Իրավունք 13:32 23/06/2020 Հայաստան
«Միշտ հիշեք, Սահմանդրական դատարանում մենք չենք ասում սրա դիմումը, նրա դիմումը, մենք միշտ ասում ենք՝ այսինչ հոդվածին վերաբերող դիմումը»,- լրագրողների հետ ճապազրույցում հայտարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու ՀՀ երկրորդ հնախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա վարույթի շրջանակում նիստ նշանակվեց։
ՍԴ նախագահը բացատրեց, թե ինչու նիստ նշանակելու որոշում կայացվեց։
«Ժողովուրդ ջան, մի շատ պարզ պատճառով։ Չընդունել չէինք կարող։ Սահմանդրության 56-րդ հոդվածն ասում է՝ գործը վերսկսում է կասեցման համար հիմք հանդիսացած հանգամանքերի վերացումից հետո։ Հիմա կասեցման երկու հիմք կար՝ ՄԻԵԴ կարծիքն ու Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը»,- ասաց նա։
Թովմասյանի խոսքով, պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակով, ՍԴ-ն էլ երբեմն հեռահար է աշխատում, ինքը Վենետիկի հանձնաժողովի մասին տեղեկացվել է հունիսի 19-ի երեկոյան։
«Հիմա եթե ես ուրբաթ օրն եմ տեղեկացել, երբ պե՞տք է ընդգրկեի, եթե ոչ առաջին նիստին։ Իսկ մեզ մոտ առաջին նիստը երկուշաբթի էր։ Դուք այստեղ ի՞նչ տարօրինակ բան եք տեսել։ Չընդգրկելու դեպքում դուք պետք է հարց տայիք, ինչի՞ չեք ընդգրկել։ Դուք հիմա ինձ մեղադրում եք, մոտավորապես այս բանի համար, թե ինչու եմ եկել գործի»,- ասաց ՍԴ նախագահը։
Թովմասյանը հիշեցրեց, որ 300.1 հոդվածի սահմանադրականության վերաբերյալ դիմումը միակ գործն է, որի քննությունը տևել է մեկ տարուց ավելի։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումների հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ միավորված գործի դատաքննությունը նշանակված է հուլիսի 7-ին։

Право 14:53 23/06/2020 Армения
«Всегда помните: в Конституционном суде мы не говорим чье-то заявление, мы всегда говорим – относящееся к той или иной статье заявление», – заявил на брифинге 23 июня председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян, отвечая на вопрос, почему в рамках производства на основании заявления второго президента РА Роберта Кочаряна было назначено заседание.
Глава КС Армении объяснил, почему было принято решение о назначении заседания.
«По одной очень простой причине. Мы не могли не принять такого решения. Статья 56 Конституции гласит, что дело возобновляется после устранения послуживших основанием для его приостановления обстоятельств. Теперь, было два основания для приостановления: мнение ЕСПЧ и мнение Венецианской комиссии», – сказал он.
По словам Товмасяна, из-за пандемии коронавируса Конституционный суд иногда работает дистанционно, о мнении Венецианской комиссии суд узнал вечером 19 июня.
«Теперь, если я узнал в пятницу, когда должен был включить его, если не на первом же заседании? Первое заседание же у нас было в понедельник. Что странного вы увидели здесь? Если бы я не включил, вы должны были задать вопрос, почему я не сделал этого? Вы сейчас обвиняете меня приблизительно в том, почему я пришел на работу», – сказал председатель Конституционного суда.
Товмасян напомнил, что заявление касательно конституционности статьи 300.1 является единственным делом, рассмотрение которого продлилось более года.
Конституционный суд  Армении 7 июля начнет рассмотрение вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса РА Конституции РА на основании заявлений второго президента Армении Роберта Кочаряна и суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана.