биоксил-2” – активен против многих видов бактерий. Кроме этого, вещество не окрашивает окружающую среду, с экологической точки зрения является безопасным и нетоксичным, не влияет на здоровье человека, не разрушает вещи, не имеет запаха», – подчеркнул секретарь Отделения химии и наук о стране НАН Армении, руководитель работ по созданию и производству «Биоксил-2» академик НАН Армении Левон Тавадян.
Вещество «Биоксил-2» прошло испытания в ЗАО «Дезинфекционный центр» Министерства здравоохранения Армении и ГНКО «Национальный центр по борьбе с туберкулезом», а также на предприятиях, производящих различные виды продуктов питания. В результате всех испытаний была подтверждена высокая эффективность «Биоксил-2», в Национальном институте стандартов утверждены его технические условия.
Производство «Биоксил-2» организовано в цехе на территории Института химической физики, мощность производства составляет 2 тонны в день. В настоящее время основным заказчиком «Биоксил-2» является президиум НАН Армении, который приобрел этот дезинфицирующий материал для дезинфекции структур системы НАН.
Здание президиума НАН и все научно-исследовательские институты НАН два раза в неделю дезинфицируются этим дезинфицирующим и моющим веществом. Институт химической физики предоставил 1 тонну «Биоксил-2» МЧС Армении для его целевого использования.