Իրավունք 15:39 14/07/2020
Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանն իր միջնորդությունը ներկայացնելիս հայտարարեց, որ քրեական գործը սահմանադրականության հետ կապված խնդիր ունի։
Հիշեցնենք, որ նա առաջարկում է գործը կասեցնել և ուղարկել ՍԴ՝ պարզելու համար գործով կիրառման ենթակա օրենքների մինչև 2009 թ. մարտի 29-ին ընդունված, ինչպես նաև մինչ այդ փոփոխությունը գործող Քրեական օրենսգրքի 300 հոդվածի ու դրանից հետո ներկայումս գործող 300.1 հոդվածի սահմանադրականությունը։
Միջնորդության խոսքն ավարտելուց հետո նա դատավոր Դանիբեկյանին տեղեկացրեց, որ դիմակով երկար խոսելու հետևանքով թթվածնի պակաս է զգում։ Դատական նիստն ընդմիջվեց։

Адвокат Сейрана Оганяна почувствовал нехватку кислорода: объявлен перерыв
Адвокат бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна – Карен Межлумян – при представлении ходатайства заявил, что налицо проблема с конституционностью уголовного дела.
Напомним, адвокат предлагает прекратить производство по уголовному делу и направить его в Конституционный суд с целью выяснить соответствие статьи 300 (действующей до принятых изменений) Уголовного кодекса Конституции РА и статьи 300.1 УК РА.
После представления ходатайства он сообщил судье Анне Данибекян, что вследствие длительного ношения медицинской маски он почувствовал нехватку кислорода.