Իրավունք 09:11 29/07/2020 Հայաստան
Պահանջատեր դիմորդ երիտասարդական շարժման պայքարը մտնում է վճռական փուլ: Հայտարարել է շարժման փաստաբանական թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Կոչուբաևը։
Նա մանրամասնել է, որ փաստաբանական թիմը քիչ առաջ ավարտել է հայցադիմումների հետ կապված աշխատանքները։ Այսօր կներկայացնեն 2 հայցադիմում՝
1-ին հայցադիմումով ՀՀ վարչական դատարանի առջև բարձրացվում է ընդունելիության կարգի անվավերության հարցը` առավել բարձր իրավաբանական ուժ ունեցող ակտերին:
2-րդ հայցով պահանջ է դրված անհատական մակարդակում, բոլոր լիազորագիր տված դիմորդների նկատմամբ կարգի կիրառումը ճանաչել անվավեր:
«Այսօր ժամը 13:30-ին բոլորիդ հրավիրում եմ ՀՀ վարչական դատարանի բակ: Հայցը մուտքագրելուց հետո կքննարկենք հայցի մանրամասները: Սիրելի´ դիմորդներ ձեր պայքարն անկասելի է, ձեր հաղթանակն` անխուսափելի, դուք հաղթող եք, դուք արդեն հաղթել եք»,-նշել է նա։

Право 10:51 29/07/2020 Армения
Борьба молодежного движения «Голос требовательного абитуриента» выходит на решающую стадию. Об этом сообщил руководитель адвокатской команды движения Александр Кочубаев.
Он пояснил: адвокатская команда немногим ранее завершила работу по исковым заявлениям. Сегодня будут представлены 2 иска.
По первому иску перед административным судом РА поднимается вопрос недействительности процедуры приема в отношении обладающих более высокой правовой силой актов.
Вторым иском предъявляется требование на частном уровне: признать недействительным применение процедуры в отношении всех уполномочивших абитуриентов.
«Сегодня в 13:30 всех приглашаю к зданию Административного суда РА. После подачи иска обсудим подробности. Дорогие абитуриенты, ваша борьба – неостановима, победа – неизбежна, вы – побеждающие, вы уже победили», – отметил он.
Уже несколько дней в Армении с протестами выступают абитуриенты, не поступившие в вузы, из-за принятого правительством решения об изменении процедуры приема.