Առողջություն 12:33 21/08/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի հանրային հիվանդանոցի մասնագետները պարզել են, թե ինչու են մարդիկ նորից վարակվում կորոնավիրուսով: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Cell ամսագրում, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Գիտնականներն ուսումնասիրել են կորոնավիրուսից մահացածների փայծաղը և ավշային հանգույցները՝ նկատելով, որ դրանցում բացակայում են բջջային կենտրոնները, որոնք ապահովում են օրգանիզմի դիմադրողականությունը։
Մասնագետները պարզաբանել են, որ հիվանդության ծանր դեպքերում օրգանիզմն արտադրում է բազմաթիվ ցիտոկիններ, որտեղ իմունայինի փոխարեն ձևավորվում են վիրուսի բջջային կենտրոններ: Այս դեպքում վերականգնվածները կարող են նորից վարակվել:
Հիշեցնենք, որ Չինաստանի իշխանությունները 2019-ի դեկտեմբերի 31-ին հայտարարեցին Ուհան քաղաքում  թոքաբորբի բռնկման մասին: Հիվանդության պատճառական գործակալը՝ կորոնավիրուսային SARS-CoV-2-ն է: Ավելի ուշ՝ մարտի 11-ին, ԱՀԿ-ն հայտարարեց կորոնավիրուսի համաճարակի բռնկման մասին: Աշխարհում վարակվածների թիվը գերազանցել է 22,5 միլիոնը, մահացել է գրեթե 800 հազար մարդ:

Здоровье 13:23 21/08/2020 В мире
Специалисты Массачусетской больницы общего профиля в США выяснили, почему люди заражаются коронавирусом повторно. Результаты исследования опубликовал журнал Cell. Об этом сообщает «Газета.Ру».
Ученые изучили селезенку и лимфатические узлы умерших от коронавируса и определили, что в органах отсутствуют герминативные центры, обеспечивающие устойчивый иммунитет.
Специалисты уточнили, что при тяжелой форме коронавируса организм вырабатывает много молекул – цитокина TNF – там, где формируются герминативные центры. В таком случае переболевшие могут заразиться повторно.
Китайские власти заявили о вспышке пневмонии в городе Ухань 31 декабря 2019 года. Заболевание вызывает новый тип коронавируса SARS-CoV-2. Позднее, 11 марта, ВОЗ объявила вспышку коронавируса пандемией. В мире число зараженных превысило 22,5 млн, умерли почти 800 тысяч человек.